Това заяви пред БНР журналистът Руслан Трад, съосновател на военния журнал "De Re Militari". По думите му, двете страни от години водят сенчеста война, най-вече на територията на Сирия и Ливан.
Над десетилетие иранските милиции бяха оставени почти без съпротива да развиват мрежите си в Близкия изток, отбеляза Трад. "Това са армии, особено иракските милиции."
Действията, които Иран предприема през последните години, за да затегне своя обръч за натиск върху израелски и американски сили, скоро ще имат кулминация, смята той.
Може би Иран през цялото това време е тествал – дали директно, дали през прокси сили, отбраната на Израел, за да прецени къде може да удари, допуска журналистът.
Атаката на Израел срещу иранския дипломатически комплекс в Дамаск е сериозен удар за иранските военни, коментира Руслан Трад.
"Иран може да си позволи да атакува Израел. В момента сме в такъв етап на международните отношения и международна сигурност, че Иран може да си позволи да ескалира дори директно. Това, че Израел атакува дипломатическа мисия, дава коз в ръцете на Иран. Иран може да си позволи подобен пряк удар, но Иран има и много други способи, с които да действа. При евентуална директна атака Израел може също да отговори на иранска територия."
Част от хардлайнерите искат директна конфронтация с Израел, но иранските политици са силно прагматични. Една от спецификите на иранската външна политика е, че отговорът може да се забави с десетилетия, поясни Руслан Трад в предаването "Събота 150".
Изолацията на Израел се засилва заради предизвиканата хуманитарна криза в Газа и факта, че войната не спира – конфликтът продължава с по-слаба интензивност и има отваряне на втори фронт. Израелците не крият, че имат намерение да отговорят на атаките на "Хизбула", посочи още той и допълни, че "Нетаняху вече има срещу себе си откровена опозиция", но ще трябва да продължи конфликта, иначе управляващата коалиция ще се разпадне.
"Не мисля, че преговорите някога са имали сериозно значение за събитията на терен. Не са имали отражение на терен, дори когато се водеха най-интензивни преговори", каза в заключение Трад.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Над 13 и половина милиона лева финансова помощ са получили през миналата година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства за преодоляване на негативното икономическо въздействие от руската война срещу Украйна. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев в Плевен при откриването на 22-рото Международно пчеларско..
Първите плащания в сектор "Животновъдство" от Кампанията за директни плащания на земеделските стопани ще бъдат направени още този месец, обяви земеделският министър Георги Тахов пред ресорната парламентарна комисия: "Има прогноризуемост, към днешна дата. Има създаден на база за нормално протичане на кампанията, която предстои. През февруари..
Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март 2025 г. реши Отрасловият съвет към Министерството на образованието и науката. Допълва репортерът Андрей Борисов: За решението на съвета съобщи Диян Стаматов - председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. Във вторник от Синдиката на българските учители..
Временното примирие в Украйна е неприемливо за Москва, заяви говорителят на руското министерство на външните работи Мария Захарова. "Временното примирие или, както мнозина казват, замразяванто на конфликта, са неприемливи. Те просто ще бъдат използвани от колективния Запада или отделни негови представители за укрепване на военния потенциал на..
На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици. Причината - децата не са ходили на училище или са допуснати много неизвинени отсъствия. 21 семейства на ученици от 1-ви до 4-ти клас и 26 семейства с ученици от 8-и клас от област Монтана няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си...
Неправителствените организации ще могат да предлагат на парламента кандидатури за поста омбудсман, без да се нуждаят от посредничеството на депутати или парламентарни групи, които да внасят номинациите им за разглеждане, както беше до момента. Това решиха на второ четене депутатите от Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и..
Окръжният съд в Кюстендил е глобил 49 свидетели, неявили се по делото зяа фалита на дупнишката Популярна каса, казаха за БНР от правораздавателното ведомство. Потърпевши от фалита са 225 лица плюс 40 свидетели. Неразпитаните досега са около 90, затова са насрочени две извънредни заседания през март т.г. Неявилите се свидетели са глобени по..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"