Комисията по отбрана ще обсъди предложението за промяната на базата на която се определя размерът на основното месечно възнаграждение за военните. Предложението е подкрепено от всички парламентарни групи.
След промените в Закона за отбраната парите на военните ще се формират, но въз основа на средната работна заплата за страната за второто тримесечие на предходната година.
По изчисления увеличението на заплатите ще е близо 30%. За това ще са нужни 520 млн. лева.
А след приетото увеличение базовата заплата за военнослужещите ще нарасне от 1450 лв. на 2200 лева.
Предвижда се промените в Закона за отбраната и въоръжените сили да влязат в сила от 1 януари 2025 г.
Служебният министър на отбраната Атанас Запрянов очаква решението да мине и през зала тази седмица.
Не е допустимо да има вече военни формирования, в които няма нито един офицер, каза наскоро Запрянов.
Некомплекът на Въоръжените сили е – 21,8%. Недостигът на офицери е 26,1%, на офицерски кандидати 6,1%, на сержанти/старшини 11,2% и на войници/ матроси 27,6%, сочи последният доклад за отбрана.
Анализите на военните показват, че за последните 10 години два пъти е спаднала конкурентоспособността на военната професия.
Овладян е пожарът по международния път Е79 на изхода на Враца по посока към Монтана. Движението в района е възстановено, съобщиха АПИ. По-рано днес, поради силното задимяване от горящите крайпътни дървета се наложи трафикът да бъде отклонен по обходни маршрути. Голям пожар на международния път Е-79 на изхода на Враца
България отбелязва днес 140 години от Съединението на Източна Румелия с Княжество България. Кулминацията на честванията е тържествената проверка заря на едноименния площад в Пловдив, а преди това пред Военния клуб ще започне традиционната възстановка на част от историческите събития. Очаква се и тази вечер стотици жители и гости на града да..
До късно тази вечер ще продължи работата по овладяването на пожара в Национален парк "Рила". И днес в гасенето от въздуха се включи хеликоптер от ВВС на българската армия. Пожарът в алпийската част на планината днес беше атакуван от южната и северна страна от близо 70 човека. Силите бяха съсредоточени най-вече на западния фронт, каза за БНР..
И четиримата задържани за побоя над директора на русенската полиция остават в ареста. Това реши Окръжният съд и им наложи най-тежкото наказание - задържане под стража. Четиримата задържани за побоя над директора на полицията в Русе остават в ареста 18-годишният Жулиен Кязъмов, студент в направление "Национална сигурност", остава в ареста, както..
В Смолян деня на Съединението беше отбелязан с изложение на ретро автомобили и мотоциклети. То събра над 70 любители на старите коли от цялата страна, които изложиха колекционерски модели, както от престижни марки, така и емблематични автомобили от времето на социализма, като "Волга", "Москвич", "ЗАЗ". Най-старата кола беше произведена през..
Заради пожар на изхода на Враца към Монтана край село Бели извор е ограничено движението по международния път Е-79 в района, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". В продължение на няколко десетки метри горят дървета и храсти, а гъстият дим затруднява трафика. Шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост по обходния..
Мъж на около 50 години е починал след нападение от акула във водите на плаж близо до австралийския град Сидни, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес. Всички плажове в района на случилото са били затворени, а дронове се включиха в издирването на хищника. Екипи за спешна помощ са били изпратени на плажа Лонг Рийф малко след 10.00..
Нямам никакво намерение да подавам оставка, защото няма никакво основание. Това заяви пред БНР Атанас Зафиров, вицепремиер и председател на БСП, след..
От 7 септември започват да глобяват пешеходци, които говорят по мобилен телефон на пешеходна пътека . За подобно нарушение ще плащаме по 100 лева..
В моята работата на учител съм се убедила, че повече от същото не значи по-добри знания и по-добро ниво. Говори се за промяна на учебните програми и..