Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Смолян и Чепеларе отбелязаха Деня на Земята

Снимка: odk-burgas.com

Регионалната инспекция по околна среда и води в Смолян с над 200 деца и младежи от Смолян и Чепеларе отбелязаха Деня на Земята - 22 април под мотото "Планетата срещу пластмасата".

Експерти от инспекцията гостуваха на Професионалната гимназия по селско и горско стопанство "Никола Вапцаров" – град Чепеларе, където възпитаници на училището представиха доклади на тема "Стопанисване на горите в условия на климатични промени", "Залесяването и климатичните промени" и "Родопски силивряк", както фотоизложба на редки и защитени растителни и животински видове в Родопите, изработена в рамките на проект "Младежи за околна среда" на МОСВ. 

Малките природолюбители от Детска градина "Родопчанче" в Смолян участваха в детски празник с игри посветени на опазването на планетата и разделното събиране на отпадъци, а възпитаниците на ОУ "Стою Шишков" град Смолян изработиха макет на Планетата от пластмасови капачки.

Като финал на тазгодишната кампания, посветена на Деня на Земята, на 27 април събраните в пластмасови капачки ще бъдат предадени в помощ на благотворителната кауза, която гражданите на Смолян за поредна година подпомагат. Повече от 1 милиард души в 192 държави участват в дейности за Деня на Земята, което го прави най-мащабното честване в света. 

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Италия: Цивилният персонал към военните бази на САЩ е в стачна готовност за неизплатени заплати

В Италия, цивилните италиански служители към американските военни бази са в стачна готовност заради продължаващото повече от 35 дни спиране на финансирането на държавната американска администрация. Причината за това, припомнят ежедневниците като "Република",  е в политическата безизходица между демократите и републиканците в Конгреса във..

публикувано на 08.11.25 в 14:06

Все повече урагани от 4 и 5 степен ще се образуват заради глобалното затопляне

През октомври ураганът от пета степен Мелиса удари Ямайка с ветрове със скорост близо 300 км/ч и стана най-мощната буря връхлитала някога страната и една от най-силните в Атлантическия океан. Световната метеорологична организация дори я окачестви като "бурята на века" за Ямайка.  Според експертите Мелиса е била с около десет процента по-силна заради..

публикувано на 08.11.25 в 14:05
Снимката е илюстративна

Община Троян приключи рекултивацията на отпадъците в две от клетките на регионалното депо

Община Троян приключи рекултивацията на отпадъците в две от клетките на регионалното депо за неопасни битови отпадъци, което обслужва и Априлци. Рекултивираните 252 600 тона отпадъци са били на площ от 12 декара, съобщи кметът на Троян Донка Михайлова. "Площ, която вече е преобразена в зелена ливада. Реализираната техническа рекултивация..

публикувано на 08.11.25 в 13:32

Протестиращи в Поликраище затвориха пътя Русе - Велико Търново

Главният път в село Поликраище от Русе за Велико Търново отново е затворен за движение. Стотици жители на селото пресичат на пешеходната пътека до училището. Образуват се дълги колони от коли и камиони. "Искаме вода и ток, и най-вече информация предварително кога ще ги спират", споделиха пред БНР протестиращи. "Искаме да знаем кога точно няма да имаме..

публикувано на 08.11.25 в 13:11

Лондон подготвя голяма промяна в имиграционната система и предоставянето на убежище

Британският министър на вътрешните работи Шабана Махмуд ще обяви голяма промяна в имиграционната система и предоставянето на убежище в Обединеното кралство по-късно този месец, използвайки чужд опит, съобщи Би Би Си. Шабана Махмуд ще моделира някои от новите си мерки по датската система, смятана за една от най-строгите в Европа. Тя иска да..

публикувано на 08.11.25 в 13:04

Израел е върнал телата на 15 палестинци

Служители на болницата "Насър" в град Хан Юнис, Ивицата Газа, заявиха днес, че са получили телата на 15 палестинци, върнати от Израел съгласно условията на споразумението за прекратяване на огъня с радикалната палестинска групировка "Хамас", постигнато с посредничеството на САЩ, предаде "Асошиейтед прес". "Хамас" и друга въоръжена групировка..

публикувано на 08.11.25 в 12:58

Националният съвет на ПП избира зам.-председател

"Продължаваме промяната“ провежда заседание на Националния си съвет. Очаква се широкото ръководство да утвърди зам.-председател на партията и да приеме етични правила. Сред решенията, приети по време на националната конференция на ПП, в устава беше записано, че зам.-председателят на партията ще бъде излъчен от Изпълнителния съвет и..

публикувано на 08.11.25 в 12:42