Украински и български млекопреработватели се събраха във Велико Търново, за да установят контакти за бъдещо двустранно сътрудничество, при което украинците да внасят суровини, които нашите предприятия да влагат в производството на млечни продукти. Срещата е първа и опознавателна, посочи пред БНР Димитър Христов, председател на Българската асоциация на млекопреработвателите.
„Аз не зная да сме имали някакви отношения преди това. Да се запознаем двете асоциации, да си бъдем полезни и ако има възможност за някакво сътрудничество“.
Според заместник-председателя на Българската асоциация на млекопреработвателите Станислав Ковачев става въпрос за внос на суровини, а не на млечни продукти:
„Сухо мляко, кондензирано мляко, сурово мляко. По принцип ние не произвеждаме сухо мляко в България. Всички предприятия имат нужда и внасят от Европа. По принцип от това нещо печели българският потребител, защото има по-евтини суровини, съответно по-евтин краен продукт. Ще си внесем суровини, които са по-евтини, а гаранция за качеството е ЕС, понеже им е отворил вратите да се продават тук“.
Многократно българските фермери са алармирали за проблемите си с изкупуването на прясното мляко – и като цени и като количества. Изкупуваме българската продукция, но тя не стига, посочи Пламен Ангелов, член на Управителния съвет на Българската асоциация на млекопреработвателите:
„Всички български преработватели на първо място изкупуваме суровината на българските животновъди. Това ни е първата грижа. Но определени пазари изискват повече продукция и понеже няма от къде от България да се вземе, се взема от европейски държави. Говорим за недостиг на качествено сурово мляко. Точната статистика на целия бранш не може да кажем, но поне 30% има недостиг на качествено сурово мляко, на суровина, която не се произвежда вече от българските животновъди. За съжаление, заради определени политики през годините доста от животновъдите се обезсърчиха, намалиха поголовието, доста ферми фалираха. Украинските производители и сега внасят суровини. Тези суровини се изследват в лаборатории. Абсолютно покриват европейските норми за качество“.
Преработващата промишленост дава основните работни места и плаща данъците в Украйна. В местните бюджети основните данъци се плащат от млекопреработвателната промишленост, а развитието на свободната търговия е нормална европейска норма, така или иначе това е взаимоизгодно за всички бизнеси, коментира пред БНР Арсен Дидур от Украинската асоциация на млекопреработвателите:
„Всички заводи, които са на тази среща, са проверени от Европейската ветеринарна комисия. Заводи без разрешение от Европейската комисия и съответствия от проведените проверки не могат да попаднат на българския пазар“.
Украинските производители на суровини имат намерения двойно да увеличат вноса си на българския пазар, стана ясно от думите на Арсен Дидур:
„През 2023 година ние сме доставили от Украйна в България 2500 тона сухо мляко. Украйна е в състояние да достави 5000 тона сухо мляко в България. Можем да доставим над 2000 тона кондензирано мляко. Ако България има нужда и е готова, можем да доставим и други видове продукция. Не искаме да влизаме на българския пазар с традиционните млечни продукти, които произвеждат български предприятия. Ние самите изпитваме натиск от страните, където изнасяме, че има срив на европейските пазари. Смятам, че конкуренцията прави икономиката и производството достатъчно печеливши. Смятаме, че основният проблем и на вашата държава, и на нашата не е, че продаваме и купуваме, а в това, че трябва да увеличим броя на кравите. Търговията ме може да повлияе на това. На това трябва да повлияят държавните субсидии и дотациите от Европейската комисия. След това са търговските отношения“.
С Украинската асоциация на млекопреработвателите у нас са и представители на Министерството на аграрната политика. Смяната на земеделския министър Кирил Вътев с Георги Тахов осуети срещата на украинската делегация в земеделското ни министерство. Двустранната среща ще се случи идния месец, посочи Виктор Кансурак, държавен секретар на Министерството на аграрната политика и храните в Украйна:
„Срещата между двамата министри ще се бъде през месец май. В онлайн режим. Тогава ще е и продължението на диалога, който започна преди няколко месеца. Миналата седмица беше срещата между вашия министър Кирил Вътев и нашия министър Микола Солски. Следващият месец ще бъде срещата с новия ви министър“.
Остават без отговори въпросите защо българското прясно мляко не достига, както твърдят млекопреработвателите, защо се налага да се влагат все по-големи количества сухо мляко, защо цените на млечните продукти, в които се сега се влага сухо мляко, остават високи в магазините и до кога.
Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента. След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия..
" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..