Украински и български млекопреработватели се събраха във Велико Търново, за да установят контакти за бъдещо двустранно сътрудничество, при което украинците да внасят суровини, които нашите предприятия да влагат в производството на млечни продукти. Срещата е първа и опознавателна, посочи пред БНР Димитър Христов, председател на Българската асоциация на млекопреработвателите.
„Аз не зная да сме имали някакви отношения преди това. Да се запознаем двете асоциации, да си бъдем полезни и ако има възможност за някакво сътрудничество“.
Според заместник-председателя на Българската асоциация на млекопреработвателите Станислав Ковачев става въпрос за внос на суровини, а не на млечни продукти:
„Сухо мляко, кондензирано мляко, сурово мляко. По принцип ние не произвеждаме сухо мляко в България. Всички предприятия имат нужда и внасят от Европа. По принцип от това нещо печели българският потребител, защото има по-евтини суровини, съответно по-евтин краен продукт. Ще си внесем суровини, които са по-евтини, а гаранция за качеството е ЕС, понеже им е отворил вратите да се продават тук“.
Многократно българските фермери са алармирали за проблемите си с изкупуването на прясното мляко – и като цени и като количества. Изкупуваме българската продукция, но тя не стига, посочи Пламен Ангелов, член на Управителния съвет на Българската асоциация на млекопреработвателите:
„Всички български преработватели на първо място изкупуваме суровината на българските животновъди. Това ни е първата грижа. Но определени пазари изискват повече продукция и понеже няма от къде от България да се вземе, се взема от европейски държави. Говорим за недостиг на качествено сурово мляко. Точната статистика на целия бранш не може да кажем, но поне 30% има недостиг на качествено сурово мляко, на суровина, която не се произвежда вече от българските животновъди. За съжаление, заради определени политики през годините доста от животновъдите се обезсърчиха, намалиха поголовието, доста ферми фалираха. Украинските производители и сега внасят суровини. Тези суровини се изследват в лаборатории. Абсолютно покриват европейските норми за качество“.
Преработващата промишленост дава основните работни места и плаща данъците в Украйна. В местните бюджети основните данъци се плащат от млекопреработвателната промишленост, а развитието на свободната търговия е нормална европейска норма, така или иначе това е взаимоизгодно за всички бизнеси, коментира пред БНР Арсен Дидур от Украинската асоциация на млекопреработвателите:
„Всички заводи, които са на тази среща, са проверени от Европейската ветеринарна комисия. Заводи без разрешение от Европейската комисия и съответствия от проведените проверки не могат да попаднат на българския пазар“.
Украинските производители на суровини имат намерения двойно да увеличат вноса си на българския пазар, стана ясно от думите на Арсен Дидур:
„През 2023 година ние сме доставили от Украйна в България 2500 тона сухо мляко. Украйна е в състояние да достави 5000 тона сухо мляко в България. Можем да доставим над 2000 тона кондензирано мляко. Ако България има нужда и е готова, можем да доставим и други видове продукция. Не искаме да влизаме на българския пазар с традиционните млечни продукти, които произвеждат български предприятия. Ние самите изпитваме натиск от страните, където изнасяме, че има срив на европейските пазари. Смятам, че конкуренцията прави икономиката и производството достатъчно печеливши. Смятаме, че основният проблем и на вашата държава, и на нашата не е, че продаваме и купуваме, а в това, че трябва да увеличим броя на кравите. Търговията ме може да повлияе на това. На това трябва да повлияят държавните субсидии и дотациите от Европейската комисия. След това са търговските отношения“.
С Украинската асоциация на млекопреработвателите у нас са и представители на Министерството на аграрната политика. Смяната на земеделския министър Кирил Вътев с Георги Тахов осуети срещата на украинската делегация в земеделското ни министерство. Двустранната среща ще се случи идния месец, посочи Виктор Кансурак, държавен секретар на Министерството на аграрната политика и храните в Украйна:
„Срещата между двамата министри ще се бъде през месец май. В онлайн режим. Тогава ще е и продължението на диалога, който започна преди няколко месеца. Миналата седмица беше срещата между вашия министър Кирил Вътев и нашия министър Микола Солски. Следващият месец ще бъде срещата с новия ви министър“.
Остават без отговори въпросите защо българското прясно мляко не достига, както твърдят млекопреработвателите, защо се налага да се влагат все по-големи количества сухо мляко, защо цените на млечните продукти, в които се сега се влага сухо мляко, остават високи в магазините и до кога.
Пожарникарите и горските работници в Рила са предотвратили разрастването на пожара на 2000 м надморска височина. Гасенето е по североизточната част, която е и най-високата. Откъм юг и запад огънят е локализиран. На много места тлеят и пушат огнища и огромни дънери, за чието гасене ще трябва продължителен дъжд или много вода. Прогнозите са пожарът..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас..