Миньори и енергетици, членове на КНСБ и КТ "Подкрепа", се събраха на протест пред сградите на Народното събрание и Министерския съвет.
Те очакват парламентът да гласува отлагане на либерализацията на тока с поне още три години.
На място са се събрали хиляди миньори и енергетици от цялата страна и обявиха, че очакват още няколко автобуса да пристигнат в София. Те очакват Народното събрание да гласува отлагането на либерализацията поне до 2029 година.
Движението в района на "Ларгото", както и по булевардите "Цар Освободител" и "Дондуков" - от ул. "Г. С. Раковски" е спряно.
"Марица - изток" си отива. За какво протестираме? Не виждате ли? За работа, за какво да протестираме? За работа, за хляб. Ние сме тук, за да си запазим работните места и поминъка. Работя в ТЕЦ "Бобов дол". Ако спрат въгледобива, ще спрат и ТЕЦ-овете. Не знам къде ще ходим, нямаме решение. За това сме тук. Първите 160 човека вече са уволнени в "Марица – изток". В Бобов дол също започват съкращения. И ние сме загрижени за тях, и за себе си, разбира се", коментираха протестиращи.
На среща с ПГ на ГЕРБ и ДПС Димитър Манолов е получил уверения, че отлагането ще бъде одобрено окончателно на заседанието днес:
"Което значи, че ТЕЦ-2 ще може да работи както работеше досега, на същия режим, очевидно пак в рамките на няколко години".
От БСП също разговаряха с протестиращи и обявиха, че ще предложат либерализацията на електроенергийния пазар да бъде отложена с 3 години:
"Или ще мине първоначалното ни предложение за една година, или това за три години, но каквото и да се случи, благодарение на БСП днес токът на хората няма да се увеличи с 20 процента от 1-ви юли и ще помогнем и за спасяването и на въглищните централи, и на работните места на тези хора".
Междувременно парламентът отпусна на "Мини Марица-изток" по 250 млн. лева годишно за срок от четири години за дейности по техническа рекултивация на терени.
Депутатът Искра Михайлова отбеляза, че поправка, предложена от "Възраждане" в проекта на решение, е предотвратила възможност средствата за рекултивация да отиват в частни фирми:
"Поискахме да бъде включено допълнително изречение към проекта на решение, което казва, че тази рекултивация с парите, които ще бъдат отпуснати от Държавния бюджет, може да бъде извършвана единствено и само от мини "Мини Марица-изток" ЕАД. Можем да бъдем сигурни, че в следващите години действително тези пари ще останат в дружеството и рекултивацията ще се извършва с техниката и работната сила на "Мини Марица-изток".
Президентът Румен Радев призова депутатите да отложат либерализацията на пазара на ток. Решението е в интерес на българските граждани и на българската енергетика, подчерта държавният глава. Той провежда среща на "Дондуков" 2 с представители на протестиращите енергетици:
"Проблемите в българската енергетика се трупат един след друг поради факта, че ние нямаме стратегия и затова продължаваме да се лутаме със стихийни решения, с решения на парче. Служебното правителство остави във фонда за енергийна сигурност 890 млн. лева. Именно за да бъдат буфер за поемане на всички рискове при евентуални преходи в системата. Не е ясно къде са парите от фонда".
Не е възможно да бъдат ограничени сериозни проблеми, свързани с отглеждането на животни във ферми за кожи. Това обяви Европейският орган за безопасност на храните ( ЕОБХ ) в научно становище , публикувано по-рано тази седмица. Не е възможно да бъде гарантирано хуманното отношение към животните във фермите за кожи, сочат изводите от научното становище на..
От есента в Италия влизат в сила задължителни проверки от страна на банките на незабавните банкови преводи. Целта е да се избегнат грешки относно получателя на този вид банкови преводи. Италианската банкова асоциация (ABI) уточнява, че когато трябва да се извърши дори стандартен банков превод, банката ще уведомява клиента: дали въведените данни..
Северните страни от скандинавския регион преживявяват "безпрецедентна" гореща вълна, пише "Гардиън". Учени отчитат най-дълга поредица от дни с температури над 30 °C в региона от последните 60 години. Хладният скандинавски климат е подложен на "безпрецедентна" гореща вълна, засилена и удължена от замърсяването с въглерод, причинено от човешката..
Горещите вълни подлагат електроенергийната система на Европа на изпитание заради нарастващата употреба на климатици. Рекордни температури доведоха и до временно спиране на електроцентрали, пише "Файненшъл Таймс" (FT). Испания в очакване на нова гореща вълна Юни беше най-горещият месец в историята на Западна Европа, като доведе до повишена..
Акциите на европейските банки достигнаха най-високи нива от 2008 г., пише "Файненшъл Таймс" (FT). Акциите на най-големите банки в Европа са изкачиха до най-високите си стойности след световната финансова криза, като рязкото покачване на дългосрочните лихвени проценти е тласнало печалбите нагоре. Въпреки че банковите акции рязко паднаха в петък, след..
Възстановено е движението на пътя София - Варна при пътния възел Боаза в Ловешко, където по-рано пламнаха сухи треви и храсти. Заради пожар е затворен пътят София - Варна Екипи огнеборци остават на място, за да доугасят отделни огнища на локализирания пожар. Пожарът към момента е овладян, в гасенето са се включили общо четири пожарни екипа,..
Административният съд – София област отмени като незаконосъобразно разпореждане на Съвета за електронни медии (СЕМ) от 15 юли за допускане на предварително изпълнение на решението на СЕМ за прекратяване на процедурата за избор на генерален директор на Българската национална телевизия (БНТ). Това се посочва в определението на съда от 1 август, като от..
Освен със своите милиони декари, засети със зърнени култури, Добруджа винаги е била прочута и със своята вкусна, хрупкава и сладка диня . Пред..
На 30 юли се навършиха 157 години от гибелта на Стефан Караджа. Паметта му бе почетена в Русе, където умира от раните си, а денят е повод да разкажем и..
Преди ден стартира новият археологически сезон в района на селищната могила Юнаците край Пазарджик. Проучванията продължават вече няколко десетилетия,..