Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България забрави всичките си постижения в името на съмнителна пропаганда

Йото Пацов: Днешната журналистика и медии са по-несвободни от тези преди 1989 г.

"Автоцензурата днес е в резултат на съобразяване със статуквото и то по безпардонен начин"

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Степента на политическата демагогия е несравнимо по-голяма днес, отколкото едно време. Съответно обслужващият персонал в лицето на медиите боледува точно от тази болест.

Това коментира в интервю пред БНР журналистът Йото Пацов, кореспондент на „Работническо дело“, който заедно с Любен Антонов влизат в забранената радиационна зона при взрива на атомната централа Чернобил.

„Написах роман, тъй като бях шокиран от събитията в България по време на Възродителния процес. Струваше ми се, че не може нищо по-страшно да се случи на страната, от това, на което бях свидетел тогава. Само че съм свидетел, оттогава насам, как България забрави всичките си постижения в името на съмнителна пропаганда на неща, които са абсолютно недостъпни“, сподели Йото Пацов.

„Много съм разочарован в най-добрите си надежди. Това ви го казва човек, които е минал средата на живота си и не се съмнявам, че младите хора като вас гледат с надежда и упование“, допълни журналистът.

Според него „днешната журналистика и медии са по-несвободни от тези преди 1989 г."

„Защото автоцензурата при нас съществуваше, но беше в резултат, в голяма степен, на лични убеждения. Автоцензурата днес е в резултат на съобразяване със статуквото и то по безпардонен начин. Информационно затъмнение смятам, че има по множество теми. Информационно затъмнение има по отношение на събитията в Израел, на войната в Украйна, БРИКС, на Китай и т. нат. Ние не можем да избираме информацията и информационните източници и това също е резултата на информационното затъмнение“, каза Пацов.

Пацов и Любен Антонов влизат в забранената радиационна зона на Чернобил и след това са настанени за лечение в болница в Макаров.

„За Чернобил да споменем героизма на някои от хората, които все пак полагат живота си, за да предотвратят най-страшното, ако това е бяла пропаганда, аз съм за това да се говори за тези хора. Защото, както чудовищната небрежност на една порочна практика предизвика Чернобил, така и героизма на смели мъже предотврати по страшна катастрофа“, коментира журналистът.

В предаването „РадиоТочка“ той се върна към спомените:

"В болницата в Макаров с Антонов се срещнахме и се снимахме с две от момчетата - пожарникар и милиционер, които доживяваха последните си дни, защото бяха влезли, въпреки забраната, да спасяват мъртвите си другари. По стечение на обстоятелствата сме били пощадени от радиоактивно замърсяване, защото преобладаващите ветрове се отнесли основна част от облака в други посоки – северозапад. Ако това е вярно, България не е била изложена на интензивно замърсяване. Пропагандата действа в едната и другата посока, и приказките за  огромните марули и тайното намерение да бъдем изтребени, са едни теории, които не почиват на реална основа. Ние с Любен Антонов оцеляхме след едно такова влизане в такава зона и това е факт."

"Аз нямам впечатление българският елит какво се хранил и пил. За нас бяха положени специални грижи в болницата. Бяхме на специален хранителен режим, извършваха се прегледи и здравето ни беше гарантирано. Хранеха ни по диета за космонавти, която да предотврати последиците от радиоактивни фактори", разказа Пацов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кипър очаква силен сезон за морския туризъм

Кипър е пред силен сезон за морския туризъм, като с 30% ще се увеличи броят на пристигащите на острова круизни кораби, съобщиха от правителството в страната. Очаква се намаляването на геополитическото напрежение в региона с примирието в Газа да даде значителен тласък за възстановяването на сектора. 139 круизни кораби ще акостират в Лимасол,..

публикувано на 07.02.25 в 10:15
Британският крал Чарлз III

Крал Чарлз ще посети Италия и Ватикана

Крал Чарлз Трети и кралица Камила ще направят държавни посещения в Италия и Ватикана, потвърдиха от Бъкингамския дворец.  Голямата пролетна обиколка ще се проведе в началото на април и е посветена на "силните двустранни отношения между Италия и Обединеното кралство", както посочиха от Бъкингамския дворец. Тъй като кралските задгранични пътувания винаги..

публикувано на 07.02.25 в 10:15

Малък самолет "Чесна" с 10 души на борда изчезна в Аляска

Малък търговски самолет "Чесна" с 10 души на борда е в неизвестност в американския щат Аляска, съобщават световните агенции. Той е трябвало да пристигне в град Ноум от град Уналаклийт, който се намира на 235 километра.  Спасителни екипи "работят, за да установят последните известни координати" на полета, се казва в изявление на властите...

публикувано на 07.02.25 в 10:15
Болницата в Кюстендил

Заради неприетия държавен бюджет се бави закупуването на ЯМР за кюстендилската болница

Неприетият държавен бюджет бави закупуването и доставянето на ядрено-магнитен резонанс за кюстендилската болница, въпреки че процедурите по доставката са финализирани, съобщи управителят на здравното заведение Димитър Стоилов. Доставянето на скъпата апаратура, финансирана от здравното министерство, трябваше да стане по Нова година. От..

публикувано на 07.02.25 в 10:08

Близо 36 000 чужденци са получили правото да работят у нас през 2024 г.

Близо 36 000 чужди граждани от общо 79 държави са получили право да работят в България чрез различни видове разрешителни режими през 2024 година. Те са с 10 000 души повече в сравнение с 2023 година. Това съобщи в интервю за БНР Атанаска Тодорова - главен експерт "Пазар на труда, миграция и мобилност" в КНСБ. Тя допълни, че най-много..

публикувано на 07.02.25 в 10:07
Росен Желязков

Росен Желязков: Има потенциал за увеличаване на приходите в бюджета

Потенциалът за увеличаване на приходите в бюджета съществува. Това каза премиерът Росен Желязков по време участието си в парламентарния блиц контрол, където представи данни за финансовото състояние на държавата. "Аз в момента няма да повтарям всички известни факти и обстоятелства, защото всяко едно число има своята не само финансова, не само..

публикувано на 07.02.25 в 10:02
доц. Михаил Околийски

Доц. Михаил Околийски: Психиатрията остава задният двор на медицината у нас

Видно е, че държавата не се справя с проблемите на психично болните хора у нас поради изоставането от добрите практики в Западна Европа . Тази констатация направи в интервю за БНР доц. Михаил Околийски от Националния център по обществено здраве и анализи, бивш заместник-министър на здравеопазването. "Много е голяма пропастта между..

публикувано на 07.02.25 в 09:08