Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Ралф Вебер: Режимът в Пекин търси съмишленици, които се опълчват на установения демократичен ред

Ще разклати ли шпионски скандал "Алтернатива за Германия" преди евровота?

Ханес Хиле: Партията е под натиск. Решаващо е дали ще успее да наложи своята трактовка на събитията

| Интервю
Водещият кандидат на AfD за европейските избори Максимилиян Кра
Снимка: БТА

"Деструктивни играчи от страната и чужбина дестабилизират демокрацията и държавата", заяви тази седмица Томас Халденванг, директор на Федералната служба за защита на конституцията - германската агенция за национална сигурност. Изказването му на отдавна планирано събитие съвпадна с два шпионски скандала в Германия - първо бяха арестувани двама германски граждани от руски произход по подозрение в подготовката на саботажи срещу военни обекти във Федералната република, където са се подготвяли оръжейни доставки за Украйна. А след това прокуратурата повдигна обвинения в шпионаж, но за Китай, на най-близкия сътрудник на водещия кандидат на крайнодясната "Алтернатива за Германия" за евроизборите Максимилиян Кра.

Ако обвиненията бъдат доказани, ако действително в Европейския парламент е извършван шпионаж в полза на чужда държава, това е удар срещу демокрацията в Европа. Който назначава такива шпиони, също носи отговорност - това заяви германският министър на вътрешните работи Нанси Фезер след ареста на Цън Г., китайския сътрудник с германски паспорт.

"Този случай съвсем не е изненадващ - случаи на шпионаж в полза на Китай има и в други държави, а първите обвинения са още от 2019 година", казва проф. Ралф Вебер, директор на Европейския институт към университета в Базел, който през последните години интензивно анализира отношенията между ЕС и Китай. Обвиненият е шпионирал в ЕП, прехвърлял е информация от там към Китай - това поне твърди прокуратурата. Освен това е следял китайски опозиционери в Германия.

Колко важна е тази информация за Китай? И каква чувствителна информация събира Пекин?

"Става дума основно за индустриален шпионаж. Но също така за информация около блокираното инвестиционно споразумение между ЕС и Китай. Китайците биха искали да знаят какво мислят в Европа, и според това да определят следващите си ходове. Другата важна за Пекин информация се отнася до китайските дисиденти в Германия. Това е от първостепенно значение за режима. Така че не е учудващо, че китайската държавна сигурност е толкова активна." 

Защо за да постигне целите си китайската държавна сигурност се е насочила към германска партия?

"Едната цел на Китай е разклащането на демократичния ред, а за постигането на тази цел най-добрите помощници са партии, които изповядват подобни идеи. Режимът в Пекин търси такива съмишленици, които се опълчват на установения демократичен ред, проповядват някакъв друг обществен модел и описват западните демокрации като отживелица. Китай проповядва своя авторитарен модел на управление и го нарича "работеща демокрация". Или иначе казано - всичко, което може да посее зрънцето на съмнение, че либералната демокрация не е жизнеспособна, е добре дошло за режима в Китай. 

Друг важен метод за влияние е в самите европейски институции чрез изместване на фокуса на дискусиите към подкопаване на установения обществен ред, или най-малкото към промяна на общественото мнение за Китай. Конкретен пример са обсъжданията в Европейския парламент на нарушенията на човешките права на мюсюлманското малцинство на уйгурите. В Страсбург се чуха твърдения, че нищо драматично не се случва в северозападната провинция Синцзян, а че темата се раздухва от европейските медии. Това е само един пример как китайците използват собствените ни институции за свои пропагандни цели." 

Какъв интерес биха имали европейски политици да сътрудничат на Китай?

"Това са предимно онези европейски депутати, или изобщо политици, които залагат на икономическото сътрудничество с Китай. За тях всички щекотливи теми като уйгурите, Тибет или Тайван са изключително неприятни, те умишлено ги избягват. Вместо това те казват: "Нека просто правим бизнес с китайците". 

Извън това, разбира се, има припокриване на идеи, като например, че либералната демокрация не работи, че принадлежи на миналото, че е проядена от корупция, и затова трябва да бъде заменена с друг обществен модел. Както "Алтернатива за Германия", така и китайската комунистическа партия споделят това виждане." 

Министърът на вътрешните работи Нанси Фезер отдавна предупреждава, че рискът от саботаж и шпионаж в полза на чужди държави е нараснал критично през последните години. Споделяте ли тази тревога или предупрежденията са ненужно драматични?

"През последните години напрежението расте, което, разбира се, е свързано с растящото геополитическо напрежение в света, и особено между Съединените щати и Китай. Това е причината досега да не сме обръщали внимание на сигналите от службите, които от поне 10-15 години предупреждават за разширяваща се китайска и руска шпионска мрежа в Европа. Но тук говорим за много комплексни неща - не е лесно да бъдат разкрити чуждите шпиони. Вижте колко време отне на германските служби! Те са наблюдавали заподозрения доста дълго време преди да съберат достатъчно доказателства за повдигането на обвинения."

Лидерите на AfD Алис Вайдел и Тино Крупала дават изявления в германския Бундестаг, 23 април 2024 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

За крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" шпионският скандал дойде в изключително неудобен момент - малко преди началото на предизборната кампания за евровота през юни. Водещият кандидат на партията Максимилиян Кра отрича всякаква вина, а двамата партийни лидери първо се дистанцираха от скандала, а след това и от Кра. "Странно е решението им, все пак той да продължи да води листата за европейските избори, но... без да участва в кампанията", коментира политическият анализатор Ханес Хиле.

"Максимилиян Кра се изкара невинен и влезе в ролята на жертвата. Но в същото време направи впечатление, че ръководството на партията побърза да се дистанцира от него. Единият от двамата партийни лидери - Тино Крупала, дори не пожела да застане заедно с Кра пред камерите. Нещо повече - той заговори за имиджов проблем, въпреки че нямало доказателства за вината на водещия кандидат."

Хем се дистанцират от него, хем го оставят водещ кандидат. Ще успее ли "Алтернатива за Германия" да "замаже" скандала преди изборите?

"На пръв поглед остава впечатлението, че "Алтернатива за Германия" е партия, която търпи различни течения, различни мнения и политическо многообразие. Но това е заблуда. Това поведение на партията всъщност има за цел да изпрати послание към своите различни избиратели.

Твърдият електорат така или иначе не вярва на критиците на "Алтернатива за Германия". Те вярват сляпо на всичко, което партията казва. Така че тези избиратели ще се "вържат" на разказа за жертвата и очернящата кампания срещу Максимилиян Кра в навечерието на изборите. Но има и избиратели, които вече са леко разколебани. Към тях е насочено посланието, че ръководството на партията се дистанцира от Максимилиян Кра в опит да ги задържи."

Засега поне подкрепата за "Алтернатива за Германия" не спада. В социологическите допитвания тя е твърдо над 15 процента. Как ще й се отрази сегашният шпионски скандал?

"Засега подкрепата не пада много, но все пак спада. В началото на годината избухна скандала с "ремиграцията" - намерението на партията да прогони от Германия чужденците и дори германските граждани от чужд произход. А сега и шпионския скандал. В края на миналата година подкрепата за "Алтернатива за Германия" беше около 20 процента. Сега вече е 16 на сто. Така че партията е под натиск и решаващият въпрос ще бъде дали ще успее да наложи своята трактовка на събитията. Не вярвам обаче да успее да привлече нови избиратели.

Партията реагира нервно на обвинението на прокуратурата. Това е разбираемо - залогът е много голям. Проблемът за "Алтернатива за Германия" е, че вече две големи партийни тези са на път да се сгромолясат. Протестите в началото на годината след разкритията за ремиграционните планове показаха, че тази партия не е изразител на едно мълчаливо мнозинство. А сега изведнъж се оказва, че "Алтернатива за Германия" не е единствената патриотична партия. Коя патриотична партия се застъпва за интересите на чужди държави, нали?"

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЕМ е изпратил на ЦИК 36 случая на нарушения по време на изборите

Съветът за електронни медии е изпратил на Централната избирателна комисия 36 случая за нарушения по време на изборите, като най-много - 10, са сигналите за огласяване на резултати преди 20 ч. Това стана ясно при представянето на резултатите от специализираното наблюдение на СЕМ за отразяването на предизборната кампания в медиите. Част от изводите са, че..

публикувано на 14.11.24 в 14:10

Връчиха дипломите на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР

На тържествена церемония бяха връчени дипломите на Десетия майсторски клас по радиожурналистика на Българското национално радио. 12-те участници в курса успешно завършиха обучението по програма, изготвена съвместно с квалификационния отдел на Европейския съюз за радио и телевизия EBU ACADEMY. Дипломите бяха връчени от генералния директор на..

публикувано на 14.11.24 в 14:09
Общинските съветници от местна коалиция ГЕРБ-СДС дадоха пресконференция преди заседанието на СОС - 14 ноември 2024 г.

Незабавно отстраняване на и.д. главен архитект на София Богдана Панайотова поискаха от ГЕРБ–СДС

Разривът в отношенията между кметът на София Васил Терзиев и председателят на "Спаси София" Борис Бонев е заради пари.  Бонев "извива ръцете на кмета", тъй като иска поста на главен архитект, заяви Антон Хекимян от ГЕРБ–СДС. Борис Бонев: Ако няма резултати, напускаме коалицията ПП-ДБ/СС След условията от "Спаси София", кметът Терзиев..

публикувано на 14.11.24 в 13:56
Слави Трифонов

Слави Трифонов: Най-логично е НС да избере за свой председател най-възрастния депутат

От ИТН призовават Народното събрание да избере за свой председател най-възрастния народен представител, за да може парламентът да започне да работи. Това е най-правилното решение в тази ситуация на недоверие и хаос, написа лидерът на ИТН Слави Трифонов, от чиято партия е най-възрастният депутат - Силви Кирилов. "Най-правилното в тази ситуация..

публикувано на 14.11.24 в 13:54
Проф. Александър Маринов

Проф. Александър Маринов: Системата е изчерпана!

" Няма съмнение, че е крайно време да има правителство, но няма съмнение също така, че няма как да се получи. Системата е изчерпана ". Това заяви пред БНР проф. Александър Маринов – политолог, бивш председател на Стратегическия съвет към президента и бивш съветник в политическия кабинет на служебния премиер Гълъб Донев. "В своята цялост тези..

публикувано на 14.11.24 в 13:36
Ася Тодорова, Пламен Данаилов и Димитър Данаилов от ИТН (от ляво надясно) дадоха брифинг  преди заседанието на СОС - 14 ноември 2024 г.

От ИТН в СОС искат оставката на зам.-кмет заради хонорар на адвокатка

Общинските съветници от "Има такъв народ" в София поискаха оставката на заместник-кмета по правни въпроси Никола Лютов. Причината - той е ощетил Общината с над 5 милиона лева, заявиха съветниците от групата.  Лютов е сключил договор с неизвестната адвокатка Горанова, която губи дела, за които е получила хонорари в размер на 1 милион лева, посочи..

публикувано на 14.11.24 в 13:23

Украйна съобщи, че нейните сили контролират изцяло Купянск

Украйна съобщи, че нейните сили контролират изцяло североизточния украински град Купянск, предаде Ройтерс. От командването на Киев допълват, че са спрели руско настъпление към ключовия железопътен център. По-рано Москва съобщи, че руските сили са се укрепили в покрайнините на града. Русия може да попадне в черния списък на ЕС заради..

публикувано на 14.11.24 в 13:23