Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руси Чанев с "Аскеер" за цялостен принос. Кои са номинираните?

Снимка: www.tba.art.bg

Голямата награда "Аскеер" за цялостен принос към театралното изкуство ще получи актьора Руси Чанев, а с почетен "Аскеер" ще бъде удостоена актрисата Мимоза Базова. Театралните отличия се връчват по традиция на 24 май в театър "Българска армия".

Кои са номинираните?

11 са спектакловите категории, в които се раздават статуетките. Това ще са 30-те поред награди "Аскеер" и единствените по рода си отличия, които са от артисти за артисти. За водеща женска роля са номинирани Климентина Фърцова за образа на Алис в "Отблизо" в Пловдивския театър, Мария Стефанова за Розовата дама в "Оскар и Розовата дама" в  Театър 199 и Радена Вълканова, която обаче играе мъжка роля - на Путин в "Хага" в Народния театър.

При мъжете "Аскеер" ще си оспорват Александър Тонев за ролята му на Михаил Василиевич Платонов в " Платонoff" в "Сфумато", Йордан Ръсин за Принца в "Кулата" в Театър 199 и Константин Соколов за ролята му на Петър в "Ботушът" във Варненския театър.

За режисура са номинирани Анастасия Събева за "Крали Марко - последната балканска легенда", Веселка Кунчева за "Преображението" и Валерия Вълчева за "Замъкът".

Първите две постановки са номинирани и за най-добро представление, като тройката се допълва от "Красива птичка с цвят зелен" на режисьорката Анастасия Събева. 

Руси Чанев/БТА

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниела Талева

Ще има ли неприключили производства по сигнали срещу и.ф. главен прокурор до 7 декември?

Прокурорската колегия на ВСС освободи Даниела Талева като прокурор за разследване на главния прокурор. Решението влиза в сила на 7 декември - точно две години след като Талева беше назначена за първия магистрат с подобно правомощие. Освободиха Даниела Талева като ад хок прокурор Емил Дечев: Даниела Талева е задължена да се съобрази с указанията..

публикувано на 12.11.25 в 18:49

Нов европейски регламент за борба с нелоялни практики в земеделието

Въвеждане на механизъм за взаимопомощ, който да позволи на националните органи на страните членки да изискват и обменят информация или да сътрудничат при разследвания, свързани с нелоялни търговски практики. Такъв регламент е заложен в постигнатото споразумение между Европейския парламент и Съвета на ЕС за борба с трансграничните некоректни..

публикувано на 12.11.25 в 18:28

Енергийната комисия отхвърли президентското вето по закона за "Лукойл"

Парламентарната комисия по енергетика се събра извънредно тази вечер заради наложеното вето от президента по казуса с "Лукойл". Президентът наложи вето върху закона за особения управител на "Лукойл" Борисов: Имаме име за особен управител в "Лукойл", чакаме Радев да се произнесе Радев за изчакването за особен управител на "Лукойл":..

публикувано на 12.11.25 в 18:24
Вицепрезидентът Илияна Йотова

Вицепрезидентът: Ние сме в правото си да защитим България

Вицепрезидентът Илияна Йотова защити ветото на президента Радев и го определи като "защита на интересите на България". Президентът наложи вето върху закона за особения управител на "Лукойл" Вицепрезидентът Илияна Йотова поясни, че дебатите за бъдещето на рафинерията в Бургас трябва да се върнат в Народното събрание, но не по начина, по който..

публикувано на 12.11.25 в 18:17
Фабрис Лежери говори в Европейския парламент в Страсбург, Франция, архив, 7 октомври 2025 г.

Бившият директор на ФРОНТЕКС за Пакта за миграцията: Истински пакт на срама

Бившият изпълнителен директор на ФРОНТЕКС и настоящ депутат от "Патриоти за Европа" Фабрис Лежери определи Пакта за миграцията и убежището на ЕС като "истински пакт на срама". "С него Еврокомисията не предлага управление на миграцията, а принуждава страните-членки да капитулират пред това явление", каза той пред пленарната зала в Брюксел на дебат,..

публикувано на 12.11.25 в 18:14

МС: Започва налагането на санкции при необосновано покачване на цените

Започва налагането на санкции при необосновано покачване на цените Съобщиха от Министерският съвет, след свиканото от от премиерът  Росен Желязков заседание на Механизма за еврото. Периодът на адаптация, при който институциите са правили единствено предписания е приключил.  Проверяват се повече от 250 търговци в цялата страна, с фокус върху  стоките..

публикувано на 12.11.25 в 17:42

Доц. Христо Орманджиев за "Лукойл": Имаме надбягване с времето

Процедурата се усложнява, доколкото думата е в НС и трябва да проучи мотивите, и да гласува. За да се преодолее ветото, са необходими 121 народни представители , обясни в интервю пред БНР доц. Христо Орманджиев, преподавател по конституционно право, за това какво следва след наложеното от Румен Радев вето на поправките в закона за "Лукойл"...

публикувано на 12.11.25 в 17:36