Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Блинкън: Израел да допусне още хуманитарна помощ в Газа, "Хамас" да приеме предложението за примирие

Антъни Блинкън и Ицхак Херцог
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американският държавен секретар Антъни Блинкън призова Израел да допусне повече хуманитарна помощ в ивицата Газа, а "Хамас" да приеме час по-скоро предложението за примирие.

Паралелно с усилията ни за сключване на примирие работим за осигуряване на повече хуманитарна помощ за населението на ивицата Газа, заяви Блинкън при срещата си с израелския президент Ицхак Херцог. 

Първият американски дипломат също така призова "Хамас" да приеме по-бързо "щедрото", по думите му, израелско предложение за примирие:

"Да върнем близките ви у дома е в основата на всичките ни действия. И няма да спрем докато всички, млади, стари, военни и цивилни, се върнат вкъщи. Предложението на масата е много силно и "Хамас" трябва да каже да", заяви Блинкън.

Официален представител на "Хамас" заяви, че лидерите й все още проучват предложението.  Според египетски източници то включва две фази. В първата за три седмици трябва да бъдат освободени най-малко 30 израелски заложници, а в замяна - все още неуточнен брой палестински затворници. Втората фаза е за десет седмици, като срокът може да бъде удължен до една година, и включва освобождаването на по-голямата част от заложниците на "Хамас".

Държавният секретар на Съединените щати Антъни Блинкън се срещна в сряда и с израелския премиер Бенямин Нетаняху и призова Израел да се въздържа от по-нататъшна ескалация на конфликта в Близкия изток, се казва в изявление на говорителя на Държавния департамент Матю Милър.

Блинкън също така е повторил, че Вашингтон не подкрепя обявената сухопътна операция на Израел в град Рафа, поради опасения за безопасността на цивилните, които се укриват в най-южния град на Ивицата Газа, но е потвърдил "ангажимента на САЩ към сигурността на Израел".

Според най-големия уеб портал в Израел Walla News, позоваващ се на високопоставени израелски и американски служители, израелският премиер Бенямин Нетаняху е казал на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън, че ако "Хамас" продължава да настоява за край на войната, той няма да приеме споразумението.

Според цитираните официални лица, Нетаняху е уточнил, че ако въоръжената групировка упорства именно в това си искане, няма да има споразумение за заложниците и ще бъде проведена военна операция в Рафах.

В профила си в социалната медия "X" американският новинарски сайт Axios също съобщава, че Нетаняху е заявил на Блинкън по време на днешната им среща, че той няма да приеме споразумение с "Хамас", което да включва крайна на войната.

В Съединените щати пък продължават демонстрациите в различни университети за и против конфликта.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Ученици от 8 училища мерят ресторантьорски умения на състезание в Луковит

Средното училище "Алеко Константинов" в Луковит е домакин на шестото областно състезание за ученици по ресторантьорство и готварство, което се организира от Регионалното управление на образованието в Ловеч. В състезанието ще участват ученици от 8 училища от осемте общини в областта с професионален профил "ресторантьорство, хотелиерство и..

публикувано на 27.02.25 в 08:11

В Благоевград деца изработиха най-дългата мартеница

Стотици деца от школите към Центъра за личностно и творческо развитие в Благоевград се включиха в изработването на най-дългата мартеница, която ще премине през центъра на града с празнично шествие. Мартеницата е изработена в класическия стил на усукания червен и бял конец и е с дължина близо 800 метра. Вълнението на децата от творческите школи..

публикувано на 27.02.25 в 08:09

Комисията по енергетика в НС изслушва кандидатите за шеф и членове на КЕВР

Парламентарната Комисия по енергетика ще изслуша кандидатите за председател и за членове на Комисията за енергийно и водно регулиране.  За поста председател е номиниран, от ГЕРБ-СДС, Пламен Младеновски, сега директор на дирекция “Електроенергетика и топлоенергетика” в регулатора. ПП-ДБ предлагат Меглена Русенова, председател на фотоволтаичната..

публикувано на 27.02.25 в 08:03
Генади Кондарев

Генади Кондарев за сделката САЩ - Украйна: Шокиращо е олекването на цената на човешкия живот

" Олекването на цената на човешкия живот на фона на тези разговори е шокиращо ".  Това мнение изказа пред БНР енергийният експерт Генади Кондарев в коментар за подготвеното споразумение между САЩ и Украйна за природните ресурси . Кондарев ще е участник в днешната дискусия на тема "Война за ресурси: Връзката между изкопаеми горива и човешки..

публикувано на 27.02.25 в 07:59
Володимир Зеленски

Зеленски потвърди: Ще се срещна с президента Тръмп

Президентът на Украйна Володимир Зеленски потвърди, че ще се срещне с американския президент Доналд Тръмп утре, на 28 февруари. В традиционното си вечерно обръщение украинският лидер заяви, че отива във Вашингтон в търсене на гаранции за бъдещите "мир и сигурност": "Ще се срещна с президента Тръмп. За мен и за всички нас е от изключително..

публикувано на 27.02.25 в 07:58

"Хамас" върна в Газа телата на четирима заложници, чака от Израел 600 палестински затворници

Палестинската групировка "Хамас" върна в Газа телата на четирима загинали израелски заложници и заяви, че очаква в замяна Израел да освободи повече от 600 палестински затворници. Това съобщи БТА. "Хамас" предава телата на четирима заложници в замяна на 625 палестински затворници От канцеларията на израелския премиер каза, че телата на..

публикувано на 27.02.25 в 07:55
Киър Стармър

Британският премиер омаловажи нарастващото напрежение между Белия дом и Европа относно Украйна

Британският премиер Киър Стармър, който днес е на посещение в САЩ, омаловажи нарастващото напрежение между Белия дом и Европа относно Украйна, като каза преди тръгване, че се доверява на Доналд Тръмп и иска "специалните отношения" да укрепнат още повече. Лондон отрече Тръмп да е провокирал увеличение на бюджета за отбрана Британският..

публикувано на 27.02.25 в 07:48