Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Още по-мощен ускорител на частици се очаква в ЦЕРН преди края на този век

| Репортаж
Посетители наблюдаваj детектора ATLAS по време на Дните на отворените врати на ЦЕРН, Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (CERN), близо до Женева, Швейцария, архив, септември 2019 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Вече четвърт век и български учени участват в разкриването на тайните на Вселената. За това в ЦЕРН помагат български детектори, които регистрират причинените от учените сблъсъци в големия ускорител на частици. Бъдещето обаче е на новите изследвания, за които ЦЕРН вече има планове с новия ускорител. Неговото строителство трябва да започне до десетина години, а системата да заработи до 2050-а. 

Още преди членството в НАТО и ЕС - през март 1999 година, България става 20-ият член на ЦЕРН и така дори българската индустрия става част от строящия се към онзи момент огромен ускорител на частици, чийто 27 километров пръстен минава на 100 метра под земята през границата между Франция и Швейцария. Архивите от онова време припомнят, че през 1999 година ЦЕРН сключва договор с Комбината за цветни метали /КЦМ/ - София за 5 милиона долара. КЦМ щяло да изработи адронения детектор за ядрен ускорител, строящ се в момента в Женева. 

Именно за тези детектори разказа пред БНР доцент доктор Борислав Павлов от катедра "Атомна физика" в СУ. По думите му над 120 детектора от централната част на системата са произведени в България, а също така и всички алуминиеви части на системата

"Оттогава ние продължаваме да се грижим за тези камери, за тяхната профилактика, поддръжка, ако нещо се повреди. Те толкова дълго вече работят без особени съществени проблеми".

Колкото повече енергия, толкова по-надълбоко в науката може да се стигне, допълва доцент доктор Борислав Павлов. И така учените обяснява нуждата от наличие на съоръжения като Големия ускорител на частици.

При сблъсъка на частиците се създават огромно количество данни, разказва още доцент доктор Павлов. Затова учените използват системи, които предварително подбират и обработват първоначалната информация. Въпреки всичко данните, които ЦЕРН генерира, са толкова много, че се налага да се обработват и съхраняват по целия свят. Канада, Франция, Германия, Италия, Нидерландия, Испания, Тайван, Обединеното кралство и САЩ съхраняват в специални центрове данните. Наскоро и Сърбия подписа Меморандум за сътрудничество със световната компютърна мрежа на Ускорителя. 

Новината обаче от последните седмици е, че преди края на този век ще има още по-мощен ускорител на частици в ЦЕРН. Бъдещото съоръжение ще е на дълбочина от 100 м до 300 метра, пак под френско-швейцарската граница. Кръговият тунел ще е три пъти по-дълъг от сегашния, с дължина 91 км и широчина 5 м. Ще преминава под Женева и Женевското езеро до околностите на Анси. Целта е изучаването на тъмната материя, защото с всичката технология до сега учените познават едва 4 -5% от масата във вселената, а целта е да се обясни какво съставлява 95% от енергията и материята в наблюдаваната Вселена, казва доктор Антон Димитров от Физическия факултет на СУ. 

През 2033 г. под коритото на река Рона започва строителството на тунела с диаметър 5,5 метра. През 2038 г. ще бъде инсталирано оборудването за двата основни експеримента. През 2048 г. година трябва да бъде монтирана системата за електрон-позитронения колайдер за леки частици. Само тази система е оценена на 16 милиарда евро. През 2070-а година ще трябва да заработи протон-протонения колайдер, посветен на тежките частици. За тази времева рамка, разбила се ЦЕРН инвестира и в хора, като например обучението на учители, дори и български, които на свой ред обучават бъдещите учени. От ЦЕРН припомнят в доклад, че изучаването на Вселената ще има нужда от разработването на нови IT-инструменти, нови технологии, подобряващи системите за ускоряване на частици, напредък в областите на свръхпроводящите магнити и криогениката.

Целия репортаж на Добромир Видев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МОН няма да допусне "купени матури"

Около 50 000 зрелостници се явяват днес на матура по български език и литература. Те ще пишат по вариант 15. Продължителността на изпита е 4 астрономически часа. Изтеглиха вариант 15 на матурата по български език и литература Министерството на образованието и науката (МОН) е направило всичко в рамките на своите компетенции и отговорности по..

публикувано на 17.05.24 в 08:49
Владимир Шопов

Владимир Шопов: Оформя се ясна стратегическа ос между Китай и Русия

Посещението на руския президент Владимир Путин в Китай допълнително консолидира стратегическото партньорство между двете държави. Това мнение изрази в интервю за БНР политологът Владимир Шопов. Свидетели сме на оформянето на много ясна стратегическа ос , която включва не само Китай и Русия, но и държави като Иран и Северна Корея,..

публикувано на 17.05.24 в 08:48
В кипърската столица Никозия

Среща на върха на министри от ЕС по въпросите на миграцията в Никозия

В кипърската столица Никозия днес се провежда среща на върха на министри от 8 държави-членки на ЕС по въпросите на миграцията, с акцент върху проблема със Сирия, озаглавена "Миграцията и динамиката в Сирия". Централна тема е инициативата на Никозия Европейският съюз да обяви зони в страната за безопасни, за да стане възможно връщането на сирийски..

публикувано на 17.05.24 в 08:44

Военен прокурор не изключва съпричиняване на катастрофата при Аксаково

В хода на разследването ще се установи как се е движел автомобилът на НСО, който участва в катастрофата край Аксаково. Възможно е да има съпричиняване на инцидента от двамата водачи , не изключва ръководителят на Военно-окръжната прокуратура в Сливен Христо Тинев.  Като се позова на дългогодишния си опит, в интервю за БНР той предположи, че..

публикувано на 17.05.24 в 08:37

Четирима са разпитани за катастрофата с колата на НСО

Разпитани са четиримата участници в катастрофата с кола на НСО, в която е бил и Кирил Петков. Сред тях са политикът и служителите на НСО.  Днес предстои да бъдат разпитани свидетелите на инцидента от други автомобили, както и да бъде направена аутопсия на загиналия шофьор. Ще бъде взета и кръвна проба за алкохол, съобщи заместник-военноокръжния..

публикувано на 17.05.24 в 08:35

20% от зрелостниците в Ямбол не са допуснати до матурата по БЕЛ

Близо 20% от зрелостниците в област Ямбол не са допуснати до матурата по български език и литература заради слаби оценки. На изпита днес ще се явят 702 зрелостници. Заявления са подали 861 ученици от 18 училища в областта, като от тях 159 не са допуснати, уточни Стойко Стойков от Регионалното управление на образованието в Ямбол (РУО)...

публикувано на 17.05.24 в 08:10
Адела Качаунова

Адела Качаунова: В Европа не виждат ясно лицата на политиците ни или не желаят да ги видят

"Отдавна живеем с усещането, че процесите в България в Европа имат малко по-различна светлина. Там сякаш не виждат достатъчно ясно истинските лица на политиците или не желаят да ги видят . Лица, които са санкционирани за корупция, не бива да бъдат легитимирани, след като са прекарали в политиката твърде много години. Дали са всякакви признаци за..

публикувано на 17.05.24 в 08:08