За православните християни Разпети петък е най-тъжният ден от годината. Този ден е посветен на Христовото разпятие, кръстната смърт и полагането на Исус Христос в гроба.
Исус е погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която е поставен огромен камък. На този ден в храмовете се извършва неговото опело. На утринната служба се четат дванадесет откъса от Евангелието, които разказват за страстите на Христос. По време на богослужението, вярващите държат в ръце запалени свещи - символ на величието на Спасителя по време на страданията му.
В този ден постът е особено строг - църквата повелява да не се яде и да не се пие нищо, дори вода.
Преди началото на службата в средата на храма се издига "гробът" Христов, украсен с цветя, а на престола се поставя плащеницата - парче плат, на което е извезан образът на положения в гроба Спасител. По стара традиция вярващите минават под църковната маса - акт, символизиращ преклонение пред Спасителя. Пред Радио България богословът Александра Карамихалева обясни смисъла на ритуала:
"С провирането си под масата на колене слизаме в гроба, умираме за досегашното си "Аз" и излизаме от другата страна, възродени за нов живот".
Поклонението пред Светата Плащеница ще продължи през целия ден. Много вярващи се събират пред храмовете, откъдето вземат здравец, който се оставя пред символичния гроб на Иисус Христос. Преди началото на поклонението в храм "Св. Неделя" беше отслужено богослужение "Царски часове", водено от викария на Софийски митрополит - Белоградчишкият епископ Поликарп. На вярващите той припомни какво се е случило на Разпети петък:
"Разпънат е Спасителят на света, Невинният, Този, който пострада не заради Своите грехове, Който пострада, не защото беше виновен и уличен в нещо, а пострада за нашите грехове, за човеците, за да може, победил смъртта, да ни дарува и на нас тази победа. Нека, покланяйки се към плащеницата и кръста, да гори в сърцата ни любов към Бога, любов към ближния, любов към нашата църква и нашия народ".
Предаден от Юда, Христос е осъден на най-тежкото наказание в Римската империя - разпъването на кръст. Разпънат е по обяд - в шестия час на деня - и престоява на кръста в мъки за няколко часа.
Около 15 ч. следобед Христос възкликва към Отца си – "В твоите ръце предавам духа си" и умира като човек. Затова Разпети петък е ден на траур и строг пост.
"Разпъването на кръст е най-тежкото наказание в Римската империя, тъй като носи непоносими страдания на осъдения", обясни за БНР Десислава Панайотова от Културно-просветния отдел на Светия Синод".
Довечера от 19.00 часа в храма "Света Неделя" ще се извърши така нареченото "Опело Христово".
Веднага след Тайната вечеря, в нощните часове, Юда Искариотски предал Исус Христос на първосвещеника. Исус е арестуван и заведен при първосвещениците Анна и Каяфа. Там той е съден, удрян, унизяван. След това е заведен на съд при Пилат Понтийски, който искал да пусне на свобода Исус Христос, но се съобразил с настроената от първосвещениците и тълпата, която крещяла: "Разпни го". Пилат символично измил ръцете си от греха и наредил Христос да бъде разпнат, след което се оттеглил в покоите си, а Исус останал в ръцете на римските войници. Страданията на Спасителя продължават, като войниците му се присмиват, намятат го с плащ - багреница и му слагат трънен венец. Бичуват го и го карат да носи тежкият кръст, положен на раменете му по пътя за хълма Голгота.
"Това е денят на нашето изкупление, тъй като невинният агнец бе пожертван и се пожертва за цялото човечество, за да имаме живот и да го имаме в изобилие", поясни Панайотова.
Тази година българската църковна делегация не пътува до Йерусалим за пренасянето на Благодатния огън в България. Решението беше взето от Светия синод в края на април. Причината - ескалацията на напрежението в Израел. Затова на Велика Събота ще бъде взет Благодатен огън от миналата година, който се пази в храмовете "Свети Александър Невски" и "Света Неделя". Той ще бъде пренесен до Светия синод, откъдето ще стигне до всички църкви в страната.
Стотици трактори блокираха Уестминстър, след като фермери от цяла Великобритания се отправиха към Лондон, за да протестират срещу промените в данъка върху наследството. През октомври правителството обяви, че за първи път ще наложи 20% данък наследството върху селскостопански активи на стойност над 1 милион паунда. Промяната предизвика ожесточена..
Втори депутат на управляващата в Обединеното кралство Лейбъристка партия беше отстранен от парламентарната група в рамките на два дни заради членство в чат-група в WhatsApp, разменяла си обидни и подигравателни съобщения за свои съпартийци и пенсионери. Преди да бъде остранен, депутатът от Бърнли Оливър Райън беше извикан днес на среща с..
В Иран отбелязват 46 години от революцията, довела на власт режима на аятоласите, на фона на предупреждения, че американският президент Доналд Тръмп иска да унищожи страната. През цялата сутрин голям брой иранци изпълниха публични пространства в големи и по-малки градове. През януари и началото на февруари 1979 година неспиращите протести срещу..
Палестинците няма да имат право да се върнат в Ивицата Газа според плана на Доналд Тръмп за възстановяване на опустошената от израелски бомбардировки територия. Тръмп повтори идеята си Съединените щати да притежават Ивицата Газа Това става ясно от публикувани днес откъси от интервю на американския президент за "Fox News", цитирани от агенция..
Парламентарната група на "ДПС-Демокрация, права и свободи" и ДПС на Ахмед Доган обявиха "категорично несъгласие с назначението на Людмила Петкова за директор на Агенцията за държавна финансова инспекция". Бившата финансова министърка Людмила Петкова оглави АДФИ За новото назначение на бившия служебен вицепремиер и министър на финансите стана ясно..
Палестинската групировка "Хамас" обяви, че отлага за неопределено време планираното за събота освобождаване на още израелски заложници. Израелският министър на отбраната Израел Кац отвърна с обвинение, че с изявлението си "Хамас" нарушава споразумението за прекратяване на огъня, което влезе в сила на 19 януари, и разпореди пълна бойна готовност на..
Подготовката и провеждането на разширена международна среща по Кипърския въпрос през март в Женева бе в центъра на разговорите на заместник-генералния секретар на ООН Розмари ди Карло с лидерите на двете кипърски общности днес в Никозия. Регионалната ѝ дипломатическа обиколка продължава в сряда и четвъртък в Атина и Анкара. Дискусиите днес..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..