Православните християни празнуват най-големия празник - Възкресение Христово, наричан Празник на празниците, тъй като утвърждава победата на живота над смъртта.
С молитви за здраве и благоденствие богомолци от цялата страна изпълниха църквата "Света Неделя" за днешната служба за Второ Възкресение.
Перничани и днес се стекоха в централния пернишки храм "Св. Иван Рилски”, за да почетат Възкресение Христово. Храмът бе огласен от възкресни песнопения.
Да бъдем по- добри и човечни, да има здраве и мир си пожелаваха перничани.
Възкресението на Господ е най- забележителното събитие в мироспасителната история, каза отец Людмил - предстоятел на храма:
"То е победа на живота над смъртта, тържество на правдата над неправдата и завършек на изкупителното дело на богочовека Господ Иисус Христос. Поздравявам всички жители на град Перник с най-големия християнски празник Възкресение Христово и им пожелавам много здраве, радост, успех и мъдрост.
Сърцата им да се изпълнят със смирение и любов, защото нашият Бог се е пожертвал заради огромната си любов към нас, поемайки нашите грехове. Честит и благословен празник! Честито Възкресение Христово!"
По традиция и тази година храмът бе огласен от възкресни песнопения в изпълнение на камерния смесен хор "Иван Топалов" към Двореца на културата.
В Смолян не стихва потокът от вярващи към Катедралния храм "Св. Висарион Смоленски", дошли да запалят свещ преди иконите за Възкресение Христово.
Великден събра отново хора от близо и далеч. Цели фамилии вярващи от рано сутринта се стичат в църквата, за да запалят свещ и се помолят.
"Нека Христовото Възкресение да бъде за всички вас извор на утеха и духовна радост! Господ Иисус Христос винаги да разпръсква върху вас светлината на пасхалната радост, която да ви дарява любов, духовни сили и подкрепа в трудния житейски път.
С Христовото Възкресение ние сме избавени от тъмнината на ада и ни е дадена възможност за друг вечен блажен живот", каза в благослова си Архиерейският наместник на Смолянската духовна околия епископ Висарион.
Най-много яйца – 1 800, обагриха децата от неделното училище при храма "Свети Йоан Предтеча". През целия ден вчера те усърдно работеха, за да може днес да покажат своите творения.
Част от боядисаните над 3 000 яйца бяха раздадени на самотни и социално слаби жители, а другите участваха в конкурс за най-здраво яйце. На празника пред църквата "Свети Георги" дойдоха много местни жители.
Според отец Петър това е кърджалийска традиция.
"С децата на нашия град ги събираме, за да могат, както нашите деди, и те да се научат да живеят заедно, без разлика на вяра, пол и народност. Защото нашата съдба в нашия град е такава, че винаги сме живели заедно и заветът на нашите предци е да има мир и разбирателство. И най основното - във всички празници да бъдем заедно".
За Великден в Кърджали беше показана и една от най-ценните икони от колекцията на художествения отдел към Историческия музей. Неин автор е гръцкият зограф Константинос Алексиу. Това вече е традиция, каза д-р Мария Спиридонова:
"Фондовете са изключително богати. Решихме за големи празници да извадим малка част от тези фондове."
Жители на Кюстендил протестираха тази сутрин пред сградата на водоснабдителното дружество в града срещу продължаващо, по думите им, месеци наред безводие. Според недоволните в някои от селата чешмите са сухи от края на миналата година. Кюстендилец, купил къща и заживял в с. Четирци, община Невестино, се оплака от постоянно безводие. Той..
В Плевен и Долни Дъбник ще продължи кампанията за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве. Утре здравните експерти ще бъдат от 10 до 13 ч. в сградата на Областната дирекция по безопасност на храните в Плевен. На 7 август по същото време ще са в сградата на общинската управа в Долни Дъбник. Инициативата е част от лятна..
Плевен се присъединява към глобалната инициатива за защита, подкрепа и насърчаване на кърменето. Мотото на световната кампания през 2025 г. е "Инвестирайте в кърменето, инвестирайте в бъдещето". От 9 часа в Градската градина, акушерки с дългогодишен опит от Клиниката по акушерство и гинекология на УМБАЛ "Д-р Г. Странски", със съвети ще помагат на..
В Гърция има много красиви, но и опасни места за посещение. Властите съветват туристите да са изключително предпазливи, за да не пострадат. Не всичко,което изглежда красиво на снимка може да се посещава от туристите, съобщават специалисти от министерството на културата. Посочват места, които са много опасни. Често опитите да се посетят, водят до..
Над 3 хиляди служители на "Боинг", които се занимават с изграждането на военни самолети и системи за отбрана, планират по-късно днес да започнат стачка. Причината за недоволството на работещите в подразделенията на компанията в Мисури и Илинойс е несъгласието с предложения нов вариант на колективно трудово споразумение. По-рано синдикалисти..
Продължава размяната на удари между Киев и Москва. Едновременно с това руските войски увеличават натиска върху градовете в Донбас, останали в украински ръце след повече от три години боеве. Въздушна тревога беше обявена в редица области на страната. Кметът на Одеса съобщи, че в черноморския пристанищен град са се чули взривове. Трима души..
Иранските държавни медии съобщиха, че най-висшият орган за сигурност в Иран снощи е одобрил създаването на Национален съвет за отбрана след кратката въздушна война с Израел през юни, която беше най-сериозното военно предизвикателство за Иран от войната с Ирак през 80-те години на миналия век, предаде Ройтерс. „Новият орган за отбрана ще прегледа..
Освен със своите милиони декари, засети със зърнени култури, Добруджа винаги е била прочута и със своята вкусна, хрупкава и сладка диня . Пред..
На 30 юли се навършиха 157 години от гибелта на Стефан Караджа. Паметта му бе почетена в Русе, където умира от раните си, а денят е повод да разкажем и..
Преди ден стартира новият археологически сезон в района на селищната могила Юнаците край Пазарджик. Проучванията продължават вече няколко десетилетия,..