Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ограничаването на хазарта ще бъде положителна стъпка в дългосрочен план"

Иван Радев: Виждаме колко крехка е ситуацията на медиите в България и колко уязвими са те

"Ако има напредък, не може да се каже, че е твърд и съществен"

| Интервю
Иван Радев
Снимка: Личен архив

Виждаме колко крехка е ситуацията на медиите в България и колко уязвими са те. Това заяви пред БНР Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти.

"До такава степен зависят от рекламата на хазарт, че много от тях се обявиха против ограничаването ѝ. В краткосрочен план ще има медии и спортни клубове, които ще страдат, но в дългосрочен - ограничаването на хазарта ще бъде положителна стъпка. Трябва да се избегне намирането на вратички, за да не може той отново да си пробие път и да се настани безконтролно в медиите и в заобикалящата ни среда".

Радев коментира и последната класация на "Репортери без граници". В нея България се изкачва с 12 места и вече е на 59-о място в света по свобода на словото от общо 180 държави. През миналата година страната ни беше на 71-во място. България подобри леко позицията си и сред страните от ЕС - изкачи се от 24-то на 23-то мястоВ доклада на организацията не липсваха и критики. 

"Изкачваме се нагоре, но оставаме на едно от последните места в Европа. В този доклад по-скоро се говори за наченки на напредък и за желание на правителството, което управляваше доскоро, да работи за подобряване на свободата на медиите в България. Ако има напредък, не може да се каже, че е твърд и съществен. Нямаме особени причини да се радваме за това, което става в България". 

Той анализира влошаващата се ситуация в други европейски страни. Журналистите от италианската държавна телевизия започват стачка. Те твърдят, че има задушаващ контрол върху работата им от дясното правителство на Джорджа Мелони.

"Някои правителства започват да упражняват много силен контрол върху медиите. Особено голям е проблемът с десните правителства, които често са обвинявани,че са крайнодесни – виждаме Унгария, сега и Италия, има проблеми и в Словакия. В класацията се говори и за Сърбия, където проправителствените медии са рупор на прокремълската пропаганда. А руските опозиционни журналисти, които са намерили убежище там, са обект на директни заплахи".

В годината, в която ще се проведат множество избори, ролята на медиите е много важна, но дезинформацията си пробива път, обясни той в предаването "Преди всички". 

"От тази година опасенията са, че дезинформацията, създадена от изкуствения интелект, също ще бъде фактор в изборния процес. Подобно нещо видяхме в Словакия. Там беше използван запис, манипулиран с изкуствен интелект, за да повлияе на изборните резултати". 

На 21 май организираме в София голяма конференция на тема "Избори и демокрация". Журналисти от цял свят ще говорят за това каква трябва да бъде ролята на медиите. Те понякога остават най-съществената преграда между опитите на власт да дойдат политици, които да унищожат демокрацията. Медии се използват като инструменти за разправа с политически опоненти и с журналисти. В този пейзаж е много трудно да се ориентира който и да било и да се защити демокрацията от играчи, които използват нейните слаби страни".

Пресата в световен мащаб загуби голяма част от ролята си, отбеляза Радев. 

"Беше изместена до голяма степен от онлайн медиите и това промени целия бизнес модел. Направи много трудно съществуването на независими печатни медии. В България почти няма останали вестници. Регионалните медии също преминаха към онлайн съдържание. Тази промяна на модела направи така, че те да разчитат на финансиране от публични средства". 

Радев прикани всички журналисти да попълнят анкетата на АЕЖ. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04