Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Кипър започва да действа "електронна кошница" за плодове и зеленчуци

Снимка: Pixabay

В Кипър започва да действа "електронна кошница" за плодове и зеленчуци по инициатива на земедеското министерство в страната.

Според негово проучване, по-голямата част от тях се продават в магазините на двойни цени спрямо тези на производителите.

Целта на електронната кошница е да се постигне предлагане на висококачествени продукти на по-справедливи и по-достъпни цени за потребителите. Много от плодовете и зеленчуците се продават в супермакетите над два пъти по-скъпо отколкото от организациите на производителите, показва проучване на министерството.

Новата дигитална платформа "e-Kofini" е първата от поредицата стъпки, които правителството предприема за намаляването на голямата разлика между цените на производителите и тези в търговската мрежа, които достигат до потребителя, подчерта земеделският министър Мария Панайоту.

В новосъздадената "електронна кошница" влизат 25 основни плодове и зеленчуци местно производство. Сред тях са домати, краставици, картофи, лук, банани, дини, пъпеши.

Два пъти седмично, в понеделник и четвъртък, експертите от земеделското министерство ще актуализират техните средни продажни цени, събрани от признатите организации на производителите и от търговските обекти в цялата страна.

В много случаи цените на едни и същи продукти са над 2 пъти по-високи в супермаркетите в сравнение с предлаганите от производителите, констатира доклад на земеделското министерство.

Рекордното повишение със 170% е установено при местните банани, които се продават от производителите средно за 0,50 евро за килограм, а в магазините потребителите плащат за тях по 1,35 евро.

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Десетки арестувани на протест в подкрепа на Екрем Имамоглу в Истанбул

Протестът пред Общината в Истанбул, с който бяха отбелязани 100 дни от ареста на отстранения от длъжност опозиционен кмет Екрем Имамоглу, завърши с 42 арестувани, съобщи турският министър на вътрешните работи Али Йерликая в профила си във Фейсбук, предаде БТА.  Демонстрантите са задържани за отправяне на обиди към турския президент Реджеп..

публикувано на 02.07.25 в 09:05

Промени в наредбата за дроновете, транспортното министерство предлага по-строги мерки

Министерството на транспорта и съобщенията публикува за обществено обсъждане промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и надзора над техните оператори, които предвиждат по-строги мерки. Заложено е създаване на центрове за обучение на управляващите дронове, в които изискванията са почти идентични с изискванията към центровете за..

публикувано на 02.07.25 в 08:26

Патриарх Даниил ще отслужи литургия в Бачковския манастир

Патриарх Даниил ще отслужи литургия в Бачковския манастир, след което участва в освещаването на Българо-Грузински духовно-културен център "Дарбази", създаден с подкрепата на грузинската общност у нас. Центърът е в памет на основателите на Светата обител Григорий и Абасий Бакуриани и грузинските богослови Йоан Петрици и Григорий - монаси от..

публикувано на 02.07.25 в 08:26
Цончо Ганев

Цончо Ганев: Потъваме в дългова криза още преди еврозоната

Влизането в еврозоната ще допринесе да потънем още повече в дълг, заяви пред БНР Цончо Ганев, заместник-председател на "Възраждане" и на парламента. За правителството разбирането за устойчивост на публичните финанси е да потънем още преди влизането в еврозоната в дългова криза , смята той. При 41 милиарда дълг преди настоящото управление..

публикувано на 02.07.25 в 08:11

Кампания за кръводаряване в големите областни центрове

Кампания за кръводаряване ще се проведе в кръвните центрове в София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и Благоевград. Акцията започва в 8,30 часа и ще продължи до 12 часа, а нейни организатори са Българската асоциация на пострадали при катастрофи, фондациите "Ангели на пътя", "Ключът е любовта", "Стефан Стефанов" и Асоциацията за..

публикувано на 02.07.25 в 08:09
Джей Ди Ванс

Републиканците в Сената приеха мегазаконопроекта на Тръмп за федералните данъци и разходи

С решаващия глас на вицепрезидента Джей ди Ванс републиканците в американския Сенат приеха мегазаконопроекта на Доналд Тръмп за намаляване на федералните данъци и разходи, известен още като "Големия красив законопроект". Законопроектът беше приет с 51 на 50 гласа с помощта на вицепрезидента Джей Ди Ванс, след като трима републиканци гласуваха..

публикувано на 02.07.25 в 08:00
ВТУ

Среща на българските училища в чужбина във Велико Търново

Българските неделни училища зад граница се събират на годишната си среща във Великотърновския университет.  35 представители на българските неделни училища от Испания, Гърция, Кипър, Италия, Германия, Австрия, Турция, Румъния, Сърбия, Албания и Обединените арабски емирства три дена ще обсъждат на срещата си във Великотърновския университет..

публикувано на 02.07.25 в 08:00