Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Великобритания ще изгони руския аташе по отбраната

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Офицер от руското военно разузнаване ще бъде експулсиран от Обединеното кралство, оповести британският министър на вътрешните работи Джеймс Клевърли.

Руското военно аташе, назован като полковник Максим Еловик, изглежда е в Обединеното кралство поне от 2014 година, съобщи Би Би Си. От руското посолство в Лондон коментираха, че мярката е наложена под "безпочвен и смешен претекст“. 

Джеймс Клевърли заяви в Камарата на общините, че заедно с външния министър обявяват пакет от мерки, за да покажат на Русия, че няма да толерират подобни очевидни ескалации в отношенията. 

"Мога да кажа на Камарата, че ще изгоним руското военно аташе, който е "таен"“ офицер от военното разузнаване“, изтъкна Клевърли. Освен това вътрешният министър обяви затварянето на няколко руски дипломатически сгради и нови ограничения за дипломатическите визи, включително ограничение на продължителността на времето, което руските дипломати могат да прекарат в Обединеното кралство. 

"Руската злонамерена дейност в цяла Европа включва планове за саботажни дейности в Германия и Полша срещу военна помощ за Украйна, шпионаж в България и в Италия, кибератаки и дезинформация, нарушения на въздушното пространство и заглушаване на GPS-системите с въздействие върху гражданската авиация", предупреди британският вътрешен министър. 

В деня на памет към жертвите във Втората световна война, деня на безусловната капитулация на Третия райх, чешкият президент Петър Павел нарече "исторически парадокс", че от жертва Русия се е превърнала в агресор. 

"Жестокостта на руската агресия срещу Украйна по нищо не се различава от зверствата във Втората световна война", каза Павел по време на възпоменателно събитие. Бившият генерал призова за подкрепа за неговата инициатива за доставката на 800 000 артилерийски снаряда на Украйна. Първата пратка се очаква следващия месец.

От мазето на училище в Яхидне, където близо 400 жители бяха държани под руска окупация в продължение на 27 дни през 2022 г., украинският президент Володимир Зеленски припомни ужасяващите човешки загуби във Втората световна война: 

"Преди 80 години милиони украинци се бориха срещу фашизма. Днес ние отново се борим срещу същото възродило се зло и неговото име е руски фашизъм". 

"След кратко затишие се очаква Русия да продължи с масираните удари", предупредиха от военновъздушните сили на Украйна. През изминалата нощ столицата Киев и западният град Лвов бяха подложени на руски въздушни атаки. Взривове отекнаха още в Днепропетровска, Полтавска, Виницка, Херсонска и Запорожска област. На този фон парламентът прие нов закон, който разрешава мобилизацията и на някои осъдени лица, но не и за предумишлено убийство, изнасилване, сексуално насилие и престъпления срещу националната сигурност. 

По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Нетаняху: Планираме да поемем контрола над Ивицата Газа, но не за постоянно:

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви в интервю за американската телевизия "Фокс Нюз", че Израел планира да поеме контрола над ивицата Газа, но не за постоянно: "Не искаме да запазим Газа за нас. Искаме да имаме периметър за сигурност, но не искаме да я управляваме. Искаме да я предадем на арабски сили, които да я управляват правилно, без да ни..

публикувано на 07.08.25 в 20:30
Путин се ръкува с Уиткоф - Москва, 6 август 2025 г.

Онет: Уиткоф е отправил към Путин изгодно предложение за спиране на огъня в Украйна

На вчерашната среща в Кремъл специалният пратеник на Съединените щати Стив Уиткоф е отправил към руския президент Владимир Путин "изгодно" предложение за спиране на огъня в Украйна. Това твърди полското издание "Онет", без да посочва обаче източниците си. Путин заяви, че може да се срещне със Зеленски "при определени условия" Полското..

публикувано на 07.08.25 в 19:39
Гора в Норвегия

Журналист оцеля шест нощи сред дивата природа в Норвегия

Американски журналист оцеля шест нощи сред дивата природа в Норвегия. Мъжът е бил сам, разчитал е на оскъдни запаси от храна и е имал сериозна травма на крака. 38-годишният Лун, който е работил за New York Times и Atlantic и е бивш кореспондент на "Гърдиън" за Русия, е бил на почивка със сестра си в Норвегия. На 31 юли той тръгва сам на 4-дневен преход..

публикувано на 07.08.25 в 18:50

ГДБОП задържа членове на "Хелс Ейндлъжс"

ГДБОП е задържала членове на известната рокерска банда "Хелс Ейндлъжс" във Велико Търново и Асеновград, научи БНР от свои източници. В Асеновград е задържан мъж с прякор "Латвиеца", издирван с червена бюлетина от Интерпол. От МВР не коментират акцията.  Националното радио научи, че са арестувани над 10 души, заподозрени за действия,..

публикувано на 07.08.25 в 18:45
Александър Джартов

Джартов: Опасността за ново разпалване на пожара в Сакар идва от усиления вятър

Опасността за ново разпалване на пожара в Сакар идва от усиления в района вятър, съобщи директорът на Противопожарната служба главен комисар Александър Джартов : "Основно усилията са да го запазим в тези граници, в които е до момента, разбира се, там, докъдето можем да достигнем с екипи, за да можем да го угасим, но все още не можем да..

публикувано на 07.08.25 в 18:29
Владимир Путин

Путин заяви, че може да се срещне със Зеленски "при определени условия"

Руският президент Владимир Путин заяви, че може да се срещне с украинския си колега Володимир Зеленски при "определени условия", които обаче са "далеч" от това да бъдат изпълнени. Пред журналисти в Кремъл руският лидер каза, че "като цяло“ няма нищо против среща със Зеленски". Коментарът на Путин идва часове след като Зеленски повтори призива си..

публикувано на 07.08.25 в 18:06
Пореден призив за помощ от семействата на държаните от

Кабинетът по сигурността в Израел се събира, за да обсъди военните планове в Газа

Израелският кабинет по сигурността се събира днес, за да обсъди военните планове в Газа. Срещата идва след поредния призив за помощ от семействата на държаните от "Хамас" заложници.  Този път те тръгнаха с лодки в посока Газа от крайбрежния град Ашкелон, носейки жълти знамена и плакати с изображенията на заложниците. Георги Милков: Пълна окупация..

публикувано на 07.08.25 в 17:55