Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зеленски отправи призив за ускоряване на доставките на оръжие

Председателката на Европейския парламент Роберта Мецола и президентът на Украйна Володомир Зеленски - Киев, 9 май 2024
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Киев президентът Володимир Зеленски отправи призив към партньорите на Украйна да ускорят обещаните доставки на оръжия и боеприпаси, за да може украинската армия да отнеме инициативата на руските сили на фронта.

Зеленски говори на съвместна пресконференция с председателката на Европейския парламент Роберта Мецола. Той отбеляза, че страната му е започнала да получава допълнително въоръжение, но все още не в обемите, които бяха одобрени от американския Конгрес.

"Ако бъдат ускорени доставките на оръжия, ще можем да спрем окупаторите на изток, където те в момента имат инициативата. Това не е тайна. Трябва да ги спрем и самите ние да им я отнемем. Ясно е от какви системи имаме нужда и от какво количество".

Към момента количеството не е достатъчно за въоръжаване на допълнителни батальони, необходими за промяна на обстановката на фронта. А руснаците струпват големи сили не само в Донбас, но и срещу Харков и Суми на север.

Докато говореше Зеленски, прозвучаха сирените за въздушна тревога. Коментарът на Роберта Мецола беше, че Русия отбелязва странно деня на мира в Европа.

20 руски дрона са бомбардирали в първите часове на денонощието Одеса и Никопол в Южна Украйна. 17 от тях са били свалени от противовъздушната отбрана. Съобщава се за две цивилни жертви в Никопол.

А украинското военно разузнаване съобщи, че негов дрон е поразил руска петролна рафинерия в Башкортостан - на 1500 километра от границата между двете държави. Атакувани са и складове за гориво в Краснодарския край - на брега на Черно море.

В Киев днес беше съобщено и че с президентски указ е сменен командващият спецчастите за втори път в рамките на 6 месеца. Новият командир е бригаден генерал Олександър Трепак. А бившият главнокомандващ генерал Валерий Залужни е назначен за посланик на Украйна в Лондон.

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дан Дрискол

Дан Дрискол е в Абу Даби, където обсъжда детайлите по мирното споразумение с руската делегация

Украйна се е съгласила на американското предложение за мирно споразумение с Русия, съобщават американските медии, цитирайки правителствени представители. Украйна е постигнала споразумение със САЩ по условията на евентуално мирно споразумение с Русия NBC цитира двама неназовани служители на американската администрация, според които има "някои..

публикувано на 25.11.25 в 20:34
Френският президент Еманюел Макрон говори пред медиите в кулоарите на срещата на Г-20 в Йоханесбург

Предпоследно: Украйна ще може да има 800-хилядна армия

Украйна ще може да поддържа 800-хилядна армия в мирно време съгласно мирния план, преработен в преговори между украински, американски и европейски представители, съобщава "Франс прес". Говорителят на Белия дом: Постигнат е "грамаден напредък към мирно споразумение" за войната в Украйна Агенцията цитира високопоставен украински служител да твърди,..

публикувано на 25.11.25 в 20:26
Радан Кънев

Радан Кънев: Президентът заема позиция, която противостои на европейската

Според евродепутата от ЕНП Радан Кънев, позицията на президента за конфликта в Украйна не е нова и съдържа една и съща линия, която предпоставя победа за агресора. Според него е особено притеснителен фактът, че Радев заема позиция, която противостои на европейската.  Пред БНР той заяви: "Това, което особено ме притеснява в днешния ден,..

публикувано на 25.11.25 в 19:56
Държавният глава Румен Радев проведе среща с председателя на Федералния конституционен съд на Федерална република Германия проф. д-р Щефан Харбарт.

Президентът: Нарушаването на върховенството на правото и баланса между институциите подкопава демокрацията

Върховенството на правото и балансът между институциите са закрепени в Конституцията и тяхното нарушаване неизбежно води до подкопаване на устоите на демокрацията - това заяви президентът Румен Радев на среща на "Дондуков" 2 с председателя на Федералния конституционен съд на Федерална република Германия проф. д-р Щефан Харбарт. В официалната делегация..

публикувано на 25.11.25 в 19:21

Делото за хулигански действия пред сградата на ЕК в София бе прекратено

Софийският районен съд прекрати и върна на прокуратурата делото срещу шестима обвиняеми за хулигански действия пред сградата на Европейския парламент и Европейската комисия  през февруари в София.  Днес се състоя разпоредително заседание по делото. Съдебният състав се съгласи с адвокатите на обвиняемите, че са допуснати отстраними съществени нарушения в..

публикувано на 25.11.25 в 19:10
Евгени Петров

Евгени Петров, пенсионер: Не искам коледни надбавки, всеки мрънка и е недоволен

Не искам коледни надбавки, едва ли съм единственият, но се опитах да го изясня кратко. Защото наистина всеки мрънка, каквото и да стане, или е малко или подаяние и т. нат., призна в интервю пред БНР журналистът пенсионер Евгени Петров. "Освен това си мисля, че е крайно време, когато се дават помощи, така да са структурирани, специално в..

публикувано на 25.11.25 в 18:59
Говорителят на Белия дом Каролайн Левит по време на брифинг за пресата в Белия дом във Вашингтон, САЩ.

Говорителят на Белия дом: Постигнат е "грамаден напредък към мирно споразумение" за войната в Украйна

Говорителката на Белия дом Керълайн Левит  заяви, че е постигнат "грамаден напредък към мирно споразумение" за войната в Украйна. Украйна е постигнала споразумение със САЩ по условията на евентуално мирно споразумение с Русия Остават "няколко деликатни, но не непреодолими детайли", които изискват допълнителни преговори между Украйна,..

публикувано на 25.11.25 в 18:43