Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Биляна Гяурова: Младите хора влизат в системата с манталитета на чиновници, не на магистрати

| Интервю
Биляна Гяурова
Снимка: БТА

Абсурдите са доста на терена на реформите, които трябваше да бъдат направени, заяви пред БНР Биляна Гяурова от Българския институт за правни инициативи.

"Нежеланието идваше и идва най-вече от тези системни партии, които години наред се биеха в гърдите с това, че ще прокарат тази съдебна реформа. Наистина се надявам да се окажа лош пророк. От друга страна не съм голям оптимист, защото реалното прокарване на тези важни промени в съдебната реформа, които донякъде стартираха с промените в Конституцията, всъщност означава много висок риск, да не кажа заплаха, за съществуването на важни партийни лидери от тези партии. Въпросът е екзистенциален", коментира тя. 

Според нея натискът, препоръките, критиките през годините бяха достатъчни, а дори и свръх на това, което може да бъде оказано. За нея има умора от това да се повтаря до безкрай едно и също:

"Проблемът на давещия се е на самия давещ се. Ако ние не се хванем за врата като мокри котета и не се измъкнем от блатото, в което сами сме се вкарали, никакъв международен и външен натиск и препоръки няма как да ни помогнат. На практика това е сигналът, който се дава към нас - "Ние направихме достатъчно, а сега сте вие на ход, опитайте се помежду си да се разберете". Виждаме, че това е с променлив успех".

Над 500 страници са новопостъпилите становища по проекта за нов Закон за съдебната власт в рамките на удълженото от служебния правосъден министър обществено обсъждане. Сега отново сме в процедура, подчерта Гяурова. По думите ѝ правосъдното министерство трябва да обработи тези предложения и да каже кои се приемат и кои не. Според нея има желание в министерството да се продължи с процеса и законопроектът да се вкара в Министерския съвет и да бъде внесен в НС. Критиките основно са в частта за правомощията на прокуратурата, отбеляза тя. 
"Очакванията са, че през летните месеци Конституционният съд ще излезе с решение. Ако са цакани тези конституционни реформи по процедура, това ще върне няколко стъпки назад целия процес и ще обезсмисли усилията не само в сегашния състав на МП, но и от декември миналата година. Ако бъде обявена противоконституционност само на конкретни текстове, без да имаме противоконституционност на процедурата, това вече ще преформатира обхвата на промените, които трябва да бъдат направени в Закона за съдебната власт. Имаме 2 основни сценария. Първият - зануляване на конституционните промени и започване на този процес наново", коментира Биляна Гяурова.

Според нея упражнението от това да се развие процесът при сега действащите конституционни промени не е лишен от смисъл: "Това би показало желание отвътре, от самата система, да се реорганизира и да покаже намерение, че може да се направи тази реформа и с помощта вътре от системата. Ние виждаме, че и в самата съдебна власт с малки изключения няма кой знае колко голямо желание да бъде разчупено това статукво".

По думите на Гяурова системата на съдебната власт е реактивна, което при нас се явява контрапродуктивно: 

"В тази своя реактивност тя вече граничи с една много сериозна закостенялост, която е едно окопаване в сегашната ситуация без никакво желание за промяна, а по скоро едно желание за възпроизвеждане на негативна селекция по отношение на лидерския състав в самата съдебна система, на лошо провеждани процедури. Това рефлектира негативно и върху младите хора, които влизат в системата и които по скоро са с манталитета на чиновници, а не с манталитета на магистрати, които са възпитавани да мислят независимо. По скоро това, което си личи, е, че те са възпитавани или обучавани какво да мислят, а не как да мислят". 

Цялото интервю на Силвия Великова с Биляна Гяурова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фиксирани минимални заплати за лекарите и сестрите в болниците, Спешната помощ и КОЦ

Управляващото мнозинство потвърди предложението си за минимални заплати с фиксирани размери за лекарите и медицинските сестри, работещи в болниците за активно лечение, спешната помощ, психиатриите, онкологичните центрове, домовете за медико-социални грижи за деца. Внесените преди второ четене поправки в законопроекта за бюджета на Здравната каса..

публикувано на 24.11.25 в 19:08

"Антихристът" на Йозеф Рот - гневно и пророческо есе, писано през 1937 г.

Йозеф Рот не вижда никаква разлика между Съветска Русия и Америка в обезчовечаването. Преди бих го намерила за еретична мисъл. Този авторитаризъм навсякъде ражда едни същи чудовища. Това сподели в интервю пред БНР проф. Ана Димова, преводач на книгата "Антихристът". "Антихристът" е литературният вик срещу духовния разпад на Европа и..

публикувано на 24.11.25 в 18:53

Младите медици отново протестират. Планират шествие до Орлов мост в София

Недоволство към разчетите в бюджета за идната година година изразяват и младите лекари тази вечер с протест пред Министерството на здравеопазването.  Те настояват за ясно разпределение на заложените пари в проектобюджета на Националната здравно осигурителна каса, устойчиво развитие и достойно заплащане  Младите медици твърдят, че нищо за..

публикувано на 24.11.25 в 18:48

Председателят на НС Рая Назарян разговаря с председателя на Върховната рада на Украйна Руслан Стефанчук

България приветства всички усилия, насочени към осигуряване на трайно мирно решение за Украйна. Това е заявила председателят на Народното събрание Рая Назарян пред председателя на Върховната рада на Украйна Руслан Стефанчук, съобщава пресцентърът на парламента. Двамата са разговаряли по време на Четвъртата парламентарна среща на върха на Международната..

публикувано на 24.11.25 в 18:22

Песков: Русия не е получила официална информация за преговорите в Женева

Съединените щати, Украйна и водещите им европейски съюзници са изготвили "актуализирана и усъвършенствана рамка за мир" от 19 точки на вчерашните преговори в Женева.  Преди това Великобритания, Германия и Франция излязоха с контрапредложения по 28-те точки от първоначалния американски план, който съдържаше почти всички руски..

публикувано на 24.11.25 в 18:07

Коледна елха, но с празни кутии под нея, на жълтите павета в центъра на София

Протестна акция под мотото "НЕ на разединението на работещите! ДА на по-високите доходи!",  проведоха днес по обяд КНСБ до сградата на Народното събрание.  Протест на КНСБ с искане за достойно заплащане в обществения сектор Основни синдикални структури от администрацията и транспорта настояха депутатите да осигурят допълнителни 62 милиона евро, за..

публикувано на 24.11.25 в 18:06
Чавдар Стефанов

Чавдар Стефанов: Путин иска да се върнат времената, когато всичко се решаваше между САЩ и СССР

Владимир Путин, който през зъби произнасяше името Украйна, сега е склонен да приеме, че има такава държава. Това каза във връзка с плана на Доналд Тръмп от 28 точки и предложението на Европа за план за мир в Украйна журналистът Чавдар Стефанов, дългогодишен кореспондент на БНР в Москва, като добави, че последната информация е, че Русия отхвърля..

публикувано на 24.11.25 в 17:59