Общата стойност на търговията със суровини между Европейския съюз и останалия свят е възлизала на 165 милиарда евро през 2023 г. Вносът в ЕС (97 милиарда евро) е надвишавал износът (68 милиарда евро), което е довело до дефицит от 29 милиарда евро при търговията със суровини между ЕС и трети страни. Това сочат най-новите данни на Евростат, публикувани днес на страницата на статистическата агенция и цитирани от БТА.
За сравнение - през 2022 г. търговията със суровини между ЕС и останалия свят е съответствала на 201 милиарда евро, в това число износ за 76 милиарда евро и внос за 125 милиарда евро. Така през 2022 г. дефицитът по сметката на ЕС при търговия със суровини с трети страни е бил 49 милиарда евро.
Между 2013 г. и 2023 г. търговията със суровини между ЕС и останалия свят се е увеличила с 37 процента, което се равнява на средногодишен темп на растеж от 3,2 на сто. За този период износът нараства по-бързо (3,8 на сто среден годишен темп), отколкото вноса (2,8 на сто среден годишен темп).
Суровините могат да бъдат разделени в три основни групи: животински и растителни суровини, дърво, хартия и текстил и каучук, метали и минерали.
По отношение на стойността на износа през 2023 г. най-значителен дял е имала търговията с каучук, метали и минерали (26 милиарда евро или 38 процента от целия износ на суровини в ЕС), следвана от търговията с животински и растителни суровини (22 милиарда евро или 32 процента) и с дърво, хартия и текстил (21 милиарда евро или 30 процента).
Каучукът, металите и минералите са представлявали почти половината от вноса в ЕС през миналата година (48 милиарда евро, или 49 процента от вноса в ЕС), следвани от животински и растителни суровини (35 милиарда евро или 37 процента) и дърво, хартия и текстил (14 милиарда евро или 14 процента).
Около 680 000 деца са били разселени поради насилие от банди в Хаити, което е почти двойно повече от предходната година, съобщи УНИЦЕФ в сряда. "Броят на децата, разселени поради насилие, почти се е удвоил през последната година до приблизително 680 000“, се казва в доклад на детската агенция на ООН, добавяйки, че над 3,3 милиона деца се..
Комисията за противодействие на корупцията наложи глоба от над 13 000 лева на изпълнителния директор на областната болница в Монтана за конфликт на интереси. Решението е обжалвано пред Административен съд Монтана За решението на Комисията за противодействие на корупцията съобщи на нарочна пресконференция народният представител от Монтана от..
Специализирани екипи от "Слатина", "Изгрев", "Лозенец" и "Красна поляна" ще се включат в почистването на районите "Люлин" и "Красно село". Това съобщиха от Столичната община. В дейностите ще се включат и екипи на "Гробищни паркове" и общинското предприятие "Паркове и градини". "Софекострой" осигури камион, с който днес бяха почистени..
Висока удовлетвореност и мотивация сред българските учители, нарастващ престиж на професията, подобрени условия на труд и силна подкрепа за младите кадри. Тези тенденции в България отчита Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в изследването TALIS 2024 - най-мащабното проучване в света за прогимназиални педагози и..
Парламентът ратифицира Протокола между правителствата на България и Румъния за изменение на Споразумението от 2009 г. за трансгранично полицейско сътрудничество по наказателноправни въпроси. С промените се актуализират компетентните органи по прилагане на споразумението както от българска, така и от румънска страна, и се разширяват..
Може би е време за нов Обществен договор. Това заяви пред БНР Душана Здравкова, бивш съдия и бивш председател на Окръжен съд-Варна. Тя смята, че свикването на Велико народно събрание не е "толкова невъзможно". Здравкова е на мнение, че една от основните промени в частта за съдебната власт трябва да бъде свързана с прокуратурата. Велислав..
Депутатите приеха окончателно на второ четене промените в Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, внесени от Министерския съвет. С измененията се въвеждат изискванията на европейската директива за по-широко приложение на цифрови решения в дружественото право. Със законопроекта се създава единен регистър..
"Не съм съгласна с определението, че "Хамас" е радикална групировка" . Това отбеляза пред БНР д-р Милена Ангелова , която се завърна от Газа:..
" Де факто има река , де юре в една сериозна част от тази площ, която е наводнена, също има река, но има нещо много интересно - според кадастъра де юре..
Казусът "Сарафов" може да се реши с намеса на законодателя - или разпоредбата да се направи с обратно действие, или да започне процедурата по избор на..