Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как трябва да изглеждат литературните конкурси в България?

Проф. Амелия Личева: Всеки член на журито трябва да дава писмена мотивация за своя избор

| Интервю
Амелия Личева
Снимка: Савина Спасова

Писателката Елена Алексиева обяви, че ще върне наградата за своя роман "Вулкан", която ѝ беше връчена от Националния дарителски фонд "13 века България". Това се случи, след като станаха ясни нарушенията в регламента при избора на роман на годината. Проблемът е, че Борис Минков, който е редактор на романа, е и член на журито. Това е нарушение на устава на фондацията. 

Проф. Амелия Личева, поет и литературен критик, преподавател по Теория на литературата и декан на факултет "Славянски филологии", обясни пред БНР, че ѝ се е случвало да бъде в журита, в които е имало редактори на книги от големия списък на номинираните, но те не са гласували за тези, които са на тяхното издателство или на които са редактори.

"Ако Борис Минков не си е направил отвод и е останал в журито, той просто не е трябвало да има глас. Това е минималната хигиена, която би могла да се пази". 

Тя коментира практиката - до последния момент да не бъдат обявявани членовете на журито.

"Имало е гласове, че това се прави, за да не може никой от участващите да лобира за себе си. Но няма жури, което да не изтече. Трябва да спрем с тази мимикрия. Когато се канят хора, те да бъдат обявявани в самото начало. Анонимността да падне е водещо".

Проф. Амелия Личева смята също, че всеки член на журито трябва да дава писмена мотивация за своя избор.

"Трябва да се опитаме да култивираме в себе си нагласа да не оспорваме всеки победител. В България това стана абсолютна практика. Така съвсем рухва авторитета на журитата", апелира тя. 

А в журитата трябва да има професионални критици и литератори. Няма как този кръг да бъде разширен кой знае колко, обясни проф. Личева.

"Опираме до личната съвест на всеки".

Тя даде за пример Здравка Евтимова. 

"Толкова обективно журиране рядко съм виждала".

Според нея, не е необходимо литературните журита да бъдат "подмладени".

Мисля, че след този скандал всички ще бъдем по-внимателни, прогнозира проф. Личева.

"Всеки, който приеме да бъде част от жури, ще се опита да спазва някаква хигиена. Надявам се, че институциите, които провеждат част от големите и авторитетни конкурси, ще спазят поне принципа да правят публични журитата. Надявам се този скандал да провокира по-ясни и прозрачни решения".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров

Петър Димитров призова към намаляване на загубите във водопреносната мрежа

Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров призова общините да се възползват от предоставените над 7 милиарда лева за общински проекти по програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за до 2026 г. за намаляване на загубите във водопреносната мрежа. "Силно препоръчвано на местната власт, особено на кметовете..

публикувано на 27.11.24 в 21:59
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите от вота на 24 ноември, съобщават местни медии. Президентските избори в северната ни съседка бяха спечелени изненадващо от независимия кандидат, известен с проруските си и антинатовски позиици Калин Джорджеску, който получи..

публикувано на 27.11.24 в 21:39
Вицепрезидентът Илияна Йотова на церемонията по връчването 14-ите национални отличия „За жените в науката

Обявиха трите победителки в Националната програма "За жените в науката"

На официална церемония в Ректората на Софийски университет "Св. Климент Охридски" бяха обявени трите победителки в 14-ото издание на Националната програма "За жените в науката".  Всички те получиха по 5000 евро награда за подпомагане на кариерното им развитие.  "За жените в науката" е инициатива на Националната комисия за ЮНЕСКО - България, Софийския..

публикувано на 27.11.24 в 20:37
Снимката е илюстративна, архив.

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София, съобщиха от МВР. Няма причини за притеснение, допълниха от вътрешното министерство. Проверката вече е приключила.  Рентген е засякъл взривни вещества в пратки на куриерска фирма в София По-рано тази вечер беше задействана апаратура за откриване на опасни..

публикувано на 27.11.24 в 20:12

КЗП за мобилните оператори: При предсрочно прекратен договор се дължи само стандартна неустойка до 3 месечни вноски

При предсрочно прекратяване на договорите с мобилните оператори клиентите вече ще дължат само стандартната неустойка в размер до три месечни вноски. Начисляваните досега допълнително лихви за неизползваните от абонатите отстъпки за времето до изтичането на договора са неравноправни условия, които трябва да отпаднат до един месец, съобщиха от..

публикувано на 27.11.24 в 20:05

С черна кърпа върху бюста на Левски в Босилеград напомниха за 105 години от Ньойския договор

Българи от Западните покрайнини поставиха черна кърпа върху бюста на Васил Левски в Босилеград по случай 105-ата годишнина от Ньойския дотовор, с който над 200 000 българи остават извън границите на България. Босилеградчани отпътуваха днес за София за участие в митинга по повод  годишнината от Ньойския договор в София. В Босилеград решиха по този..

публикувано на 27.11.24 в 19:58

Шествие "Български марш" на ВМРО по повод 105 години от подписването на Ньойския договор

От Войнишкия лъв при НДК тръгва шествие "Български марш", организирано от ВМРО по повод 105-годишнината от подписването на Ньойския договор. Тук звучи "Шуми Марица", чуват се и тъпани, виждат се и български знамена. В деня, в който през 1919 година е подписан Ньойският договор, членове и симпатизанти на ВМРО се събраха пред Войнишкия паметник в..

публикувано на 27.11.24 в 19:39