Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Секторът продължава да е на колене, категоричен бе председателят на Националното сдружение на българските лозари

Атанас Василев: Лозята в България намаляват драстично

Хората масово не се застраховат, подчерта той

| Интервю
Снимка: lozari.bg

От днес започва прием на документи за подпомагане застраховането на реколтата при лозарите. Интервенцията е с бюджет от 800 хил. лв., съобщи преди дни зам.-министърът на земеделието Деян Стратев. 

"Тази програма за застраховане на реколта има определен лимит. В момента се застраховат до 400 лв. насажденията", посочи пред БНР Атанас Василев - председател на УС на Националното сдружение на българските лозари. И обясни какъв е проблемът:

"Когато имаш реални разходи средно 1000 лв. на декар, държавата те подпомага до 400 лв. Останалите 600 лв. са си за твоя сметка. Тук има много неприятно правило в самата програма - ако се случи щета или застрахователно събитие, то трябва да е над 30%, за да ти дължи обезщетение самият застраховател. Под 30% не се изплаща - това го няма никъде. Мярката е хубава и много хора биха се възползвали от нея, ако тя беше реална". 

Според него именно заради това хората масово не се застраховат. 

В предаването "Преди всички" Василев бе категоричен, че в последните години нищо не се е променило за сектора:

"Все още секторът си е на колене. Някои хора са по очи. Голяма част от колегите вече не говорят за субсидии, не искат подпомагане. Говорят единствено и само как да съумеят да запазят това, което има пазар, а това, което няма - да ликвидират".
По думите му лозята в България намаляват драстично:

"От четвърти в света с 1,8 млн. дка през 90-те години, в момента реално отглежданите лозя в България не са повече от 180 хил. дка. Имаме намаление от 10 пъти".

Според него проблемът е в политиката на държавата спрямо този сектор. Когато отидем на един пазар, ни класират в ниския ценови сегмент, обясни той и добави, че е необходима ясна концепция за развитието на бранша поне за 10 години напред

Атанас Василев напомни за предложението им за гроздови борси за продажба на реколтата във всяка област в страната. Според него това много би помогнало за изсветляване на сектора и премахване на посредниците. По думите му обаче това трябва да бъде формулирано ясно и точно в закона.
"Големият проблем е, че нямаш абсолютно никаква далновидност, сигурност, че днес направеното и казаното утре ще се спази. Не знаеш накъде да поемеш. И си в ситуация, в която живееш ден за ден", обобщи той.

Цялото интервю на Веселина Миланова с Атанас Василев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51