"Сурова красота" - така се нарича самостоятелната изложба на художничката Константина Колева, която тя представя в музей "Борис Христов" в София.
Един оригинален творчески подход към образа и материала.
"Сурова красота" - озаглавена е така, защото е посветена на индивидуалността и автентичността, която всеки носи в себе си. Тези характерни черти, които често смятаме за несъвършенства, а пък те са това, което ни прави уникални, каза за "Хоризонт" младата художничка Константина Колева.
"В картините това съм пресъздала идеите си чрез нешлифоването на релефи, тъй като аз изработвам своите картини чрез авторска техника.
С тази техника създавам текстура, обем и релеф върху платното чрез специални пасти, които често сама забърквам с брашно от мрамор или камъчета мрамор и други интересни материали.
Реших да заложа на това заглавие, защото смятам, че човек трябва да възприеме, да опознае, да приеме и да живее в хармония със своята уникалност и дълбока индивидуалност.
Често се налага човек да влезе в рамка или шаблон, за да бъде приет. Аз призовавам хората да се себеопознават и да бъдат горди със себе си, без да изпадат в крайности.
Да живеят в хармония със себе си и околния свят. Това искам да изразя и с картините, допълни Колева.
Темите в картините са библейски, фолклор и народни вярвания, духовност, глаголицата, народопсихология, като предпочита да работи с материали, които отразяват или излъчват светлина.
"В основата на творчеството ми стои личното ми разбиране и виждане за живота и то е, че всичко е енергия, че тя е навсякъде около нас и ние като хора също сме енергийни същества.
Ние сме в постоянен обмен със света и взаимно си влияем. Желая картините ми да подбуждат към израстване и към по-възвишени чувства и дела, каза още Константина Колева.
По думите й точно затова вплита в картините си глаголицата, която според нея е боговдъхновена азбука, в нейните символи е вложена божествена енергия, която е силна и жива, която въздейства и дава своето в пространството, да му влияе.
Художничката се предизвиква и рисува и Васил Левски, с идеята да покаже, че освен народна светиня, той е възвишен дух, може би един от най-възвишените, които имаме честа да се е родил на нашата земя, да дойде и да събуди в нашите души пориви, които до тогава сме нямали.
"Левски е най-висок пример за огромна чистота, за свръх морал, борбеност и висока цел, каза още тя за БНР.
Още по темата в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..