"Сурова красота" - така се нарича самостоятелната изложба на художничката Константина Колева, която тя представя в музей "Борис Христов" в София.
Един оригинален творчески подход към образа и материала.
"Сурова красота" - озаглавена е така, защото е посветена на индивидуалността и автентичността, която всеки носи в себе си. Тези характерни черти, които често смятаме за несъвършенства, а пък те са това, което ни прави уникални, каза за "Хоризонт" младата художничка Константина Колева.
"В картините това съм пресъздала идеите си чрез нешлифоването на релефи, тъй като аз изработвам своите картини чрез авторска техника.
С тази техника създавам текстура, обем и релеф върху платното чрез специални пасти, които често сама забърквам с брашно от мрамор или камъчета мрамор и други интересни материали.
Реших да заложа на това заглавие, защото смятам, че човек трябва да възприеме, да опознае, да приеме и да живее в хармония със своята уникалност и дълбока индивидуалност.
Често се налага човек да влезе в рамка или шаблон, за да бъде приет. Аз призовавам хората да се себеопознават и да бъдат горди със себе си, без да изпадат в крайности.
Да живеят в хармония със себе си и околния свят. Това искам да изразя и с картините, допълни Колева.
Темите в картините са библейски, фолклор и народни вярвания, духовност, глаголицата, народопсихология, като предпочита да работи с материали, които отразяват или излъчват светлина.
"В основата на творчеството ми стои личното ми разбиране и виждане за живота и то е, че всичко е енергия, че тя е навсякъде около нас и ние като хора също сме енергийни същества.
Ние сме в постоянен обмен със света и взаимно си влияем. Желая картините ми да подбуждат към израстване и към по-възвишени чувства и дела, каза още Константина Колева.
По думите й точно затова вплита в картините си глаголицата, която според нея е боговдъхновена азбука, в нейните символи е вложена божествена енергия, която е силна и жива, която въздейства и дава своето в пространството, да му влияе.
Художничката се предизвиква и рисува и Васил Левски, с идеята да покаже, че освен народна светиня, той е възвишен дух, може би един от най-възвишените, които имаме честа да се е родил на нашата земя, да дойде и да събуди в нашите души пориви, които до тогава сме нямали.
"Левски е най-висок пример за огромна чистота, за свръх морал, борбеност и висока цел, каза още тя за БНР.
Още по темата в звуковия файл.
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..
Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..
Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..