Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

САЩ ще предоставят на Украйна допълнителни 2 млрд. долара военна помощ

Министърът на външните работи на Украйна Дмитро Кулеба (вляво) и държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън - Киев, 15 май 2024
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Съединените щати ще предоставят на Украйна допълнителни 2 милиарда долара военна помощ, обяви държавният секретар Антъни Блинкън в Киев. Средствата ще бъдат насочени към инвестиции в индустрията на Украйна, поясни Блинкън на съвместна пресконференция с украинския външен министър Дмитро Кулеба.

Според различни източници руските части контролират вече над 10 села в украинските Харковска и Запорожска области. Обстановката във Вовчанск на границата с Русия е много сложна, потвърди говорител на армията.

Американската военна помощ се фокусира върху изпращането в Украйна на системи "Пейтриът" и други системи за противовъздушна отбрана, заяви Антъни Блинкън.

Руските войски заемат позиции по улиците на украинския граничен град Вовчанск в Харковска област, потвърди говорител на украинската армия. Според кореспонденти на западни медии в северната част на града се водят сражения. По-рано генералният щаб на украинката армия съобщи, че изтегля войските в два района в Харковска област - около Вовчанск и Лукянци. В същото време военните предупреждават, че Русия струпва войски и по границата със Сумска област, вероятно в подготовка за нова атака.

От руското министерство на отбраната съобщиха, че са били свалени 10 ракети АТАКМС над Крим, изстреляни от Украйна тази нощ. Украински дронове са били обезвредени в Белгородска, Курска и Брянска област.

Заради усложнената обстановка на фронта украинският президент Володимир Зеленски е отложил всичките си предстоящи посещения в чужбина. А съветникът му Михайло Подоляк нарече "лицемерни" коментарите на руския президент Владимир Путин относно възможни преговори за войната в Украйна. 

В навечерието на визитата си в Пекин руският президент заяви, че подкрепя мирния план на Китай от 12 точки и изтъква, че Пекин разбира причините за кризата в тяхната цялост.

"Русия е отворена към диалог", заявява Путин пред китайската информационна агенция "Синхуа". Американският държавен секретар Антъни Блинкън също коментира изявлението на Путин с думите, че ако Русия наистина искаше да води преговори, Украйна със сигурност нямаше да откаже.

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед от остров Санторини.

Ново мощно земетресение между гръцките острови Санторини и Аморгос

Земетресение с магнитуд 5,2 по Рихтер беше регистрирано между гръцките острови Санторини и Аморгос. Това е най-силният трус досега, регистриран от събота насам, когато започна сериозната сеизмочна дейност в региона.  Най-малко 11 000 души са се евакуирали от Санторини Според първоначалната оценка епицентърът на земетресението се е намирал на 16..

публикувано на 05.02.25 в 21:50
Сградата на Олд Бейли в Лондон

Нови разкрития в процеса срещу българите, обвинени в шпионаж на Великобритания в полза на Русия

Във Великобритания продължава процесът срещу българите, обвинени в шпионаж в полза на Русия. След поредния ден в Централния наказателен съд, в който отново беше разпитана козметичката Ваня Габерова, станаха ясни още подробности от личния ѝ живот, като тя отново повтори твърденията си, че е измамена, но никога не се е съмнявала, че Бисер..

публикувано на 05.02.25 в 21:27

Галерията в Монтана представя скулптурната изложба на Александър Пройнов "Българи - аз съм част от вас"

Скулпторът Александър Пройнов откри тази вечер в Монтана изложба, наречена "Българи - аз съм част от вас". Тя е финал на цикъла, който творецът започнал преди 27 години В художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана са показани 35 скулптури, изработени от бронз през последните 27 години. Именно тогава Александър Пройнов дава начало на изложбата..

публикувано на 05.02.25 в 21:23
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп не е поел ангажимент да изпрати американски войски на в Ивицата Газа

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че „всички са възхитени“ от предложението му Съединените щати да завладеят Ивицата Газа. Тръмп обяви тези си намерения, малко по-рано, на съвместна пресконференция с израелския премиер Бенямин Нетаняху, който е първият чуждестранен лидер, който посещава Вашингтон след встъпването в длъжност на Тръмп...

публикувано на 05.02.25 в 21:18
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс (вляво) и директорът на ЦРУ Джон Ратклиф излизат от кабинета на вицепрезидента, Вашингтон, САЩ, 23 януари 2025 г.

И в ЦРУ действа програмата за доброволни съкращения, инициирана от президента Тръмп

ЦРУ се превърна в първата разузнавателна агенция на САЩ, която се присъедини към програмата за доброволни съкращения, инициирана от президента Доналд Тръмп, предаде АФП. Сред основните му предизборни обещания беше да намали радикално федералната работна сила в името на ефективността и икономиите, отбелязва агенцията.  "Директорът на ЦРУ Джон Ратклиф..

публикувано на 05.02.25 в 20:31

Атанас Зафиров: БСП преболедува лидерския комплекс

БСП преболедува лидерския комплекс и самоизолацията. Това открои временният председател на БСП Атанас Зафиров, който  официално даде старт на кампанията си за председател на партията.   В централа на "Позитано" 20 в София, той декларира, че участието на левицата в кабинета не е на всяка цена и подкрепата на БСП може да бъде оттеглена, ако не се..

публикувано на 05.02.25 в 20:17
Изображението е илюстративно.

В Хърватия обявиха нов бойкот на търговска верига, избират я с анкета

Хърватската потребителска платформа "Ало, инспекторе" обяви за петък - 7 февруари, нов общ бойкот на всички стоки и услуги.  В събота ще започне едноседмичен бойкот на една търговска верига, която ще бъде обявена по-късно.  В Хърватия обявиха ден на бойкот на големи вериги магазини и аптеки Бойкотът срещу търговската мрежа в Хърватия се..

публикувано на 05.02.25 в 20:08