Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Байдън и Тръмп с почти равна подкрепа сред избирателите в САЩ

Снимка: БТА

Джо Байдън и Доналд Тръмп са в силно оспорвана надпревара според най-новата анкета за президентските избори на Ройтерс/Ипсос.

Американският президент от Демократическата партия Джо Байдън и съперникът му от Републиканската партия Доналд Тръмп са с изравнени позиции в оспорваната надпревара за президентските избори през ноември, сочат резултатите от анкета на Ройтерс/Ипсос.

В момента Тръмп е обект на наказателни преследвания по няколко дела, а Байдън е подложен на критики заради подкрепата си за Израел във войната в Газа.

Около 40% от регистрираните гласоподаватели, участвали в проучването, което е продължило осем дни и е приключило вчера, заявяват, че ако изборите бяха днес, те биха гласували за Байдън. Същият е и делът на респондентите, които споделят, че ще гласуват за Тръмп.

Байдън имаше преднина от един процент пред Тръмп в предишната анкета на Ройтерс/Ипсос от края на април.

Близо 20% от респондентите в най-новото проучване казват, че все още не са избрали за кого да гласуват и че са склонни да подкрепят някоя от номинациите на трети партии или изобщо да не гласуват.

Подкрепата за Роберт Кенеди-младши, който е противник на ваксините и участва във вота като независим кандидат, възлиза на 13%. Това представлява ръст от 5% спрямо предишното проучване от април.

Проучването на Ройтерс/Ипсос е направено онлайн сред 3208 регистрирани избиратели от цялата страна.



По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК е получила писмото на "Обнови Европа" за плащанията към България и ще отговори в срок

Писмото, изпратено вчера от председателката на "Обнови Европа" в Европейския парламент Валери Айе във връзка с ареста на варненския кмет Благомир Коцев, е получено в Европейската комисия, потвърди нейният говорител Мачей Берестецки. В него се казва, че българското правителство използва независимата антикорупционна комисия за политически цели и се..

публикувано на 24.09.25 в 14:52

Полицията иззе гранати, оръжие и боеприпаси при акция в монтанското село Мадан

Гранати, оръжие и боеприпаси иззеха полицаи при акция в монтанското село Мадан. Работата по случая е предадена на прокуратурата След получена информация за съхранение на оръжие и боеприпаси вчера след обяд служители на сектор "Противодействие на криминалната престъпност" при полицията в Монтана са извършили претърсване в частен имот в село..

публикувано на 24.09.25 в 14:46

Божидар Божанов: Ще изостанем опасно, ако държавата не се включи със стимули за ИИ

Държавата не прави нищо по темата за използването на   изкуствения интелект (ИИ) , а трябва да има координирана политика по отношение на тази технология, която има потенциала да трансформира всички сфери на обществения живот. Това каза пред БНР Божидар Божанов, депутат от ПГ на ПП - ДБ, съпредседател на партията "Да, България" в коалицията..

публикувано на 24.09.25 в 14:36
Снимката е илюстративна

Британските власти арестуваха заподозрян за кибератаката срещу европейските летища

Британската Национална агенция за борба с престъпността съобщи, че е арестуван човек във връзка с кибератаката, която причини дни наред смущения на няколко европейски летища, включително "Хийтроу". Би Би Си съобщи, че 40-годишен мъж е арестуван в Западен Съсекс "като част от разследване на киберинцидента", засягащ американската компания..

публикувано на 24.09.25 в 14:31
Галина Златарева

Галина Златарева между историческите епоси и детските книги

Галина Златарева е български автор и книгоиздател . Освен с историческите романи, тя е много популярна и с детските си книги, които пише под псевдонима Галина Златина .  Книгата й "Медальонът" , която проследява животът на българския национален герой Георги Бенковски , вече 15 години е на литературния пазар.  "Всичко започна от една..

публикувано на 24.09.25 в 14:06
Кънчо Стойчев

Кънчо Стойчев: Светът в момента се намира във време разделно

"Големите свръх държави демонстрират своята сила и това е валидно не само за Китай и за Русия, а и за Съединените щати. Би било валидно и за Европа, ако Европа имаше такава сила, но Европа не демонстрира, защото я няма ". Това отбеляза пред БНР социологът  Кънчо Стойчев , присъствал на парада в Пекин: "Колкото до цялостната обстановка и..

публикувано на 24.09.25 в 13:57

Кузман Илиев: Предстои национализиране на частните пенсионни фондове, в които има 27 млрд. лева?

Абсурдно е в България 46% от всичко, което се произвежда за годината, политиците да го изхарчват, няма как да имаш икономически растеж. Сингапур не минава 30% .  Това каза пред БНР икономистът и лидер на "България може" Кузман Илиев.  В предаването "12+3" той коментира препоръките на МВФ за вдигане на данъци, осигуровки и падане на тавана..

публикувано на 24.09.25 в 13:55