По-малко от 30% ще поскъпне тока за битак произведен от АЕЦ "Козлодуй", от 1 юли, съобщи министърът на енергетиката Владимир Малинов на брифинг в Министерството на енергетиката.
От електроцентралата са оттеглили ценовото предложение и след преизчисляване ще предложи по-ниско увеличение, уточни Малинов.
"Това е безспорно функция на мениджмънта АЕЦ "Козлодуй", но на база проведената снощи вечерта среща с тях, разходите, които АЕЦ "Козлодуй" има, те считат, че могат да бъдат оптимизирани. Както още веднъж искам да подчертая, това по никакъв начин няма да се отрази на безопасното и безаварийно функциониране на атомната централа, но със сигурност това, което мога да кажа е, че няма да има 30-процентно увеличение спрямо предходния регулаторен период", посочи енергийният министър.
"Булгаргаз" също предлага по-малко поскъпване на природния газ през юни от първоначално предвидените 11%. Корекцията ще бъде с 3% надолу.
Новото предложение за цената на тока, произвеждан от АЕЦ "Козлодуй" ще бъде внесено в КЕВР на 20 май.
След проведен търг, през юни България ще получи втечнен природен газ от турската компания "Боташ", с отстъпка от цената, която ще спести на българския доставчик 11,5 млн. лв.
По време на брифинга стана ясно още, че "Булгаргаз" ще претендира неустойка в размер на 400 млн. евро към "Газпром", заради претърпени вреди от спрените доставки на природен газ през 2022 г.
Иран не се е съгласил ядрената му програма да бъде подложена на инспекции, нито да се откаже от обогатяването на уран, предаде Ройтерс, като се позова на президента на САЩ Доналд Тръмп. Пред журналисти на борда на президентския самолет "Ер Форс 1", американският лидер изрази мнение, че ядрената програма на Техеран е върната назад за..
Блокадите, за които призоваха протестиращите сръбски студенти, продължават в цяла Сърбия. Полицията задържа участници в демонстрациите в Крагуевац, Нови Сад и Белград. Нови блокади са обявени и за следобед. По време на предишните също имаше арестувани, а полицията разбиваше блокадите със сила. От вътрешното министерство призоваха всички..
Русия атакува отново цели в Украйна с десетки бойни дронове снощи, ден след масираното среднощно безпилотно нападение. Тази нощ в Киев е отеквала стрелба от средствата за противовъздушна отбрана. Въздушна тревога заради опасност от нападения с дронове откъм Черно море е била обявена и в Южна Украйна, пише БТА. Общо сиренен вой огласи над половината..
Професионални и непрофесионални актьори събра на една сцена поетичният спектакъл "Крилете на вестителя" по стихове на Борис Христов. Проектът е финансиран изцяло от Министерството на културата. С предпремиерното представление на спектакъла Родопският драматичен театър "Николай Хайтов" в Смолян закри настоящия си театрален сезон. По..
Няколко взрива в завод за батерии североизточно от Мадрид предизвикаха образуване на отровен облак, съобщиха местните власти, цитирани от ДПА. Около 60 000 жители на градовете Асукека де Енарес, Кабаниляс дел Кампо и Аловера получиха предупреждение на мобилните си телефони да не напускат домовете си, да затворят прозорците и вратите и да..
"Най-новото споделено пространство за четене, срещи и събития във филиала на Столичната библиотека е Студентски град , каза за "Закуска на тревата" Здравка Шейретова, завеждащ филиалите на Столичната библиотека . Най-младежкият филиал на Столична библиотека в район Студентски отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено..
В Mинистерството на земеделието не е обсъждана идеята за налагане на данък върху земеделските земи, стана ясно при последното заседание на ресорната парламентарна комисия. Ако има предложение за подобна законодателна промяна, агроведомството ще поиска становища от всички браншови организации. Темата за данък върху земеделската земя..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
Никога няма да затворя очи за лъжата , сподели пред БНР актьорът Павел Поппандов. Лицемерието е навсякъде , каза той и не скри, че такова има и в..