Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Областният управител на Монтана е против преминаването на тирове през Петрохан

Снимка: Любомир Андреев

Областният управител на Монтана е против преминаването на тирове през прохода Петрохан. Възражението е изпратено до Агенция "Пътна инфраструктура". Преди седмица пред БНР същото мнение изказаха и кметовете на общините Монтана и Берковица. 

Областният управител на Монтана Ивайло Антонов изрази своето категорично възражение за възможен обходен маршрут за тежкотоварни автомобили над 3,5 тона в посока Монтана - София да бъде използван прохода Петрохан.

Поводът за това становище е, че Агенция "Пътна инфраструктура" обяви за обществено обсъждане вариант за преминаване на тировете Петрохан, докато тече ремонт на пътя Мездра – Ботевград.

В писмото си Антонов посочва, че проходът е планински с големи надлъжни наклони и малки радиуси на кривите, което при усложнени метеорологични условия би довело до невъзможност на придвижването на тежкотоварни коли и голям риск от възникване на тежки пътно-транспортни произшествия.

В тази връзка с цел превенция и осигуряване на безопасност на движението е въведена целогодишна непрекъсната забрана за движение на МПС с обща маса над 12 тона, с оглед на което същият не може да бъде използван като обходен маршрут за тировете.

Ивайло Антонов, областен управител Монтана.

Срещу това да минават тирове през Петрохан се обявиха кметовете на общините Монтана и Берковица.

Ако АПИ позволи преминаването на тирове през прохода Петрохан до въвеждане на зимното поддържане, жителите на селата Благово и Бързия, през чиито територии преминава пътят, са готови да излязат на протест. 

Срокът на общественото обсъждане на проекта на заповедта на АПИ е до 23 май.

Снимки -  Любомир Андреев.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен: Трябва спешно да превъоръжим Европа

"Трябва спешно да превъоръжим Европа". Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след края на ключова среща на върха на няколко европейски страни плюс Канада, състояла се в Лондон и посветена на европейската сигурност и на войната в Украйна, предаде "Франс прес". Стармър към Зеленски: С вас сме колкото е..

публикувано на 02.03.25 в 19:53

В очакване на "Оскар"-ите

Тази нощ ще се състои церемонията по връчване на наградите "Оскар" - най-престижните отличия в света на киното. Водещ на събитието ще бъде комикът О’Брайън. Испаноезичният мюзикъл "Емилия Перес", разказващ за наркобос, който сменя пола си, оглавява списъка с 13 номинации, включително за най-добър филм и поддържаща женска роля. Сред основните..

публикувано на 02.03.25 в 18:42
Руският външен министър Сергей Лавров с Доналд Тръмп и с тогавашния посланик на Москва Сергей Кисляк в Белия дом (10 май 2017 г.)

Лавров: Тръмп всичко разбира

Министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров похвали президента на САЩ Доналд Тръмп като "прагматик" за подхода му към войната в Украйна и отправи упреци към Европейския съюз като "подпалвач" на конфликта. В интервю за медийната група "Красная звезда", публикувано от ведомството му, Лавров определи като "нагло" френско-британското предложение за..

публикувано на 02.03.25 в 17:54
Президентът на Украйна Володомир Зеленски (вляво)  и министър-председателят на Великобритания Киър Стармър - Лондон, 2 март 2025

Стармър към Зеленски: С вас сме колкото е необходимо

Срещата на върха за европейската сигурност в Лондон започна. Европейски лидери се събират днес в Лондон, за да обсъдят подкрепата за Украйна Всички поканени от премиера Киър Стармър лидери на европейски държави пристигнаха в британската столица, както и председателите на Европейския съвет и Европейската комисия, а също и генералният секретар на..

публикувано на 02.03.25 в 16:58

"Гората БГ" раздаде 14 000 дръвчета в Силистра

14 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета бяха раздадени по време на акцията на инициативата "Гората БГ" в Силистра. Целта на организаторите е тази година броят на дарените фиданки да достигне 5 милиона, а акцията премина при голям интерес от страна на гражданите на Силистра. За четвърта година "Гората.БГ" е в Силистра, въпреки лошото време, заяви..

публикувано на 02.03.25 в 16:40

Протест на граждани пред полицията в Казанлък

Граждани се събраха пред районното управление в Казанлък с призив да бъде оповестена цялата информация за смъртта на 47-годишен мъж, който почина, след като беше арестуван от полицията по-рано тази седмица. 47-годишният мъж от Казанлък е бил задържан след подаден сигнал за кражба. Той е издъхнал в местната болница, докато чакал за преглед, откаран..

публикувано на 02.03.25 в 16:06

Папа Франциск от болницата: Войната е абсурдна

Папа Франциск, който написа неделната си молитва в болничното си легло, докато се бори с тежка двойна пневмония, призова за световен мир и добави, че "войната изглежда все по-абсурдна", предаде ДПА. Молитвата му бе разпространена само в писмен вид. Франциск, който е духовен водач на 1,4 млрд. католици по света, спомена Украйна, Палестина,..

публикувано на 02.03.25 в 16:00