Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Време е за традиционния габровски карнавал

Режисьорът Светослав Славчев: Сатирата винаги е била криво огледало на нашето ежедневие

| Репортаж
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна
Снимка: Велина Махлебашиева

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал. Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците, чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите.

Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не война!" по аналогия с антивоенния лозунг на хипи движението от 60-те години. Забавните епизоди в карнавалното шествие са 74.

След габровската котка, в 6 часа в утрешния ден ще се подредят маскирани и костюмирани деца и възрастни, гости и местни жители от училищата и фирмите, от театрите, общината, танцовите клубове и читалищата в града.

"Тази година съм решила да бъда индийка. Завърнах се преди около месец от обучение в Индия и като видях колко е цветно, шарено, ароматно, екзотично там, реших да вляза в тази роля", разказва Милена Илиева.

Част от карнавалните макети, чиито глави художниците крият до деня на карнавалаКарнавалното шествие е низ от сюжети, извадени от живота. Показва не просто очевидното, а го интерпретира.Така в габровското увеселение МОЧА пада, издига се Статуя на свободата, но между първо и второ действие Бай Ганьо упорито се стреми да се възкачи на пиедестала.

Картини, в които на прицел са ценностите ни, кривиците ни, които метафорично разказват за обществено–политическия живот у нас, за глобалното и за местното преливат една в друга в габровското шествие. Тази година на фокус ще са разделението в обществото и битките помежду ни, разкрива режисьорът на карнавала Светослав Славчев.

"Освен в световен мащаб, войната като война я разглеждаме и като войната в интернет, хейтът, който се излива, всякакви форми на вражда. Либералите и консервите, показани не като политически фигури, а по-скоро обществото ни – кой за какво се бори, кой срещу какво протестира. Целта на сатирата винаги е била да е криво огледало на нашето ежедневие."

Отличителни за габровското шествие са мащабните макети, които от три месеца скулптират художници и техните помощници в карнавалната работилница и до последно доизкусуряват детайлите. Тази година макетите са 19, като най-внушителните по размери достигат почти 5 метра височина. За направата на конструкциите са отишли 18 кубика стиропор, желязо, арматура, рабица, хартия, стотици килограми лепила и бои. Правят се макети и по проект на приятели на карнавала – карикатуристите от "Прас-прес".

Политическата сатира е острието на габровския карнавал. На знаковите родни политици и на световните лидери са посветени не един и два епизода от тазгодишното издание. И понеже сме в предизборна кампания, не можем да разкрием много, но режисьорът на карнавала уверява, че не е пропуснат никой от разпознаваемите кандидати за властта. По думите му, присъстват всички, а творците са били обективни в пресъздаването на образите:

"Кой каквото си е надробил през тази една година, както сме го видели, това се е показало."

В 06.00 часа утре потегля шествието на габровци, чийто житейски подход открай време е да побеждават със смях.

Снимки: Велина Махлебашиева

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31

Д-р Антония Григорова: Намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище

Все повече намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище, като за някои вещества стига 12 годишна възраст. Причината е влошената комуникация между деца и родители. Има голям риск първата употреба в бъдеще да се превърне в зависимост, посочва специалистът Антония Григорова, която консултира близки на зависими. По-активна трябва да..

публикувано на 22.06.25 в 06:31