"В момента работя над третия си сценарий за филм, с който ще кандидатствам и се надявам да успея да го заснема, историята е доста различна и доста брутална, като всичко, което ни заобикаля, разказа в "Нощен Хоризонт" Валери Йорданов, сценарист и кинорежисьор, гост в поредицата на БНР - "Магията на театъра".
"Темата е свързана с нашето историческо минало, тема, по която много малко е работено. Кога ще е готов ли - това е една болезнена тема, с която аз обичам да се шегувам, "Кецове" ми отне 8 години, а "Шекспир като улично куче" ми отне 12-13 години почти...Сега се надявам със собствени сили, с мускули, с помощ на талантливи хора да нарушим тази практика! Затова с един мой колега и приятел ще продуцираме филма, Мирослав Петров е той, ще търсим средства и отвън, ще разчитаме и на помощ от нашите институции.
А засега мен и мои много талантливи колеги може да ни гледате в "Опит за летене", в "Големанов", "Народът на Вазов", "Заешка дупка", "Караконджул" - моят моно-спектакъл, с който се надявам скоро да пътувам и в страната, сподели още Йорданов.
По думите му най-важното в живота му е семейството и децата - това е Родината, както да можеш да дадеш най-доброто от себе си.
"Гризачи" е книга на актьора, която излиза през 2022 година, като провокация за нея е пандемията:
"Обичам да пиша. Когато започна пандемията и се затворихме в къщи, започвах да се сещам за хора, които познавам, а скоро не съм виждала и така събрах техните образи в едни 18 разказа, това са 18 истории по един ден от живота на всеки един от тези хора, ден, в който те са направили нещо важно.
По един ден, който да говори за целия им живот. Това са кино истории в разкази. Сам не бих написал сценарий за филм по тях, защото са твърде лични, а съм твърде взискателен към себе си най-вече. Но има хора, които ме питат дали биха могли да направят сценарий по някой от разказите.
По-скоро бих се опитал наесен да направя представление по 4-5 от тези разкази. Мога да го направя с млади хора, защото срещам прекрасни млади хора, вярвам, че ще се провокираме взаимно.
"Гризачи" се казва книгата, защото всеки един от нас нещо го гризе, не всеки обаче го споделя това нещо, а е хубаво е да се осмисли и да се направи нещо хубаво от това вътрешно гризене, а не да остане в нас, смята актьорът.
Той е ученик на проф. Стефан Данаилов и завършва Театралната академия през 1996 год. Валери Йорданов е творец с ярко присъствие на сцената, киното и малкия екран. Играл е на сцената на Младежкия театър, Театрална работилница "Сфумато", Театър 199 и Народния театър. Освен от сцената познавате Валери Йорданов и от големия екран, където играе в някои от най-известните български филми: "Откраднати очи", "Емигранти", "Раци", "Хъшове", "Кецове" и много други. Той е режисьор и автор на сценария на филмите "Кецове" и "Шекспир като улично куче".
Валери Йорданов има силно присъствие и в телевизионните сериали: "Дяволското гърло“, "Дървото на живота", "Хайка за вълци" и много други.
Дебютният му филм "Кецове" беше българското предложение за „Оскар“ за 2012 год. А филмът му "Шекспир като улично куче" получи шест награди "Златна роза" на Фестивала за българско игрално кино във Варна през септември 2022 год. - награда за режисура, награда за сценарий, награда на младежкото жури, награда за мъжка роля, награда на Съюза на българските филмови дейци и наградата на град Варна.
За театралните си роли Валери Йорданов е носител на две награди "Аскеер" и две награди "Икар". Има награди и за ролите си в киното. Това е един творец, който застава зад важни каузи в живота и не се бои да ги отстоява.
В предаването ще чуете още: проф. Ивайло Христов, актьор, режисьор и преподавател в НАТФИЗ; актрисата Меглена Караламбова и приятелят на нашия гост каскадьора и координатор на каскадьорите Мирослав Петров.
Още по темата в интервюто на Пламена Бачийска с Валери Йорданов в поредицата на БНР - "Магията на театъра".
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...