Иранският президент Ебрахим Раиси, който загина в понеделник при катастрофа с хеликоптер, ще бъде погребан днес в родния си град Машхад. Погребението беше предшествано от двудневни траурни церемонии, на които присъстваха стотици хиляди хора.
Ебрахим Раиси, който беше президент на Иран от 2021 година, загина на 63-годишна възраст на връщане от съвместна церемония по откриване на язовир с азербайджанския държавен глава Илхам Алиев на границата между двете страни. Сред осемте души в хеликоптера, който се разби в провинция Източен Азербайджан, беше и външният министър Хосейн Амир Абдолахиан.
В страната беше обявен петдневен траур.
Президентът Раиси, който бе смятан за наследник на аятолах Али Хаменей, ще бъде погребан в главния шиитски мавзолей в североизточната част на страната - на имам Реза.
По улиците на 3-милионния Машхад - втория ирански град, особено около светилището на Реза, бяха издигнати гигантски портрети на Раиси, черни знамена и шиитски символи.
По-рано в Техеран огромни групи от хора се събраха в центъра на града, за да отдадат последна почит на президента Ебрахим Раиси.
Изборите за негов приемник са насрочени за 28 юни.

Три жертви и сериозно пострадало дете - това е равносметката от тежката катастрофа, станала късно снощи кръстовището на околовръстното шосе на Пловдив и пътя за село Марково. Сигналът за тежкия инцидент е получен в полицията след 22 часа, чрез тел. 112. Според предварителната информация товарен автомобил, управляван от 24-годишен шофьор е..
25 ноември се отбелязва като Международен ден срещу насилието над жени и момичета. Почти една на всеки три жени в света е била жертва на психическо и/или сексуално насилие поне веднъж в живота си, а през 2023 г. повече от 50 00 жени са били убити от партньора си или от член на семейството, показват данните на ООН - Жени. От организацията..
Във Вършец откриха паметник на Христо Ботев. Поводът е 125 години от основаването на читалището в града, носещо името на великия българин. С откриването на бюст-паметника на Ботев стартираха проявите в страната, посветени на отбелязването на 150 години от Априлското въстание през следващата година. На откриването на паметника във Вършец..
Украинският президент Володимир Зеленски приветства измененията в предложения от Съединените щати мирен план. Днес ще се проведе видеоконферентно заседание на страните, подкрепящи Украйна от така наречената Коалиция на желаещите, за да се обсъди развитието, обяви британският премиер Киър Стармър. Същевременно продължава размяната на удари..
Кипър отбелязва силен ръст на социалните предприятия, а една трета от кипърците са получили помощ от организации за социална икономика, най-често в образованието, заетостта или предоставянето на стоки, бе обявено на икономически форум в Никозия. Над 1 000 организации, деклариращи социална мисия, действат в страната през тази година,..
Брекзит струва на Обединеното кралство около 90 милиарда паунда годишно под формата на загубени данъчни приходи, показва нов анализ, публикуван от "Индипендънт", само дни преди минстърът на финансите Рейчъл Рийвс да представи изключително важния за страната бюджет, в който се очакват увеличение на данъците. Мрачният анализ допълва, че..
В Ямбол Международният ден за борба с насилието над жени ще бъде отбелязан общоградско шествие и дискусия. Инициативите са на местния "Инър Уийл клуб", с подкрепата на общината. По повод 25 ноември активистите приканват гражданите да "Оцветят света в оранжево", като от 12:00 часа, те ще се съберат пред сградата на общината, откъдето по..
916,68 лева годишна загуба през 2026-а, ако сега нетната ви месечна заплата е 3500 лева. С това изчисление започна интервюто пред БНР на..
Не би трябвало да има размествания по бюджета. Това обясни пред БНР бившият финансов министър Владислав Горанов. "Бюджетът е една комуникация...
"Корупцията в горския сектор заплашва да срине един от най-важните отрасли на българската икономика -управлението и стопанисването на държавните..