Своеобразен празник на духовността, на музиката и културата стартира с 55-тото издание на Международния фестивал "Софийски музикални седмици".
Историята на този престижен фестивал започва с едно съдбоносно събиране на изтъкнатите български музиканти Панчо Владигеров, Любомир Пипков и Богомил Стършенов. Те заявяват: "Крайно време е София да има свой фестивал. Има Московска зима, има Пражка пролет, има Варшавска есен“. В отговор на това, Любомир Пипков шеговито предлага: „Ами да направим Сиромашко лято“. От този каламбур се ражда идеята за създаването на голям международен фестивал в столицата.
За откриването на фестивала в "Нощен хоризонт" гост е проф. Момчил Георгиев, председател на Фондация „Международен фестивал „Софийски музикални седмици“, говорим за богатата програма, изпълнена с камерни и симфонични концерти, хорови и дуетни изпълнения.
В предаването гостуват и световноизвестната пианистка и педагог проф. Милена Моллова, проф. Милена Шушулова, музиковед, също участник в тазгодишното издание на фестивала, както и Варта-Естер Каспарян – талантлива пианистка, която се изявява в камерния жанр.
„Инструментът във фокус на фестивала за първи път ще бъде виолончелото с подбрани изключителни концерти на камерна сцена.
Един от най-добрите виолончелисти на България Антоли Кръстев и пианистката Маргарита Илиева ще представят на 1-ви юни от 19,00 ч. в камерна зала, музикално камерно бижу тематично изградено върху премиерни произведения от български композитори.
В програмата са Румен Байрактаров – "Поема" за виолончело и пиано, Асен Аврамов – "Самотна каденца" за соло виолончело, Георги Арнаудов – "Кулата на ветровете” за виолончело и пиано, Марин Големинов – "Три импровизации" за соло виолончело, (транскрипция 2024), Васил Казанджиев – "Ноктюрно и скерцо" за виолончело и пиано“, каза директорът на фестивала проф. Момчил Георгиев и допълни:
"За пета година палитрата от музика продължава с "Преглед на българските оркестри" – с оркестър "Камерата Орфика НБУ", Софийска филхармония, Симфоничен оркестър – Сливен, Камерен ансамбъл „Софийски солисти“, Плевенска филхармония, Оркестър на Музикално–драматичен театър "Константин Кисимов"- Велико Търново, Симфониетите от Враца и София, Русенска филхармония, Международен фестивален оркестър.
В програмата очаквайте представяне на нови компактдискове и книги: дискове на: фамилия Владигерови, Албена Врачанска, Кремена Оксенкруг, Атанас Кръстев и Мартина Табакова, Ромен Гариу и Даниела Дикова и др. Представяне на книги на: Диана Данова-Дамянова, Снежана Врангова, Филип Павлов и др.
Майсторски класове и семинари тази година са на: Сузана Клинчарова, Иван Янъков, Гудрун Сидоние Отто, Валентин Пейчинов, Людмил Ангелов. Още много стойностни музикални прояви на сцената на 55-то издание на Международният фестивал - "Софийски музикални седмици", превърнал се във витрина на българското музикалното изкуство.“
Още по темата в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..