Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Близо 2000 учители са се включили досега в изследване на педагогическите умения на XXI век

Изследване: Учителите планират добре уроци, но трудно дават свобода на учениците в клас

| Интервю
Снимка: архив

Близо 2000 учители са се включили досега в първото по рода си изследване на педагогическите умения на XXI век, организирано от най-голямата платформа за образователни ресурси prepodavame.bg. Изводът е, че учителите планират добре уроци, но трудно дават свобода на учениците в клас

Инструментът за самооценка е първият по рода си в България, подчерта пред БНР Петко Иванов, ръководител на платформата. 

"Целим да помагаме на учителите да са по-успешни в своята работа, като им представяме различни ресурси с фокус развитие и умение на децата. За да можеш да развиваш умения у децата, за да са успешни те в днешния свят, е много важно ти самият да имаш развити умения. За да сме още по-полезни на учителите и да им предоставим точно ресурси, които биха били полезни за тях да развиват тези умения, решихме да взаимстваме и да адаптираме този инструмент в България". 

По думите му в анкетата има различни теми, засягащи учебния процес. Според него е изключително важно непрекъснато да се развиваме

Ако преди беше достатъчно да имаш някакви знания и да можеш да възпроизвеждаш някаква информация, в днешния свят не е така - хората все по-често сменят своите професии, някои професии изцяло изчезват, което изисква цялостна промяна в начина на мислене - какви са уменията и нагласите, необходими на учениците, за да са успешни на пазара на труда и да са активни граждани, коментира Иванов в предаването "Преди всички". 

Ако преди образователната система е била много фокусирана върху учителя, сега това не е достатъчно, за да може учениците да се развиват, добави той и подчерта, че сега ученикът трябва да е в центъра на системата, той да е активната страна и да избира подходящия ресурс

Според него децата нямат мотивация, защото не виждат връзката между тяхното ежедневие и това, което учат:

"Голяма част от учебния материал и програма не предразполага учителите да правят това. Ние целим да предоставим ресурсите и идеите, за да могат учителите да ги приложат в класната стая и да е по-интересно за учениците. С нужната подкрепа, ресурси и обучения вярваме, че всеки учител може да бъде успешен". 

Цялото интервю на Диана Дончева с Петко Иванов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Столичният кмет Васил Терзиев.

Кметът на София отказа да присъства на заседанието на СОС

Кметът на София Васил Терзиев отказа да присъства на заседанието на Столичния общински съвет, тъй като докладът му за актуализацията на бюджета на града за тази година отпадна от дневния ред на градския парламент. По правилник кметът не е длъжен да присъства на заседанията на общинския съвет, ако няма негови доклади за гласуване. Пред журналистите..

публикувано на 28.11.24 в 14:40

ЕП осъди в резолюция парламентарните избори в Грузия

Европейският парламент прие резолюция, в която осъжда парламентарните избори в Грузия на 26 октомври и настоява за повторното им провеждане в рамките на една година при засилено международно наблюдение и независима изборна администрация.  Евродепутатите ги определят като "нито свободни, нито честни" и като "поредната проява на продължаващото..

публикувано на 28.11.24 в 14:12
Прокурор Десислава Петрова

Десислава Петрова: Обществото е кръвожадно за тежки наказания и това е проекция на начина на живот

Доста е кръвожадно обществото ни в днешно време и това е проекция от цялостния начин на живота, които водим. В едно по-спокойно общество такива драстични очаквания няма, с уговорка за най-тежките престъпления. Това каза Десислава Петрова, заместник градски прокурор на София, хоноруван асистент в академията на МВР и преподавател във Военна..

публикувано на 28.11.24 в 14:07

Парламентът пак не успя да избере председател, Назарян и Кирилов - отново на балотаж

Парламентът отново не успя да избере председател. Депутатите със седми пореден опит за избор на председател на НС Кандидатът на ГЕРБ-СДС Рая Назарян получи 69 гласа "за", 161 против. Петър Петров от "Възраждане" получи подкрепа от 46 депутати, против бяха 130, 62-ма се въздържаха. За кандидатурата на БСП - доц. Наталия Киселова,..

публикувано на 28.11.24 в 14:02
Изпълнителният директор на

Директорът на "Булгаргаз" обясни какви са причините за поскъпване на газа с близо 11%

Почти 11 процента се очаква да е поскъпването на природния газ през декември и цената му да достигне 76 лева за мегаватчас без такси и налози. "Булгаргаз": Природният газ ще поскъпне с почти 11 процента през декември По време на общественото обсъждане в Комисията за енергийно и водно регулиране изпълнителният директор на "Булгаргаз" Веселин..

публикувано на 28.11.24 в 13:58

НОИ: Пенсионерите у нас са 2,047 млн., близо 46% от тях са с минимални пенсии

В края на септември пенсионерите в България са били 2 047 000, като близо 46% от тях са с минимални пенсии, сочат данните на НОИ.  Най-новите данни на НОИ за пенсиите през първите девет месеца на тази година показват, че до 580,57 лв. включително, колкото е минималната за стаж и възраст, получават 811 000 от пенсионерите у нас, или 40 на сто от..

публикувано на 28.11.24 в 13:54

Предложение: С 8 стотинки да поскъпне кубик вода в Монтана

С 8 стотинки се повишава цената на водата в Монтана от 1 януари 2025 година. Предложението е на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), което днес се подлага на обществено обсъждане Цената на питейната вода за град Монтана да стане 5,05 лв. за кубик от 1 януари поиска КЕВР.  Досега жителите на областния център плащаха по 4,97..

публикувано на 28.11.24 в 13:46