Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат представени достиженията на доказани световни български учени в областта на приложната земеделска наука.
"През годините на промените изпратих над 400 човека в целия свят. Искат ги като топъл хляб тези наши възпитаници. Ако българинът попадне при подходящи условия, той може така да реализира своя потенциал! (…) Тези хора дълбоко ги боли – реализираха се по света, а България ги е забравила", коментира акад. Атанасов в предаването "Преди всички". Една от идеите на форума е да покаже на тези хора, че са добре дошли, "че България е една на всички и трябва да я направим, няма на кого да чакаме", допълни той.
"След промените изведнъж се оказахме в небрано лозе. Всички мислехме, че демокрацията ще ни направи по-работливи, по-обединени. Оказа се, че социализмът ни е направил доста големи консуматори", посочи ученият.
След 2000-а година водещите селекционери се пенсионираха, а младите бяха взети от мощните фирми, които сега ни продават семената, отбеляза Атанас Атанасов. Според него липсва предприемачески дух - както преди промените, така и след тях, така че познанието да стане бизнес.
От 82 интензивно отглеждани в България култури в момента сме на под 40, алармира академикът.
"Всичко започва от науката. Можем да помогнем на нашия бизнес с технологиите, които разработваме", категоричен е акад. Атанасов.
"Моите родители са били изцяло отдадени на земеделието. Когато решихме да стартираме нашия бизнес, изключително нишов за България, нямахме нито правилен, нито грешен пример. До момента всичко, което сме успели да създадем, е със собствени средства и на принципа проба – грешка. Нямахме никакъв опит. Винаги ни е липсвало да имаме хора около себе си, които са свързани с науката", разказа Славена Родинова, която има семеен бизнес за люти чушки от цял свят.
"България през 2050 г. си я представям цветуща. Такива хора ще направят България щастлива, благодатна. Светът ще се възхищава на България. Убеден съм в това", подчерта акад. Атанас Атанасов.
"Възможностите в нашата страна са изключително много. Виждам други млади хора, обединени от обща визия за едно хубаво бъдеще. Светът е отворен. В по-малка страна като България много по-лесно може да постигнем устойчиво развитие. Вярвам, че през 2050 г. България ще бъде страхотно място, просперираща страна", смята Славена Родинова.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..
Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Два месеца преди Доналд Тръмп да влезе в Белия дом имах информация, че се водят тайни преговори между Китай, Русия и Тръмп . Това каза пред БНР..