В семинара, организиран в рамките на международния проект "Природата ПЪРВО", в сътрудничество с Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН, участват експерти от България и Европа, представители на държавните и местните власти, на агенции, паркови и регионални инспекции.
Дискусиите са насочени към района на Стара планина. Изчезването на биоразнообразието е една от темите. Модерните технологии, включително изкуственият интелект, идват на помощ, за да се изследва състоянието и качеството на биоразнообразието, а след това да се стигне до опазването му.
Български екип работи на територията на Стара планина - една от четирите европейски области, които са обект на проучванията.
"Събираме изключително голяма по обем информация на терен", пояснява Владимир Тодоров от БАН, експерт по проекта.
Събраната информация се структурира и обработва. Прави се модел, който прави прогнози в почти реално време, посочва Тодоров.
Друг акцент в семинара са конфликтите между човека и дивите животни, бракониерството, събирането и обмена на данни между различните заинтересовани страни.
"Има много европейски страни, които са по-напред от нас в инфраструктурата на обмен на данни. За нас нещата все още са пилотни", отчита Таня Шнел от природозащитната организация WWF.
Създаденият от WWF спасителен мечешки отряд подпомага работата на институциите за опазване и на дивите животни, и на хората. През пролетта и лятото на миналата срещите на жители на района на Габрово с екземпляри от защитения вид зачестиха, а с това и оплакванията от мечешки набези. По този повод от Министерството на околната среда и водите предприемат нови мерки за намаляване на конфликта между хищниците и хората, посочва Яна Велина, главен експерт в "Национална служба за защита на природата" в МОСВ.
Ще бъде подобрена методологията за оценка на щетите, за да се покрият по пазарни цени загубите на стопаните, причинени от нахлуването на мечките в населените места. Предвижда се предоставяне на технически средства за превенция.
"Например електропастири за обезопасяване на животновъдни обекти. По-специализирани методи, насочени към служители в Горското стопанство – гумени куршуми, спрейове, фотокапани за засичане на движението на едри хищници."
Тази година започва и подготовката за оценка на популацията на кафявата мечка чрез най-нови методи - генетични изследвания. Проучването ще се проведе през следващите две години. Това е единственият научно доказан и приет от Европейската комисия начин, за да разберем с минимално отклонение колко екземпляра от защитения вид има в България, коментира Владимир Тодоров от спасителния мечешки отряд, който е и най-активният изследовател на мечката в България. По думите му, може да се допусне, че има плавно увеличение на популацията на мечката в Стара планина, но няма данни, които могат да удостоверят това, тъй като двата типа преброяване, провеждано у нас, дават разлика в пъти.
Според мониторинг на Изпълнителната агенция по околната среда мечките в България са 320-350, а данните от таксацията на Изпълнителната агенция по горите сочат, че индивидите са 1100. Истината е по средата, твърди Тодоров.
Десет души, сред които шест деца, са убити при израелски въздушен удар в централната част на ивицата Газа. Най-малко 27 палестинци са загинали през последното денонощие, съобщи службата за гражданска защита на палестинския анклав. Последните жертви на израелските удари в Газа са чакали да си налеят вода в центъра на бежанския лагер..
Според лидера на ГЕРБ Бойко Борисов арестът на кмета на Варна Благомир Коцев е събитието, което е внесло "катран" в най-успешната седмица за България. Цяла Европа застана зад България, а агенциите повишиха кредитния рейтинг на страната ни, а всички въпроси са свързани с кмета на Варна, коментира пред журналисти Борисов. Желязков не вижда..
Четири села в Дупнишко са без вода заради ремонти по язовир "Дяково". Става дума за Дяково, Палатово, Кременик и Червен брег, а водоподаването ще бъде възобновено до 23 ч. тази вечер, От "Кюстендилска вода" се извиняват на абонатите за причинените неудобства, като апелират за толерантност в случай на възникване на аварии по водопреносната..
С водосвет, отслужен от Ловчанския митрополит Гавриил, беше открито ремонтираното Детско отделение "Уши, нос и гърло" на столичната болница "Царица Йоанна - ИСУЛ". То е вече на един етаж и с увеличен капацитет, а ремонтът беше направен с помощта на Българската православна църква и на много дарители. В благотворителната кампания, която..
"Процесът срещу Благомир Коцев е политически. Ако смятат да продължават по този начин, ще бъде един голям автогол за тях". Това заяви пред БНР Стою Стоев, зам.- председател на парламентарната група на ПП-ДБ. "Истинските корупционери натискат единствената истинска опозиция. Всеки в България знае кои са хората, които трябва да бъдат..
Тежка катастрофа на прохода "Петрохан" прати четирима в болницата в Монтана. В пътния инцидент вчера са участвали мотоциклет и два автомобила. Катастрофата е станала вчера около 19 часа. Мотоциклет, управляван от 47-годишен жител от Монтана, пътувал от София към Монтана, при движение с несъобразена скорост, на десен продължителен завой,..
Прогнозната стойност за изграждането на Националната детска болница е 382 млн. евро без ДДС. В тази сума се включват абсолютно всички дейности, а не само строителството, обяви на брифинг министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов. Той определи като "лъжа" твърдението, че се строи "златна болница за един милиард лева": "Прави се опит за..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
България можеше и по-рано да влезе в еврозоната. Загубихме време. Можехме да сме заедно с хърватите , защото се движехме успоредно в този процес. Те..