Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акварелната изложба на Марина Великова "Отпечатъци от Антарктика" - леденото приключение продължава

Марина Великова: "През цялото време наблюдавах какво се случва, какъв отпечатък взимам"

| Интервю

Тя е Марина Великова. Червени коси, синьо-зелени очи, авантюристичен дух и философска душа. Марина беше част от групата български артисти, които на 15 май през 1996-та година на платото под връх Калапатар, точно срещу Еверест, на 5350 метра надморска височина, осъществиха най-височинния концерт на планетата, влязъл в Книгата на рекордите на Гинес.
През 2005-та година Марина Великова предприема ново приключение и променя живота си на 360 градуса. Изоставя градския комфорт и заминава за Индия. Първоначално с идеята да учи музиката една година, но остава там четири. 


Преди няколко месеца Марина се завърна от Антарктика -остров Ливингстън, където се намира българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“.  Там Марина Великова беше част от екипа на професор Христо Пимпирев в рамките на 2 месеца и работеше върху аудио-визуален и изследователски проект. Скоро след прибирането на родна земя, Марина представи фотографската изложба "Ледовете на Антарктика" -  внушителни изображения от Ледения континент.

Предстои да видите и "Отпечатъци от Антарктика“ - изложбата, която Марина Великова и кураторът Любен Домозетски представят от 3 до 9 юни в галерия "Little Bird Place." Рисунките са направени от Марина Великова в периода януари - февруари тази година на брега на Антарктическия океан, в района на Българската научноизследователска база на остров Ливингстън, Антарктика.


"Започнах  късно да рисувам. Имах нужда доста време да прекарам в самота. А там състоянията са две - абсолютна самота, човек остава сам със себе си и природата навън на студа  или се връща на топло в обществото, което всъщност беше базата. Докато бяхме там беше антарктическо лято и слънцето почти не залязва. Едва към февруари месец започнаха да се появяват някакви кратки часове на някакъв вид тъмнина.", споделя Марина Великова.


"Рисувах в  много тежки условия. Изискваше се изключителна воля от моя страна всеки път да изляза на брега с чанта, в която носех боите, метално канче и всички четки и моята папка, в която бяха хартиите. Едните рисунки създавах директно върху камък и могат да се нарекат специфична литография, защото рисувах върху камъка след това потапях хартията в океана и взимах отпечатък. Ръцете ми бяха постоянно сини, но накрая захитрях и сложих домакински ръкавици. Но това са само вид весели препядствия."

"Рисунките са истински отпечатъци, защото исках да взема воден отпечатък от мястото такова, каквото е - сиво, студено, без слънце, много вятър и птици, които постоянно ме оглеждаха с едното око".
Цялото интервю с Марина Великова, която описва своите антарктически приключения, както и подготовката за  изложбата "Отпечатъци от Антарктика", чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Радослава Топалова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Надпяване" – фолклорна класация, май 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредени в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 07.05.25 в 11:06

Отвъд красивия образ: Фотографията като изразяване на емоция

За да открие вдъхновение, човек трябва да спре, да се огледа и да се заслуша – в този век на непрекъснато висене в социалните мрежи сякаш все по-рядко чуваме собствения си глас . Така смята потомственият фотограф Емануил Трейман. По думите му, вдъхновение може да е всичко . Вече 15 години чрез различни инициативи Трейман работи върху..

публикувано на 07.05.25 в 06:58

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 30-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: На 28-и април музикалният свят изгуби една от най-ярките български звезди на оперетата и мюзикъла – дългогодишния солист на НМТ “Стефан Македонски“ Богомил Спиров. Посвещаваме първия час на предаването “Каста..

обновено на 05.05.25 в 17:35
Георгиос Филаделфес

Георгиос Филаделфес за успешното турне - "Магическа нощ на тенорите"

Георгиос Филаделфес пристига от Сливен. Идва с усмивка, с музика и песен. Всъщност Сливен не му е роден град. Роден е в Атина. И българският не му е роден, но го говори чудесно.  Георгиос Филаделфес е български зет. Съпругата му Валентина е пианистка. Той също свири на пиано, пее и дирижира.  Йоргус е тенор, изпял едни от главните парти на..

публикувано на 05.05.25 в 11:22

В памет на Богомил Спиров

В късните вечерни часове на 28-и април артистите от НМТ “Стефан Македонски“ разтърсиха социалната мрежа facebook, споделяйки един с друг новината, че звездата на трупата Богомил Спиров е загинал в катастрофа с мотоциклета си на столичен булевард . Шокирани и смазани от скръб, някои от тях бяха съвсем лаконични, като маестро Юли Дамянов ,..

публикувано на 04.05.25 в 23:30

Да потънеш в света на Любомир Пипков

Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..

публикувано на 01.05.25 в 15:44
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00