Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът удостои с орден "Стара планина" първа степен Иван Николов от Босилеград

Президентът Румен Радев удостои с орден "Стара планина" първа степен Иван Николов
Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев удостои с орден "Стара планина" първа степен лидера на българското национално малцинство в Сърбия, общественик, публицист, писател, изследовател и правозащитник Иван Николов.

Председателят на Културно-информационния център в Босилеград получи най-високото държавно отличие за изключително големи заслуги за последователното отстояване на правата и националната идентичност на българите в Сърбия.

През последните 30 години Иван Николов е посветен на българската национална кауза в Западните покрайнини, подчерта в словото си президентът Румен Радев:

"Със своя неуморен труд от началото на 90-те години до днес господин Николов се превърна в най-авторитетния представител и морален лидер на българското национално малцинство в Република Сърбия".

Президентът заяви, че ще продължи да бъде ангажиран институциите у нас да работят активно за ясна национална българска позиция и политика в подкрепа на всички сънародници зад граница:

"Ще продължа да работя активно и с държавното ръководство на Република Сърбия и за решаване на проблемите на нашите сънародници в Западните покрайнини".

Иван Николов прие най-високото държавно отличие като признание за усилията през последните 30 години за отстояване на човешките права в Западните покрайнини

"Приемам я и като послание към всички наши сънародници в чужбина и към всички наши врагове, че България, независимо от дребнотемието на дневната политика, в крайна сметка все пак стои здраво зад всеки един от нас".

Той подчерта, че днес българите в Сърбия изживяват най-тежките си изпитания:

"...от които зависи дали ще устоим на мракобесната идеология, която ни раздели с родината и прокара границата през църкви, гробища, къщи, дворове и най-страшното - през душите на хората. Използвам момента за пореден път да призова за още по-категорична и последователна българска позиция в наша защита не само от Белград и Брюксел, но и тук, в София. Благодаря ви и да живее България".


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Енчо Господинов

Енчо Господинов: Вниманието на световната общност е към Украйна, касапницата в Близкия Изток продължава

Песимист съм за разговорите на Съвета за сигурност на ООН, каза в интервю пред БНР Енчо Господинов, дипломат и журналист. В предаването "12+4" той коментира драматичната ситуация в Близкия Изток и Ивицата Газа. Според него президентът на Израел Нетаняху е с развързани ръце, защото вниманието на световната общност е насочено към..

публикувано на 28.08.25 в 13:40
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен идва на посещение в България

От утре (петък) председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще направи обиколка в страните на източната граница на ЕС - Латвия, Финландия, Естония, Полша, Литва, България и Румъния, съобщи Европейската комисия. Фон дер Лайен ще пристигне в България в неделя (31 август), където ще се срещне с министър-председателя Росен..

публикувано на 28.08.25 в 13:33
Зам. министър Иван Капитанов, областният управител на Кюстендил инж. Методи Чимев и кметът Огнян Атанасов

Собственици на измръзнали овошки са получили обезщетения за 13 млн. лева

Около 13 милиона лева обезщетения са изплатени на собствениците на измръзналите през април овошни насаждения. Компенсациите са изплатени за период от около седмица. Това съобщи на среща с недоволни от компенсациите овощари от Кюстендилско зам.-министърът на земеделието  Иван Капитатнов. В Кюстендилско не знаят кой и каква компенсация ще..

публикувано на 28.08.25 в 13:32
Снимката е илюстративна

Продължава разследването на сбиването заради поставена скоба в София

Полицията в София продължава разследването на инцидента, при който служител на Центъра за градска мобилност и граждани се сбиха заради поставена скоба. Към момента служителят е задържан, обясни комисар Стефан Тотев - заместник-началник на Пето РПУ  Арестуваха 39-годишен служител на ЦГМ след скандал заради поставена скоба "Сигналите..

публикувано на 28.08.25 в 13:29
Николай Радулов

Проф. Николай Радулов: Нагнетява се недоволство, протести след февруари

В момента се нагнетява много сериозно недоволство , заяви пред БНР проф. Николай Радулов, депутат от партия МЕЧ. " Настроението е опозиционно, защото се случват много неща, за които голямото мнозинство от хората в България не е съгласно. Това рано или късно ще избие . Предполагам, че ще имаме много големи процеси на недоволство, на публично..

публикувано на 28.08.25 в 13:20
Президентите на България Румен Радев (вляво) и на Германия Франк-Валтер Щайнмайер - Берлин, 28 август 2025

Президентът Радев от Германия: Трябва да се работи

Германия е стратегически съюзник на България и водещ икономически партньор и диалогът на високо ниво е важен за укрепване на доверието. Това коментира държавният глава Румен Радев след работната си среща в Берлин с президента Франк-Валтер Щанмайер. Радев обави, че президентската институция вече води разговори с федералната асоциация за..

публикувано на 28.08.25 в 13:14

Задържаният за убийството в Първомай остава в ареста

21-годишният студент, обвинен за убийството в Първомай на съпругата на полицейски служител, остава в ареста, реши Пловдивският апелативен съд.  Убийството стана преди 10 дни, като жертвата беше прободена с нож в дома ѝ. Още същия ден Ивелин Цветанов беше задържан в общежитие в Студентски град в София.  При повдигането на обвинението от..

публикувано на 28.08.25 в 13:00