Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протест в София заради пътните катастофи с жертви

Снимка: БТА

Протест заради тежките катастрофи с жертви по пътищата се проведе пред Съдебната палата в София. Той е организиран от сдружение "Ангели на пътя", като такива прояви днес има и в други градове в страната. Протестът е под надслов "Ден за размисъл към всички политици". Това съобщи БТА.

На стълбите пред Съдебната палата близки на загинали на пътя поставиха техни снимки, както и плакати с различни послания – "Максимални присъди за пияните, дрогираните и наглите шофьори" и "Съдебната система в България враг на жертвите - защитник на убийците".

"Искаме изрично разграничаване между инциденти, които се случват при форсмажорни обстоятелства, и пътните убийства, които са заради несъзнателно предприети действия от шофьорите. Може да не са искали да убият, но за всеки нормален човек е ясно, че ако караш пиян, надрусан или бързо, това може да се случи", коментира Нинелла Върбанова.

На протеста бе и Николина Петкова, майката на Филип, който почина, след като бе блъснат на пешеходна пътека в София. Тя призова бъдещите народни представители, когато седнат на депутатските банки, да помислят за хората и за най-ценното – децата ни.

"Когато започнат да се прилагат ефективни присъди, като покажем, че няма да бъдем толерантни към каращите агресивно, към пияните, към дрогираните, към тези, които убиват на пътя, тогава ще се видят резултатите", заяви Петкова.

Според нея спрямо убийците на пътя масово се налагат условни присъди.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Те ще преминат през ГКПП

Български военни се връщат от мисия в Косово

Днес и утре по републиканските пътища ще бъдат транспортирани личният състав и бойната техника на механизираната рота от българския контингент в мироопазващата мисия на НАТО в Косово. Преди дни над 100 военнослужещи заминаха, за да сменят колегите си в нея. Тези, които се завръщат, ще ползват маршрут от граничния пункт "Гюешево" до военното..

публикувано на 27.02.25 в 08:29
Снимката е илюстративна

Ученици от 8 училища мерят ресторантьорски умения на състезание в Луковит

Средното училище "Алеко Константинов" в Луковит е домакин на шестото областно състезание за ученици по ресторантьорство и готварство, което се организира от Регионалното управление на образованието в Ловеч. В състезанието ще участват ученици от 8 училища от осемте общини в областта с професионален профил "ресторантьорство, хотелиерство и..

публикувано на 27.02.25 в 08:11
Светозар Гледачев

Светозар Гледачев: Ако не влезем в еврозоната, политиците ще бутнат валутния борд

Ако не влезем в еврозоната, политиците ще бутнат валутния борд . Това прогнозира в интервю за БНР финансовият анализатор Светозар Гледачев.  "Това е като по пързалката да се пуснеш. Финансова наркомания – само увеличаваш заплати, теглиш кредити и валутният борд се променя. Много малко хора знаят, че промяната на валутния борд..

публикувано на 27.02.25 в 08:10

В Благоевград деца изработиха най-дългата мартеница

Стотици деца от школите към Центъра за личностно и творческо развитие в Благоевград се включиха в изработването на най-дългата мартеница, която ще премине през центъра на града с празнично шествие. Мартеницата е изработена в класическия стил на усукания червен и бял конец и е с дължина близо 800 метра. Вълнението на децата от творческите школи..

публикувано на 27.02.25 в 08:09

Комисията по енергетика в НС изслушва кандидатите за шеф и членове на КЕВР

Парламентарната Комисия по енергетика ще изслуша кандидатите за председател и за членове на Комисията за енергийно и водно регулиране.  За поста председател е номиниран, от ГЕРБ-СДС, Пламен Младеновски, сега директор на дирекция “Електроенергетика и топлоенергетика” в регулатора. ПП-ДБ предлагат Меглена Русенова, председател на фотоволтаичната..

публикувано на 27.02.25 в 08:03
Генади Кондарев

Генади Кондарев за сделката САЩ - Украйна: Шокиращо е олекването на човешкия живот

" Олекването на цената на човешкия живот на фона на тези разговори е шокиращо ".  Това мнение изказа пред БНР енергийният експерт Генади Кондарев в коментар за подготвеното споразумение между САЩ и Украйна за природните ресурси . Кондарев ще е участник в днешната дискусия на тема "Война за ресурси: Връзката между изкопаеми горива и човешки..

публикувано на 27.02.25 в 07:59
Володимир Зеленски

Зеленски потвърди: Ще се срещна с президента Тръмп

Президентът на Украйна Володимир Зеленски потвърди, че ще се срещне с американския президент Доналд Тръмп утре, на 28 февруари. В традиционното си вечерно обръщение украинският лидер заяви, че отива във Вашингтон в търсене на гаранции за бъдещите "мир и сигурност": "Ще се срещна с президента Тръмп. За мен и за всички нас е от изключително..

публикувано на 27.02.25 в 07:58