Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Решаващ евровот за близо 50 милиона избиратели във Франция, за българите там - двоен избор

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Решаващ европейски избор за близо 50 милиона избиратели във Франция, призовани до урните днес: двоен избор за нашите сънародници, които могат да упражнят избирателното си право на вота 2 в 1 в някоя от 15-те секции, открити в страната. Всички те вече са били включени в предишните български извори. 

Секции имаме както в най-големите френски градове - Париж, Лион, Марсилия, Ница - така и в градове с го-голяма общност от работещи българи като Сен Назер, и Туар.

Както за вота на французите, така и за нашия, избирателната активност е голямото неизвестно за днешния ден. Предварително подадените заявления от сънародниците ни са малко под 400 - двойно по-малко от тези на предишните избори миналата година, като почти еднакъв брой са заявили участието си за вота за народни представители и за европарламент. Повечето избиратели обаче не се записват предварително, така че са възможни изненади.

Най-многобройни се очертават гласоподавателите в Париж, където са открити три секции в посолството ни, както и в Ница и Лион.

Тъй като френската столица е в разгара на подготовката за лятната олимпиада, избирателите ще срещат доста проблеми с транспорта, но това едва ли ще бъде решаващият фактор за активността. Колкото до френските нагласи, в последните дни проучванията отчетоха известно съживяване на интереса към евроизборите. Дано влиянията да са в положителна посока.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Темповете на руската офанзива в Украйна се забавят

Темповете на руската офанзива в Украйна се забавят, докато се увеличава мащабът на въздушните удари. Това твърдят от Института за изучаване на войната във Вашингтон, като се позовават на геолокационни данни. Те потвърждават и информацията за руски настъпления в област Суми. Според обобщената информация на института, в контраст с ноември, когато са..

публикувано на 07.04.25 в 12:04

Седем автомобила изгоряха в Козлодуй

Седем автомобила са изгорели пред два жилищни блока в квартал Трети в Козлодуй тази нощ. Първоначално е подаден сигнал на тел. 112 за две горящи коли, паркирани пред 14-и блок, след което за още пет пред 27-и блок. Пламъците са загасени преди да възникне опасност от разрастване на огъня към жилищните кооперации. От началото на годината..

публикувано на 07.04.25 в 11:58

Пътищата в Благоевградско са проходими, проходът "Юндола" остава затворен

Нормализира се зимната обстановка в област Благоевград. Спряха и валежите от сняг. Всички пътища от републиканската  мрежа са почистени и проходими. Сутринта отпадна ограничението за движение на тежкотоварни камиони над 12 тона през прохода "Предел“.  Забраната за прохода "Юндола“, в посока Велинград, обаче остава в сила, информираха от Областното пътно..

публикувано на 07.04.25 в 11:46

Д-р Кремена Стоева: Размразеното вносно агнешко трябва да е в индивидуална опаковка

БАБХ започва масирани проверки по магазини, вериги и търговски обекти за агнешко месо, яйца и бои за яйца, обяви д-р Кремена Стоева, директор на Контрол по храните в БАБХ в интервю пред БНР. Агнешкото ще е под засилени проверки и представители на БАБХ ще проверяват регламентиран ли е добивът на месо, както и в търговската мрежа да има сам..

публикувано на 07.04.25 в 11:38
Киър Стармър

"Смели промени" в правилата за електромобилите във Великобритания

Британският премиер Киър Стармър обеща "смели промени", като обяви, че ще смекчи правилата за електрическите превозни средства, след като производителите на автомобили бяха засегнати от митата на Доналд Тръмп. Jaguar Land Rover заяви, че фирмата ще прекъсне доставките за САЩ в опит да се справи с новите търговски условия. В поредна намеса..

публикувано на 07.04.25 в 11:30

Адвокати в Лондон подготвят жалба за военни престъпления срещу 10 британци

Жалба за военни престъпления срещу 10 британци, които са служили в израелската армия в Газа, ще бъде подадена до лондонската полицията от един от водещите британски адвокати по правата на човека, съобщи "Гардиън“.  Майкъл Мансфийлд ще предаде досие от 240 страници на отдела за военни престъпления на Скотланд Ярд, в което се твърди, че са извършени..

публикувано на 07.04.25 в 11:20

Еврото доближава 1,1 долара в междубанковата търговия

Курсът на еврото продължи да се повишава спрямо щатската валута, доближавайки нивото от 1,1 долара, съобщават германски сайтове за финансова информация, цитирани от БТА. Единната валута се разменяше тази сутрин във Франкфурт за 1,099 долара или с 0,3 на сто над ниво си при затварянето на петъчната търговия. Индексът на щатския долар,..

публикувано на 07.04.25 в 11:19