Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изборите в Турция: Слаба активност в Истанбул

| Репортаж
Снимка: Мария Петрова
Чуй новината! Чуй новината:

Гласуването в двете секции в училище Амбаарлъ в квартал "Авджълар" в Истанбул протича спокойно. Има възможност за гласуване с машина.

За момента активността е слаба и има периоди, когато в секциите няма никакви избиратели.

Организациите на изселниците отчитат умора сред избирателите, защото това са шестите избори за Народно събрание през последните 3 години. Някои очакват ниска избирателна активност.

Генералният консул на България в Истанбул Васил Вълчев обобщи настроенията на избирателите в Турция: 

"От разговорите с изселническите организации – забелязвам, че има желание да се гласува на изборите. Предполагам, че ще са подобни нивата както на предишните избори".

Преди да отворят, пред двете секции в училище Амбаарлъ в квартал "Авджълар" в Истанбул нямаше никакви избиратели, докато на изборите през 2021 г. е имало опашки.

След 9:00 часа започнаха да пристигат повече избиратели, но има моменти, когато секциите са празни. Членовете на избирателните комисии помагат на по-възрастните гласоподаватели и в някои случаи им показват на екрана как да гласуват, но няма жалби за нередности.

Хюлия Алтън, която е представител на организация "Балкански турци" за района на Истанбул и като служител в общината в Авджълар помага с организацията на вота, заяви за БНР:

"По-късно започнаха да идват хората, но активността ми се струва, че не е както на предните избори. Надявам се по-късно да дойдат. Всъщност възрастните хора повече идват да гласуват, отколкото младите. Не очаквам никакви проблеми, защото те отдавна вече са свикнали да гласуват с машина.

Само някои по-възрастни просто трябва да им се каже какъв е реда - както виждате, всичко е много нормално и спокойно и редът е добър. Никой на никого не пречи, никой с никого не се кара, за първи път е толкова спокойно".

По неофициални данни броят на гласувалите в останалите секции в Истанбул също е нисък. Към 10:30 ч. в "Байрампаша" например гласувалите бяха 53-ма, в "Зейтинбурну" - 42, а в "Башакшехир" - 25.

Избирателите предпочитат гласуването с машина: "С машина е наистина много по-лесно. Предпочитам машината", отбеляза гласоподавателка.

Надеждите за резултатите от изборите са да донесат повече стабилност в управлението на България, споделиха избиратели.


По публикацията работиха: Анастасия Крушева, Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху (вдясно) и държавният секретар на САЩ Марко Рубио - Йерусалим, 16 февруари 2025

Държавният секретар на САЩ е обсъдил с Нетаняху идеите за бъдещето на Газа

Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа.  По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..

публикувано на 16.02.25 в 15:40

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29