Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

23 РИК: Грешки в изборните книжа. СИК продължават да предават протоколите

| Репортаж
Снимка: БТА

Със закъснение започна предаването на изборните книжа в 23 РИК и 25 РИК в столичната зала "Арена - София". Много грешки в протоколите забавиха обработването на документите от секционните избирателни комисии.

В малко над 10% от 633-те комисии, които предават изборни книжа в 23 РИК, не са допуснати грешки. Заради грешките на колегите си обаче част от тях все още са в столичната зала "Арена" София. Очаква се предаването на изборните книжа да продължи и след 12.00 часа днес.

Причината за забавянето посочи пред БНР секретарят Полина Витанова:

"Половината секции ги приехме за 8 часа, обаче всички колеги сме доста уморени, така че ние не можем с това темпо да работим. Ще се помъчим възможно най-бързо да ги приемем, за да могат те да си тръгнат, а нашата работа след това продължава". 

"Почти всяка секция е със сборни грешки. Очаквано, разбира се, с преференциален вот са и двата вида вот. Много цифри, смятане, разпределение на преференции. Ниска избирателна активност е, обаче въпреки всичко имаше опашка от избиратели. Между 200 и 300 избиратели в секция. Това са 200-300 бюлетини, които трябва да се преброят, да се разделят. Реално са 2 вида избор и 4 вида бюлетини. Всичко това отнема време", допълни Витанова.

Изморени от дългия изборен ден и дългата нощ на отчитане на протоколите са и представителите на секционните избирателни комисии.


Почти във всяка секция е имало проблеми с машините, които са разпечатвали или празни бюлетини, или отрязъци от бюлетини.

Пред БНР Христо Милев, който е наблюдател, обясни, че е заснел клипове, на които се вижда, че хора по седалките "прехвърлят протоколи и попълват протоколи тук, на място".

Ако се попълват тук нещата, това значи празен чек, на който може да се напишат каквито и да е резултати, които "Информационно обслужване" после узаконява, смята Милев.

Полина Витанова   Снимка: БТА

"Не мисля, че в залата се дописват протоколи. Това, което обикновено правят в залата, е да слагат чертички и нули, тъй като не ги слагат в СИК от бързане", коментира Полина Витанова, секретар на 23-та РИК.

В протоколите са допуснати множество грешки, отчитат от РИК.

Най-често това се получава при сборуването по кандидатски листи, което повлича след себе си други грешки, посочи Витанова.

"Една грешка, сборна, води четири след себе си."

Разпределението на преференциите също е сред грешките, които затрудняват секционните комисии, допълни тя.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожарът във високите части на природен парк "Рилски манастир" е овладян

Овладян е пожарът във високите части на природен парк "Рилски манастир".  Все още обаче има тлеещи огнища, които са под наблюдението на петима пожарникари в района.   Служители на горското стопанство на светата обител също на място и съдействат на огнеборците.   През последните седмици огънят на височина 2000 метра в горите на манастира периодично се..

публикувано на 19.07.25 в 12:16
Мариян Карагьозов

Мариян Карагьозов: Стратегическите интереси на Турция и Израел спрямо Сирия се разминават

На 15 юли се навършиха 9 години от опита за преврат срещу Реджеп Ердоган в Турция. Военните преврати в турската история никога не са донесли нищо добро на страната . След военния преврат през 1960 г. – първият от серията преврати, е въведена либерална конституция, но следващите са все посегателства срещу демокрацията, завършвали с..

публикувано на 19.07.25 в 11:55
Владимир Шопов

Владимир Шопов: Свидетели сме на точка на пречупване в отношението на Тръмп към Русия

"Свидетели сме на точка на пречупване сякаш в отношението на Тръмп към Русия". Това заяви пред БНР политологът  Владимир Шопов : "От една страна ми се струва, че имаше известно натрупване на промени през последните месеци, които сочеха в тази посока. Знаете продължаващата подкрепа, макар и с моменти на известна несигурност за украинската..

публикувано на 19.07.25 в 11:55

Тол камерите вече са включени в контрола на движението по магистралите

Камерите на тол системата вече са ефективно включени в контрола на движението по магистралите.  Осъзната е нуждата да се води война с нарушителите на пътя През вчерашния ден само на автомагистрала "Хемус" при тунел "Топли дол" са съставени 10 акта за шофиране в аварийната лента и още два на магистрала "Тракия", на територията на Софийска област,..

публикувано на 19.07.25 в 11:11
Петер Мадяр

Крищоф Нади: Големият въпрос е дали режимът на Орбан може да бъде сменен

Тази седмица в Унгария най-популярният опозиционен политик Петер Модяр се качи на кану за символична обиколка из малките градове и села, които до момента твърдо подкрепят управляващата партия ФИДЕС. Модяр изглежда като все по-голяма заплаха за властта на Виктор Орбан - емблемата на консервативния национализъм. Изборите са догодина, но..

публикувано на 19.07.25 в 11:05

Цената на царевицата се повишава на световните тържища

Цената на царевицата се повишава на световните тържища през седмицата, отчитат от Софийската стокова борса, цитирани от БТА. Според данните, в Съединените щати царевицата е поскъпнала със 7 долара на тон, като в момента това количество се търгува за 201 долара. Поскъпване има също във Франция и Украйна.   На борсата Юронекст рапицата е поскъпнала..

публикувано на 19.07.25 в 10:49
Веселин Желев

Веселин Желев: Бюджет 2028-2034 на ЕС е фундаментално различен от досегашните

Този бюджет е фундаментално различен от всички предишни – като размер, приоритети, структура и начини на финансиране. Това мнение изрази пред БНР журналистът  Веселин Желев от  Клуб Z, дългогодишен кореспондент на различни медии в Брюксел, след като ЕК огласи предложенията си върху следващата многогодишна финансова рамка на ЕС след 2027 г...

публикувано на 19.07.25 в 10:45