Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

7 партии в новото Народно събрание

При обработени 100% протоколи: ГЕРБ-СДС - 24,7%, ДПС - 17,07%, ПП-ДБ - 14,33%

Снимка: Ани Петрова

До края на деня всички 31 Районни избирателни комисии трябва да предадат в ЦИК протоколите от гласуването в неделя за повторна проверка.

След отстраняване на така наречените несъответствия ЦИК ще обяви в сряда окончателните резултатите от вота за българските представители в Европейският парламент - като проценти и разпределени мандати, а в четвъртък и окончателните резултати от гласуването за национален парламент. 

В петък ще станат ясни имената на 17-те български евродепутати, в неделя - 16-и юни, ще бъде обявен и поименният състав на новото 50-о Народно събрание. То ще бъде сформирано от 7 политически формации.

При обработени 100% секционни протоколи ГЕРБ-СДС печели вота с 24,7%. Втори са ДПС със 17,07 на сто, следвани от ПП-ДБ с 14,33%.

След тях се нареждат "Възраждане" – 13,78%, БСП - 7,06%, "Има такъв народ" – 5,96% и "Величие" - 4,65 на сто.

По същия начин е и подредбата на политическите формации на вота за Европейски парламент, като там обаче "Величие" не успяват да получат свой представители в ЕП:

ГЕРБ-СДС - 23,54%, ДПС – 14,66%, ПП-ДБ – 14,44%, "Възраждане" – 13,98%, БСП – 7,01%, "Има такъв народ" - 6,04%.



По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Кипър провеждат тричасова общонационална стачка

Тричасова национална обща стачка ще парализира Кипър. Тя бе обявена от синдикатите заради неуспешните преговори с работодателските организации за автоматичната индексация на заплатите. Реформата, която правителството прави, е „огромна“ и в „полза на хората“, заяви президентът Никос Христодулидис.  Работата си ще прекъснат служители от..

публикувано на 11.09.25 в 04:40
Киър Стармър и Ицхак Херцог

Стармър и Херцог разговаряха за хуманитарната помощ в Газа

Британският премиер Киър Стармър и израелският президент Ицхак Херцог проведоха "труден" разговор относно хуманитарната помощ в Газа на среща на "Даунинг стрийт",на фона на улични протести с искания Херцог да бъде арестуван като военнопрестъпник.   Херцог, говорейки пред мозъчния тръст "Чатъм Хаус" веднага след срещата, заяви, че е предложил на..

публикувано на 11.09.25 в 04:29

Кметът на Карнобат обяви частично бедствено положение в района заради пожар

Кметът на община Карнобат Георги Димитров обяви частично бедствено положение на територията на общината, поради възникнал пожар в землищата на селата Екзарх Антимово, Добриново, Смолник и Житосвят. Обстановката е усложнена от силния вятър. За момента няма опасност за населените места, каза Димитров: "Фронтът е огромен. аз съм на 20 метра от..

публикувано на 11.09.25 в 00:52
Логото на приложението Трут соушъл.

Тръмп коментира в енигматично послание случая с дроновете в Полша

Президентът на САЩ Доналд Тръмп отбеляза "нарушението на полското въздушно пространство" от Русия в многозначително съобщение, написано в почти небрежен тон, публикувано в социалната му мрежа "Трут соушъл", предаде АФП. "Какво става с Русия, която нарушава полското въздушно пространство с дронове? Ето, започваме!", написа американският президент в..

публикувано на 10.09.25 в 20:56
Снимка от терена.

Община "Изгрев" започна проверка по сигнал за незаконна сеч, но без да я спре

Общината на район "Изгрев" в столицата е започнала проверка по сигнала за незаконна сеч в терен на нейна територия. Това съобщиха за БНР от местната администрация. Отсичането на дърветата започна миналата седмица и досега реакция от местните власти нямаше въпреки сигнали на граждани, както и запитвания от страна на БНР. Граждани сигнализираха за..

публикувано на 10.09.25 в 20:52

Закъснява полет от София за Бристол на нискотарифна авиокомпания заради проблем със самолета

Пътниците на нискотарифна авиокомпания, които трябваше да излетят от Терминал 2 за Бристол в 12:50 часа днес, останаха на Летище "Васил Левски" в София без ясна ориентация кога ще могат да излетят.  Репортер на БНР се свърза с двама от пътниците. Пътниците  са били качени на самолета без някакви индикации за проблем, разказва Елена Димитрова:..

публикувано на 10.09.25 в 20:21

Протест срещу “Добродетели и религия” в училище

Протест, организиран в социалните мрежи, срещу въвеждането на предмет “Добродетели и религия” в училище се провежда пред сградата на БНБ.  Според участниците училището трябва да запази светския си характер, а своята вяра хората да показват в храмовете:  "Живеем в светска държава и религиозното образование няма място в училище". "Да се дава право на..

публикувано на 10.09.25 в 20:18