Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Балчик започва Международният хоров фестивал

| Репортаж
Снимка: Мая Райнова

Традиционният за Балчик Международен хоров фестивал започва от днес. В следващите четири дни един от най-живописните крайморски градове в България ще бъде домакин на хорови състави, композитори, певци и диригенти от Европа и света. Музикалното събитие се провежда под патронажа на Министерството на културата и кмета на Община Балчик Николай Ангелов, а негов организатор е сдружението "Музикален свят – Балчик" и артистичният директор на фестивала Валентина Георгиева.

От днес до 15 юни жителите и гостите на Балчик ще могат да преживеят дни, изпълнени с музика, море, обич, споделеност и концерти, а участниците в Международния хоров фестивал "Черноморски звуци" не просто ще изявят таланта си на сцена, но и ще имат възможност да участват в редица ателиета, да създадат нови приятелства, да поговорят за бъдещи проекти.

Първото издание на хоровия фестивал е през 2011 година. Досега той е дал сцена на 214 хорови състава и вокални групи от всички жанрове и категории на близо 6 000 певци от 23 държави от Европа, Азия и Америка.

Снимка: Мая Райнова

Валентина Георгиева, диригент на смесен хор "Черноморски звуци" и артистичен директор на фестивала, създава събитието с идеята да строи мостове между култури, нации, композитори и диригенти, и да покаже Балчик на света.

Отличителен белег на фестивала са хоровите работилници. В тях хора, които никога не са се срещали, които говорят на различни езици, се обединяват и музицират заедно в неповторима атмосфера и дух на приятелство.

Участие в Хоровия фестивал ще вземат и музиканти от Добрич, сред които са и пет момичета от Средното училище по изкуства "Св. Климент Охридски" с ръководител Милена Пеева.

Виктория Николова, Велизара Тихолова, Виктория Вълева, Мари Ганчева и Радосвета Паскова - момичетата от „The Group“, споделят, че участието им в Балчик е предизвикателство, защото ще е първото в подобен хоров формат.

Тази вечер от 19.00 часа е откриването на МХФ "Черноморски звуци" на сцената "Нимфеум" в Държавния културен център "Двореца". В последната фестивална вечер 22 хорови състава от България, Сърбия и Ангола ще запеят заедно "Sing a song" – Химна на фестивала, под диригентството на  Валентина Георгиева. В дните на фестивала на сцените в ДКЦ "Двореца", "Мелницата", "пл. 21-ви Септември" и НЧ "Паисий Хилендарски-1870" ще се представят шест хорови формации от града домакин Балчик, два хора и един ансамбъл от Добрич, четири състава от Варна, състави от Шумен, Ловеч, Русе, Велико Търново, както и три формации от Сърбия и Ангола.

Целия репортаж на Мая Райнова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Откриха над 3 тона старо месо в транжорна в Плевен

Откриха над 3 тона старо месо в транжорна в Плевен. Част от стоката e   била подготвена за пласиране в търговската мрежа. Месото с изтекъл срок на годност е открито при съвместна проверка на полицията и агенцията по храните   в транжорна, стопанисвана от 37-годишна жителка на Плевен. Обектът за транжиране и търговия с месо е регистриран..

публикувано на 26.08.25 в 21:20
Доналд Тръмп на заседание на американското правителство

Тръмп: Не съм диктатор, просто спирам престъпността

"Не съм диктатор, просто спирам престъпността", настоя президентът на Съединените щати Доналд Тръмп по време на заседание на кабинета, докато говореше за последиците от предприетите от него действия във Вашингтон, предаде Ройтерс. "В Калифорния нямаше да има Олимпийски игри, ако не бях изпратил войските. Те свършиха фантастична работа",..

публикувано на 26.08.25 в 21:05
Снимката е илюстративна

Пожарът на нерегламентирано сметище край село Паничарево е локализиран и овладян

Пожарът на нерегламентирано сметище край бобовдолското село Паничарево е локализиран и овладян - през нощта ще има дежурни екипи на пожарната, които ще следят ситуацията. Няма пострадали хора или нанесени щети, не се е наложило спиране на движението по направлението Кюстендил-Дупница, казаха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил...

публикувано на 26.08.25 в 21:04
Володимир Зеленски

Зеленски: Турция, европейска или държава от Персийския залив да са домакин на разговори с Путин

Украинският президент Володимир Зеленски заяви във вторник, че Турция, държавите от Персийския залив (Египет, Израел, Йордания и Саудитска Арабия) или европейските държави биха могли да бъдат домакини на всякакви разговори, които той може да проведе с руския президент Владимир Путин, предаде Ройтерс. Зеленски настоява за директни разговори с..

публикувано на 26.08.25 в 21:00

Разследват обир на златарски магазин в Дупница

Екипи на полицията и криминалисти разследват обир на златарски магазин (ателие) в центъра на Дупница, съобщи за БНР говорителката на Областната дирекция на полицията-Кюстендил, Катя Табачка. Сигналът е подаден на тел.112 към 18,30 ч. Произшествието се обслужва и в момента. Според коментари обирът е на златарско ателие в района на кв...

публикувано на 26.08.25 в 20:30
Найджъл Фарадж

Фарадж с план за задържане и депортиране на всички мигранти, пристигащи във Великобритания

Лидерът на "Реформирай Обединеното кралство" Найджъл Фарадж представи петгодишен план за задържане и депортиране на всички мигранти, пристигащи във Великобритания без разрешение, ако партията му спечели следващите общи избори. Найджъл Фарадж обяви операция "Възстановяване на справедливостта", което означава, че "реформаторите" ще забранят на..

публикувано на 26.08.25 в 20:25

Прокуратурата във В. Търново с обвинение за убийство на младежа, подпалил семейството си

Окръжната прокуратура във Велико Търново задържа за 72 часа и повдигна обвинение за убийство на младежа от село Сушица, община Стражица, който тази нощ подпали семейството си. 21-годишният мъж, който при семеен скандал заля с бензин и подпали тази нощ бащината си къща в село Сушица, е обвинен от прокуратурата за това, че в условията..

публикувано на 26.08.25 в 20:13