Започна заседанието на Съвета НАТО-Украйна във формат министри на отбраната, в което участва и ЕС. Освен допълнителни и дългосрочни доставки на оръжие за Украйна, особено ПВО, те ще разискват и отговора на зачестилите случаи на саботажи, дезинформация и кибератаки срещу страните от Пакта.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че очаква дебатите да включват повишение на информираността, обмяна на разузнавателни данни, ускоряване на защитата на критичната инфраструктура, в т.ч. и подводната, а също и затягане на ограниченията върху работата на руските разузнавачи в странитечленки.
Столтенберг подчерта, че съюзниците от НАТО трябва да поемат ангажимент за осигуряване на военна помощ от 40 млрд. долара годишно за Украйна. Генералният секретар на Пакта изрази подкрепа за решението на повечето съюзници да свалят ограниченията на доставените от тях оръжия за удари по военни цели в Русия:
"Това е агресивна война. Русия нападна Украйна. Това е крещящо нарушение на международното право. Според него, Украйна има правото на самозащита, а това включва удари по легитимни военни цели на агресора Русия".
Американският секретар по отбраната Лойд Остин заяви, че НАТО е най-ефективният и мощен съюз в света, а през последните няколко години става по-единен и се разшири с още две нови страни. Остин отбеляза също, че контактна група за отбрана на Украйна, позната още като "Рамщайн", се разширява все повече:
"Днес групата стана по-голяма, тъй като Аржентина се присъедини към нея. Това означава, че страни от цял свят продължават да показват със своите действия, че вярват, че Украйна има значение".

Бюджетът може да изкара, докато може да се увеличават данъци без да има реакции на хората, които ги плащат, каза в интервю пред БНР икономистът Лъчезар Богданов. А дали бюджетът ще "издържи" и правителството ще изпълни заявката си за пълен мандат? "В България не е особено популярно вдигането на данъците. За тези две увеличения,..
Темата с такса "водомер" заглуши темата, свързана с национализацията на общинските дружества, която е по-важна. Национализацията би довела до ръст от 200% на цените на услугата в някои от общините. Това заяви пред БНР Донка Михайлова, кмет на Троян и зам.-председател на Националното сдружение на общините в Република България, преди..
Полицията е успяла през нощта да установи и задържи и втория от двамата избягали снощи затворници от затворническото общежитие в града. Първият беше задържан само час след бягството, а търсенето на другия е продължило до почти 02.00 часа, когато е открит на улица в Ловеч. Единият от двамата избягали от затвора в Ловеч още не е заловен..
Британската транспортна полиция, актуализирайки информацията за нападението във влак, при което бяха ранени 11 души, съобщи, че единият от двамата задържани по подозрения в опит за убийство, е бил освободен. Полицията арестува снощи двама души след като хора бяха намушкани с нож в скоростния влак от Донкастър за Лондон. Полицията съобщи..
Управляващите казаха, че ще го коригират проекто закона за ВиК и т. нар. "такса водомер", защото има брутални възражения от НСОРБ и обмудсмана. Общото заключение е, че този законопроект не става за нищо, каза в интервю пред БНР Димитър Куманов от "Балканка". "Според мен не е вярно, че парите по ПВУ зависят точно от този закон в този му вид,..
Европейският комисар Валдис Домбровскис увери в интервю за БНР, че няма опасност от недостиг на горива в ЕС заради американските санкции срещу "Роснефт" и "Лукойл". По думите му, Брюксел приветства решението на Вашингтон да санкционира двете най-големи руски петролни компании заради войната на Кремъл срещу Украйна. САЩ наложиха санкции на водещите..
ВМРО-ДПМНЕ печели балотажите в местните избори в Северна Македония в 21 от 33-те общини и град Скопие, сочат данни от Централната избирателна комисия. Освен Скопие, където кмет на града през следващите четири години ще бъде Орце Георгиевски и скопските общини Аеродром и Карпош, управляващата партия ще има кметове и в общините Бървеница,..
След т.нар. промени от 1989 г. България остана в ръцете на хората, които са я управлявали и преди това. Това мнение изказа пред БНР историкът и..
Данък "дивидент" ще се увеличи от 5% на 10% , за да се спре сивата икономика. Имаме такава нагласа в Съвета за съвместно управление (ССУ). Това каза..