Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съюзът на съдиите към депутатите: Доведете до край проверката за влияние върху съда и прокуратурата

Снимка: Pixabay

Съюзът на съдиите в България призова новоизбраните депутати да доведат до край започната проверка на фактите за нерегламентирано влияние върху дейността на съда и прокуратурата, което да постави началото на оздравителен процес в съдебната власт.

От най-голямата съдийска организация настояват за създаване на временна комисия, която да продължи дейността на комисията от 49-тото Народно събрание по събиране на информация за връзките на групата на Мартин Божанов - Нотариуса със съдии, прокурори и длъжностни лица.

Да се разшири предметът на изследване със събиране на данни за други публично известни опити за упражняване на влияние - има се предвид кръгът "Осемте джуджета" около бившия следовател Петьо Петров, по прякор Петьо Еврото, частните клубове за магистрати и други, призовават още съдиите.

Според съдиите по тези скандали трябва да бъдат изслушани временно изпълнявяващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов и бившият Обвинител №1 Сотир Цацаров.

От професионалния магистратски съюз изразяват надежда основен приоритет на новите депутати да бъде темата за автентична и дълбока реформа на правосъдието, която да гарантира независимост на съдиите и автономност на прокурорите, но и отчетна и ефективна съдебна власт, която прилага еднакво закона към всички.



По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тахов: Добивите са приблизително колкото миналата година

По време на заседанието на ресорната Комисия по земеделие, храните и горите, министърът на земеделието Георги Тахов каза: "Ситуацията откъм добивите не е това, което на нас ни се иска да бъде, но общо взето съвпада като добива с това, което е от миналата година. Поне с подобна справка разполагам аз, но пак това да е достатъчно. Националната асоциация на..

публикувано на 11.09.25 в 20:45

ФБР обяви награда от 100 000 долара за информация за убиеца на Чарли Кърк

ФБР публикува снимки на мъж, когото издирва във връзка с вчерашното убийство в щата Юта на влиятелния консервативен активист Чарли Кърк. Кадрите показват видимо млад мъж с бяла кожа, но той е трудно да бъде идентифициран защото е с тъмни очила и шапка с козирка. Затова ФБР обяви награда от 100 000 долара за информация, която би помогнала за разкриване на..

публикувано на 11.09.25 в 20:27

Протест в Русе поиска оставки в МВР

Граждански протест срещу задържането на четиримата младежи, обвинени в побой над ръководителя на Областната дирекция на полицията в Русе, се проведе тази вечер пред Съдебната палата в града. Протест пред сградата на МВР в София иска оставката на Даниел Митов Освобождаването на младежите от ареста, пълен достъп до общинските видеокамери и..

публикувано на 11.09.25 в 20:10
Полицай патрулира около американското посолство във Вилнюс, Литва, преди пристигането на освободените затворници от Беларус, четвъртък, 11 септември 2025  г.

Беларуски опозиционер отказа да бъде депортиран в Литва

Микола Статкевич - бивш лидер на беларуската опозиция и кандидат за президент, който е сред освободените днес 52-ама политически затворници - е отказал да бъде депортиран в Литва. За това съобщи Франак Виачорка - член на опозицията в изгнание - и публикува снимка на Статкевич на ничията земя между Беларус и Литва.  Всички останали вече бивши..

публикувано на 11.09.25 в 20:07
Вицпремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов

Вицепремиерът Караджов: България ще има най-строга регулация на атракционите

Според вицепремиера и министър на транспорта Гроздан Караджов България ще има една от най-строгите регулации по отношение на безопасността на атракционите. Той бе изслушан от депутатите в ресорната парламентарна комисия.  Законопроектът за атракционите е публикуван за обществени консултации Със законопроекта се уреждат за първи път на..

публикувано на 11.09.25 в 19:41

Ангел Найденов след навлизането на руски дронове в Полша: Успешно сме защитени

"Успешно сме защитени. Това е и една от констатациите, които прави генералният секретар - че НАТО е демонстрирало способност и готовност за отбрана и за унищожаване на проникващи във въздушното пространство на Алианса летящи обекти". Това обясни пред БНР Ангел Найденов, бивш министър на отбраната, след като руски дронове навлязоха в полското..

публикувано на 11.09.25 в 19:35
Пожарникари гасят пожар в крайбрежния град Нафплио, Пелопонес, архив.

Евакуират жители на Пелопонес и туристи заради голям пожар

Нов голям пожар на гръцкия полуостров Пелопонес доведе до евакуации на негови жители и на туристи. Пожарникари и полицаи помогнаха на жители и туристи в три  села да се евакуират. Властите се страхуват, че огънят може да навлезе в населени места. В района на пожара духа много силен вятър. На терен са 120 пожарникари с 38 водоносни..

публикувано на 11.09.25 в 19:28