Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борел: Имаме лостове да използваме печалбите от замразените руски активи в полза на Украйна

Жозеп Борел
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Имаме лостовете да избегнем блокирането на неочакваните печалби от руските активи в полза на Украйна". Това заяви върховният представител по външната политика и сигурност Жозеп Борел на влизане на заседанието на министрите на външните работи в Люксембург.

Същевременно министърът на външните работи на Гърция Йоргос Герапетритис бе категоричен, че страната му няма да допусне Северна Македония в ЕС, ако продължава да използва само Македония като име на държавата си.

Борел заяви, че министрите ще одобрят метода, по който ще се използват неочакваните печалби от руските активи за оръжейната помощ за Украйна. Той допълни, че първият транш от тях в размер на 1,4 млрд. евро ще пристигне другата седмица и още:

"Договорите предоставят правни възможности за напредък, дори ако някои страни членки не искат да участват. Смятаме, че след като Унгария отказа да участва във вземането на решението, не е необходимо да участва и в неговото прилагане", отбеляза той.

Унгарският първи дипломат Петер Сиярто обаче се закани Будапеща да си търси правата по съдебен път.

Възможно е да се затвори вратата за членство на Грузия в ЕС, ако продължава по този път, предупреди също така Борел:

"Вратата за членството на Грузия в ЕС е отворена, но ако правителството продължи по същия път, тогава тя може да се затвори и последствията ще бъдат за грузинския народ. И хората ще страдат от това, че европейската перспектива ще се отдалечи и дори ще изчезне".

Борел каза, че е подготвил документ с различни варианти по въпроса, в който да обясни какво ще се направи в краткосрочен и дългосрочен план. В краткосрочен план може да се прекрати помощта по линията на Европейския механизъм в подкрепа на мира, политическите контакти на високо равнище и някои форми на финансова подкрепа.

Преди това министърът на външните работи на Гърция Йоргос Герапетритис определи "като крещящо нарушение на споразумението от Преспа" решението на властите в Северна Македония да използват като име на страната само Македония и подчерта, че това заплашва европейската ѝ перспектива:

"Трябва да е ясно, че международното право е в основата на глобалния мир и сигурност и няма такъв процес, в който да вземеш само черешката на тортата. Приемането в ЕС без цялостното интегриране на европейското законодателство и пълното спазване на международното право и договори е неприемливо и немислимо", посочи Герапетритис.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Български и испански военнослужещи показаха бойни способности на полигона "Црънча“

Български и испански военнослужещи от специалните сили демонстрираха бойни способности на полигона "Црънча“. Демонстрацията е част от учението "Устойчива стрела", което се провежда паралелно в Румъния, Гърция и България. Испания мобилизира почти 3000 войници за участие в учението на НАТО "Устойчива стрела" У нас учението "Устойчива..

публикувано на 13.02.25 в 20:17
Председателят на групата на

Ощетява ли Столичната община договорът с превозвача за северните райони на София

Столичният общински съвет одобри удължаването с още 4 години на договора с частната компания "МТК Груп", която превозва пътници в северните райони на София.  Според Борис Бонев от "ПП-ДБ-Спаси София" договорът ощетява бюджета на Общината с поне два милиона лева на година:  "Поредна далавера  в Столичния общински съвет - ГЕРБ, БСП, Карлос..

публикувано на 13.02.25 в 19:59
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет (вляво) и генералният секретар на НАТО Марк Рюте - Брюксел, 13 февруари 2025

Рюте и Хегсет са категорични, че американски войски няма да се оттеглят от Европа

Разнобой в НАТО - генералният секретар на Алианса Марк Рюте иска разходите за отбрана да бъдат поне 3 на сто от БВП, американският секретар по отбраната Пийт Хегсет настоява те да са 5 на сто. Това се разбра от заключителните брифинги на двамата след края на заседанието на министрите на отбраната на Пакта в Брюксел. Военните министри на..

публикувано на 13.02.25 в 19:42
Президентът на Турция Реджеп Ердоган

Ердоган: Планът на Тръмп за Газа е заплаха за световния мир

Изявленията на Доналд Тръмп, с които той изправя пред сериозни предизвикателства много страни по света, трябва да спрат, заяви президентът на Турция Реджеп Ердоган. И нарече плана на Тръмп да бъдат изселени палестинците от Ивицата Газа "заплаха за световния мир". Тръмп повтори идеята си Съединените щати да притежават Ивицата Газа "Хамас" декларира..

публикувано на 13.02.25 в 19:18

От Брюксел: Ако България изпълнява критериите, няма пречка да се присъедини към еврозоната от 2026 година

Ако България изпълнява критериите за еврозоната, няма пречки тя да въведе еврото от 1 януари догодина, заявиха източници от Брюксел. Засега страната ни не изпълнява единствено критерия за ценовата стабилност. Те уточниха, че решението трябва да се вземе от Съвета на ЕС и се очаква това да се случи през лятото. България вече изрази намерение да..

публикувано на 13.02.25 в 19:08
Дмитрий Песков

Кремъл: Путин и Тръмп не са обсъждали териториални въпроси

За Русия разговорът между Путин и Тръмп е бил "много важен", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. И отбеляза, че и двете страни - Русия и Съединените щати - смятат за възможно мирно решаване на "конфликта", както той го нарече, в Украйна: Тръмп е разговарял с Путин, двамата са се съгласили на незабавни преговори "Предходната американска..

публикувано на 13.02.25 в 18:52

Депутатите вече приеха процедурните правила за избор на нови състави на 7 от регулаторите

Депутатите приеха процедурните правила за избор на нови състави на общо 7 регулаторни органа.  Парламентът открива процедурите за нови състави на регулаторите Най-оспорвани бяха дебатите за Комисията за защита на конкуренцията и Сметната палата. С гласовете на партиите от парламентарното мнозинство бяха одобрени 7-дневни срокове за подаване на..

публикувано на 13.02.25 в 18:35