Близо три пъти са нараснали произшествията в последните три седмици, с които се борят на денонощие пожарникарите в страната. Това заяви за БНР във Велико Търново главен комисар Александър Джартов, директор на Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Той награди победителите в националното ученическо състезание за защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации.
По думите на Джартов, се очаква до края на деня да бъде локализиран и дори загасен пожарът в Сакар планина.
Високите температури и бурите преди това, както и човешката небрежност доведоха до рязко увеличение на произшествията, с които се борят противопожарните служби в страната, посочи главен комисар Александър Джартов:
"Съпоставено с миналата година, към настоящия момент имаме с 1000 произшествия в повече".
Все още не е ясно кога ще бъдат доставени новите 285 пожарни автомобила по обществените поръчки:
"В момента сме в съдебни процедури, защото кандидатите обжалват решенията".
Няма яснота и как са предизвикани последните пожари в Сакар планина, които доведоха до обявяването на бедствено положение в Хасковско:
"Специално за Сакар нямаме конкретната причина. Първо нашата работа беше да ограничим разпространението на пожара и да го ликвидираме. Тепърва ще се изясняват и причините, както и щетите. Основната причина за пожарите в полския и горски фонд е човешката небрежност".
Глобите за така предизвикани пожари са между 200 и 2000 лв., но проблемът е доказването на човешката намеса.
През юли и август пожарникарите и горските започват масирани проверки за нерегламентирано палене на огньове в горите. Миналата година са направени над 900 такива проверки, санкционирани са 7 души, посочи още главен комисар Александър Джартов, директор на Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението".
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп намекна за сваляне на управляващия режим в Иран след американските удари срещу ключови обекти в Ислямската република през уикенда. "Не е политически коректно да се използва терминът "смяна на режима", но ако настоящият ирански режим не е в състояние да направи Иран отново велик, защо да няма смяна на режима",..
Сирийското министерство на здравеопазването съобщи, че нападение срещу църква в Дамаск в неделя е убило 20 души, съобщиха държавните медии, цитирани от АФП. По-рано властите съобщиха за 15 жертви. "Броят на жертвите при терористичната атака, насочена към църквата "Свети Илия“ в района на Двелаа в Дамаск, се е увеличил до 20 загинали и 52..
Самоубийствен атентат е бил извършен в църква в Дамаск. Съобщава се за жертви, броят на загиналите не се уточнява. "Атентатор самоубиец детонира колан с експлозиви в църквата "Свети Илия" в района на Дамаск“, съобщи сирийската държавната телевизия, като добави, че силите за сигурност са отцепили района. Църквата "Свети Илия" е към Мелкитската..
Дупнишкият районен съд потвърди наказателно постановление, издадено от РИОСВ, с което се налага глоба от 130 хил. лева за ТЕЦ "Бобов дол" за кондтатирано замърсяване с вредни емисии в района на централата. Решението подлежи на обжалване пред административиня съд. Проверката е извършена по сигнал на 1 юни 2024 г. и тогава инспекторите..
Испания няма да бъде принудена да увеличи военните си разходи до 5 процента от брутния вътрешен продукт. Това обяви премиерът на страната Педро Санчес, опровергавайки съобщението на агенция Ройтерс, че всичките 32 страни от НАТО са дали съгласието си за предложението на генералния секретар Марк Рюте и американския президент Доналд Тръмп...
Америка не е във война с Иран, а с ядрената му програма. Това обяви вицепрезидентът на Съединените щати Джей Ди Ванс. Остава неясно какви щети са успели да нанесат САЩ на иранските ядрени обекти. Хегсет: Операцията беше брилянтна, показвайки на света, че американското възпиране се завръща Според вицепрезидента ударите по три обекта на ядрената..
Представители на страните членки на Североатлантическия пакт са постигнали консенсус върху декларация, с която лидерите ще обявят идната седмица като цел постигане на 5 процента от брутния вътрешен продукт за отбрана и инфраструктура, свързана със сигурността. Това съобщи агенция "Ройтерс", като се позова на дипломатически източници от Брюксел. Петте..
" Европейците все повече разбират, че това е една война за Европа, една война, в която Европа трябва да спечели, а не просто да не оставят Украйна да..
В обръщение към нацията американският президент Доналд Тръмп заплаши с още удари, ако скоро не бъде постигнат мир, след като тази нощ Съединените..
В момента няма рентабилни превози в БДЖ. Това обясни пред БНР Любен Нанов, заместник-министър на транспорта. Железопътни компании от други държави..