Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестиращи срещу пускането на тежкотоварния трафик блокираха изхода на прохода "Петрохан"

2
Снимка: Любо Андреев

Протест срещу пускането на тежкотоварния трафик през "Петрохан" блокира изхода на прохода край село Бързия. Пренасочването на трафика е в сила от вчера. На място за разговор с недоволните хора пристигна министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова.

Протестиращите проведоха дълъг разговор с министъра на регионалното развитие и благоустройството, като те искат сигурност, безопасност и да няма проблеми при преминаването през прохода "Петрохан", но според тях, тези ТИР-ове, които от вчера вечерта имат възможност да минават през прохода, създават проблеми.

Жена сподели: "Не се спи нощно време. Не можем да преминем през пътя, но такава ситуация".

Дайте шанс на строителството на високоскоростния път между Ботевград и Видин, посочи министър Коритарова. "Направили сме всички необходими анализи, за да може да се пътува през прохода "Петрохан". Това е един от вариантите ТИР-овете да минават от Монтана за София", каза още тя, изправяйки се пред протестиращите, за да обясни защото тежкотоварните камиони могат да минават през прохода "Петрохан".

С нея беше и главен комисар Атанас Илков,  директор на Главна дирекция "Национална полиция". Той сподели, че има 30-дневен срок, в който ще се направи анализ на преминаващите ТИР-ове. Трасето се следи 24 часа, като три патрула следят преминаването на ТИРо-ве през прохода "Петрохан", посочи той и добави, че "тогава ще вземем решение дали ще остане тази временна мярка за преминаването през „Петрохан“.

Протестиращите продължават да блокират прохода на изхода за село Бързия. Те са готови и на други действия - дори от утре да има палатков лагер с протестиращи, които да настояват с исканията си ТИР-овете да не преминават през прехода "Петрохан".


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп и Бенямин Нетаняху

План за спиране на войната в Газа - в центъра на посещението на Нетаняху в САЩ

Израелският премиер Бенямин Нетаняху ще разговаря днес във Вашингтон с американския президент Доналд Тръмп. Това е четвъртата среща между двамата от завръщането на Тръмп в Белия дом през януари. В центъра на срещата Доналд Тръмп - Бенямин Нетаняху е нов план за прекратяване на продължаващата почти две години война в ивицата Газа.  Американският..

публикувано на 29.09.25 в 06:01

Предупреждение за опасно време в Испания

Червен код за проливни дъждове предизвика отмяна на учебни занятия във Валенсия и още няколко града. Метеоролозите прогнозират валежи до 300 литра на квадратен метър.   Бурята „Габриел“ достигна Испания и властите предупредиха населението във Валенсия и Южна Каталуния със съобщения до мобилните телефони. Жителите на тези райони не трябва да предприемат..

публикувано на 29.09.25 в 05:28

Арести в Лондон на протест в подкрепа на "Палестинско действие"

Британската полиция извърши арести по време на протест в подкрепа на групата „Палестинско действие“ пред конферентния център на Лейбъристката партия в Ливърпул, съобщи Би Би Си.     Група от около петдесет души организираха седящ протест на затревената площ пред конферентния център с ръкописни плакати с надпис „Аз съм против геноцида, аз подкрепям..

публикувано на 29.09.25 в 05:01
Алберто Фейхоо, лидер на испанската Народна партия

Лидерът на опозицията в Испания предложи мерки срещу нелегалната миграция

Лидерът на опозицията в Испания с нови предложения за мигрантите. Алберто Нунес Фейхоо обяви план за статута на чужденците, които искат да работят в страната. Имигрантите, извършили тежки престъпления да губят правото си на пребиваване в Испания. Това е една от идеите на лидера на Народната партия, записани в Декларацията от Мурсия, подписана от 11..

публикувано на 29.09.25 в 04:05

Кабинетът на Кипър залага социални мерки и в следващия бюджет

С бюджета за 2026 г. правителството на Кипър ще продължи мерките за подкрепа на гражданите заради увеличаването на разходите за живот. Проектът на основния финансов закон на държавата за догодина влиза на заседанието на кабинета днес. Мерките за намалената ставка на ДДС върху електроенергията от 19% на 9%, субсидирането на потреблението на..

публикувано на 29.09.25 в 02:51
Министърът на финансите на Великобритания Рейчъл Рийвс се готви да говори на конгреса на Лейбъристката партия в Ливърпул, 23 септември 2024 г.

Британският министър на финансите с план срещу младежката безработица

Във Великобритания на младите хора ще бъдат спирани помощите, ако не приемат предложения за работа или обучение, съгласно плановете за връщане на работа, които ще бъдат обявени от министъра на финансите Рейчъл Рийвс на годишния конгрес на управляващата Лейбъристка партия, пише вестник „Таймс“.   Министърът на финансите ще обещае да се справи с..

публикувано на 29.09.25 в 02:36
Ремонт на железопътен надлез на пътя Ямбол - Сливен

Ще бъде спазен срокът за ремонт на надлез на пътя Ямбол - Сливен

Срокът за завършване на ремонта на железопътния надлез на пътя Ямбол - Сливен, който е до края на годината, ще бъде спазен, увериха от Областното пътно управление в Ямбол.  Дейностите започнаха в началото на 2025 година и оттогава трафикът се пренасочва по обходен маршрут, което води до задръствания в пиковите часове...

публикувано на 29.09.25 в 02:28