Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евелин Банев е влязъл в България през пролетта на 2022 г.

Снимка: БГНЕС- архив

Евелин Банев - Брендо, който в понеделник се предаде на властите у нас, е влязъл в България през пролетта на 2022 г. Това съобщи от парламентарната трибуна служебният вътрешен министър Калин Стоянов. 

Той обвърза тази информация с обстоятелствата около навлизането на самолет с украински собственик в българското въздушно пространство.

"В Министерството на вътрешните работи има информация, според която Евелин Банев-Брендо е влязъл на територията на България в периода от края на март до началото на юни 2022 година. Това е свързано и с обстоятелствата, които са покрай самолетът, който, както всички разбрахме тогава, по времето на действащия тогава вътрешен министър г-н Рашков, беше преминал през няколко европейски държави, кацнал временно и за малко на едно летище до Видин, презаредил, отново продължил и кацнал в района на Търговище.

Тогава, доколкото ние разбрахме от изявленията, които се даваха от тогавашното ръководство, е, че е имало получено късно обаждане вечерта, но поради причината, че времето било много лошо, вероятно може би заради липса на стиковка между МВР и Министерството на отбраната, не са взети никакви мерки и затова ние вървим доста след събитията, но аз съм убеден, че ние до сравнително кратък период от време ще установим и ще потвърдим информацията, която имаме. Убеден съм", уточни вътрешният министър.

Според Стоянов тогавашният вътрешен министър Бойко Рашков не е предприел необходимите действия за изясняване на казуса. Но ГДБОП, чийто директор е бил Калин Стоянов, са провели разследване и са достигнали до двама души, част от престъпна група, организирала прелитания с цел контрабанда. С това разследване той свърза решението на Брендо да се предаде:

"Навързвам събитията и това, което ние установяваме, и групата, която работим, и факта, че стигнахме до нея - група, която евентуално му е съдействала, и това нещо се случи преди около месец покрай групата, в която се работи около две години и предполагам, че този човек по някакъв начин вече започва да усеща, че обръчът покрай него се затяга". 

"Не очаквах, че министър Стоянов, който дължи поста директор на ГДБОП на нашето правителство и лично на мен, ще има подобно поведение в пленарната зала и ще се прави на герой пред покровителите си", отговори от парламентарната трибуна Бойко Рашков.

Според него са предприети всички необходими действия и изрази учудване, че две години по-късно не е изяснено напълно дали тогава е Брендо е влязъл в България.

"Така че този "фалшив героизъм" трябваше да бъде много по-рано проявен - тези хора да бъдат установени, а не сега тук да ни се представят като някакви "шерлокхолмсовци", които са открили кой знае какво. И не чухме изобщо бил ли е Брендо в самолета, кацнал през юни 2022 г., или не е бил в тоя самолет. И ако не е бил, как е пристигнал в нашата страна, колко време и къде се е укрил. Това е оперативно-издирвателната работа, а не да се опитват да ни смесват понятията "следствено дело" и "досъдебно производството" и други подобни, биха казал недоразумения, което не изглежда добре за професионалния език на един министър, който е политическо лице".

Стоянов също така каза, че има преднамереност в това, че екип на медия е чакал Евелин Банев-Брендо пред затвора, когато той е решил да се предава. 

Установени са двама души, които са били в близост до летателно средство и че те са търсели споразумение. Започнало е разследване на тази престъпна група, която се занимава с такива прелитания.

Лена Бориславова от групата на ПП-ДБ откри политическа преднамереност в изявленията на Калин Стоянов. 

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премиерът: Опитите да се вбие клин между мен и Борисов са обречени на неуспех

"Колкото и да се опитват някои политически играчи да вбиват клин между мен и лидера на ГЕРБ, това е напразно и обречено на неуспех. Аз съм диалогичен човек, моят ангажимент е да намирам разбиране в мнозинството в парламента по важните решения и аз мисля, че го постигам, а ролята на лидерите е да правят основните политически послания и да..

публикувано на 21.09.25 в 21:02

Движението по главния път София – Варна е възстановено

Нормализирано е движението по главния път София – Варна в района на пътен възел Абланица. Протестиращите плевенчани блокираха главни пътища То беше блокирано от протестиращи плевенчани заради безводието в района, а някои от пътуващите в блокираните автомобили дори се включиха в протеста, защото по думите им той става национален. От..

публикувано на 21.09.25 в 20:51
Дък Фук (в средата) спечели конкурса

Виетнамец спечели организирания от Русия конкурс "Интервизия"

Виетнамският певец Дък Фук стана първият победител в новия песенен конкурс "Интервизия“ – руският отговор на "Евровизия“, за който някои казват, че е толкова свързан с политиката и властта, колкото и с музиката, пише "Асошиейтед прес".  След изпълнение, преливащо от гръмки вокали и пиротехника, песента на Дък Фук Phu Dong Thien Vuong, която..

публикувано на 21.09.25 в 20:36

Двата пожара в Суворово са овладени

Двата пожара, които избухнаха по-рано днес в Суворово и село Баново, са овладяни, съобщи кметът на община Суворово Данаил Йорданов. Той обясни, че по първоначални данни и при двата пожара става дума за човешка грешка. През нощта ще има дежурни в района на двата инцидента. При пожара в село Баново изгоряха две къщи, а огънят в общинския център..

публикувано на 21.09.25 в 20:28

Показателите на въздуха в Плевен вече се нормализират

Показателите за качеството на атмосферния въздух след пожара в рафинерия "Плама“ край Плевен вече се нормализират. Пикови стойности са установени тази сутрин, но след това намаляват и към момента са в допустимите норми. Измерването на въздуха с мобилна станция на РИОСВ ще продължи и през следващите дни. Овладян е пожарът край бившата..

публикувано на 21.09.25 в 20:10
Ревава - еврейско селище на Западния бряг на река Йордан

Израел ще продължи колонизирането на Западния бряг на река Йордан

Израел ще продължи колонизирането на Западния бряг на река Йордан - териториите, заделени с решение на ООН за палестинската държава. Това стана ясно от изявление на израелския премиер Бенямин Нетаняху. По-рано днес лидерите на Великобритания, Канада и Австралия признаха независима Палестина. Великобритания призна Палестина като държава В отговор..

публикувано на 21.09.25 в 19:55

Протестиращите плевенчани блокираха главни пътища

В Плевен с автошествие и блокиране на движението на пет главни пътя продължи протестът в поредна неделя срещу безводието. Сдружението  "Контракорупция“, което е организатор на протестите, подготвя кръгла маса, на която ще поканят всички министри, народни представители и институции, от които зависи решението на проблема с липсата на вода за..

публикувано на 21.09.25 в 19:41