Да се създаде агенция по водите, на пряко подчинение на МС и да не се размива отговорността, препоръча доц. Борислав Великов, член на Управителния съвет на Българската асоциация по водите (БАВ).
"Държавата трябва да има политика за водния сектор, да се отделят достатъчно средства и в най-засегнатите от засушаване райони да се извърши реконструкция на водохващания и допълнителни сондажи. В крайна сметка в България все още положението не е критично, приближава се към такава точка", коментира той в интервю пред БНР.
Според него е време да се помисли, има становище на БАВ, за създаване на единно управление на водите в България:
Да има единно управление на водите, една агенция, подчинена на МС, която да върши работата, а не да се размива отговорността между различни министерства - енергетика, общинско управление, МОСВ, МРРБ и др. Има какво да се свърши и не търпи отлагане.
Доц. Великов изрази мнение, че проектът за закон трябва да се избистри, защото с предложеното обединяване на ВиК дружества не трябва да има ощетени общини, чиито ВиК работят добре. Той даде пример с Монтана, Берковица и Лом.
Проблемът с водата у нас е отдавна и от вчера вече е обявено частично бедствено положение в общините Рила, Кочериново и Бобошево за 7 дни, но срокът ще бъде удължен, предаде кореспондент на БНР от Кюстендил. Там тръбите не са подменяни от 70 години.
И доц. Великов от Асоциацията по водите потвърди:
"Десетилетия не е имало инвестиция в реконструкция и модернизация на водохващането, на водоснабдителните мрежи и съоръжения. Има си стратегия за водния сектор отпреди 12 години. 12 млрд. лв. са необходими за всички дейности, които биха осигурили вода за хората. Те не се отпуснаха."
Според него това е резултатът от липсата на грижа и държавна политика.
"А самият факт, че рационалното управление на водите в България е в ръцете на 5 министерства и още 5 агенции, разкъсва възможността за ефективно управление", аргументира се доц. Великов.
"За ВиК сектора основно отговаря МРРБ. Не знам какви са причините, но да се изяснят на политическо ниво за загубата на вода от водохващането до потребителя. По пътя си повече от половината вода се губи. Големите загуби са на вниманието на европейско ниво. Според директива на ЕК за водите се изисква нова методология, да се направи анализ на какво се дължат загубите и какви мерки ще се вземат", каза доц. Великов.
И е категоричен, че много сме закъснели в България с инвестициите във водния сектор.
"Освен "без вода" на много места у нас хората са застрашени да ползват вода като количество и като качество", посочи той.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Тринадесет пожара са гасили огнеборците в Сливен и областта снощи, съобщи кметът на Сливен Стефан Радев в профилът си в социалните мрежи. Един от големите пожари извън Сливен бе на гара Чумерна в община Твърдица. Огънят е локализиран, каза за БНР кметът Мария Гвоздейкова. Според нея огънят е унищожил тревни площи и изоставени сгради. 'Бивш..
Няма опасност за населените места в района на пожара в община Стралджа, обяви областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Заради силните пориви на вятъра се затруднява гасенето. Общо девет екипа от Ямбол и община Средец участват в гасенето на пожарите: "Няма опасност за населените места, но пожарът е изключително динамичен предвид..
10 вили, част от тях изоставени и необитаеми, изгоряха при пожар във вилната зона "Каптажа" на бургаското село Изворище. Близо 4 часа продължи борбата с огнената стихия, която обхвана около 100 декара площ. В момента пожарът е локализиран и няма опасност отново да се разгори. Основна сред версиите за пожара е човешка небрежност. 100 декара..
Няколко пожара избухнаха в Сливенска област. Един от най-големите бе във вилна зона. Там изгоряха вили и стопански постройки, но засега не ясен точният им брой. Няма пострадали. Силният вятър, чиито пориви достигнаха над 20 метра в секунда допълнително усложни обстановката, но гражданите на Сливен бяха предупредени за опасното време чрез системата..
20 души бяха евакуирани от вилната зона "Отдих" край пловдивското село Песнопой след възникналия голям пожар в района, обхванал и горския масив. Няма пострадали. Изгорели са над 15 вили и помощни постройки. Областният управител на Пловдив Христина Янчева задейства националната система за ранно предупреждение Бг-Алърт. Директорът на..
Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..
Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев. Някои хора носеха плакати с надписи, описващи комисията като "бухалка" на управляващите. Част от тях недоволните..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..