Освен това България е сред страните, в които има трайно установяване на тигровия комар, който пренася вируси като денга и зика.
Какви са начините за справяне с проблема - интервю със Селин Госнер. Тя е главен експерт към Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията в сферата на нововъзникващи и т.нар. векторни заболявания, т.е. болести, предавани при ухапване на комари, кърлежи и пясъчни мухи.
Има различни методи за контрол на популацията на инвазивните за Европа комари, но нито един не е универсален и всички изискват постоянство, обясни Селин Госнер.
"Най-простият метод е намаляване на източниците, т.е. премахване на водоема, където живеят. Това е много екологичен вариант. Препарат за унищожаването на ларви на комари също работи добре. Има някои биологични ларвициди, но отново трябва да знаете къде е водата, където са ларвите, за да сложите продукта в нея. Пръскането с инсектициди не е щадящо за околната среда. То също трябва да бъде целенасочено, повтаряно много пъти, а не само да бъде веднъж през лятото. Трябва да се връщате и да пръскате пак на всеки пет седмици".
Госнер разказа, че новата техника за стерилизиране на мъжки комари с прилагане на радиация е подходяща за Европа. От миналата година тя се прилага в Кипър срещу вид комар (Aedes aegypti), който пренася вируса на жълтата треска. При нея мъжките комари са подложени на стерилизация, а после пуснати в природата, където срещата им с женските не води до ново поколение. Така популацията им постепенно намалява. Госнер подчерта, че тази техника не променя гените на насекомите.
"Техниката със стерилизация на комарите не е свързана с генно модифициране. Комарите не биват генетично променяни. Те са само стерилизирани с радиация. Може да се използва в Европа, но трябва да разполагате с правилната фабрика, транспорт, логистика. Трябва да се прави не когато вече имате нашествие, а много преди това. След това в началото на лятото да пуснете мъжките комари и после да продължите да освобождавате в природата още такива комари. Няма метод, който да позволи третиране само веднъж и да ви помогне за цялото лято. Затова е толкова трудно. Всъщност прилагането само на един метод не е достатъчно. Трябва да използвате всички тези средства на различни места. Това е единственият начин да предотвратите появата на огнища".
Необходими са още изследвания в областта, включително за това към кои методи за контрол комарите успяват да развият резистентност, подчерта Селин Госнер. Освен това някои промени в градската среда могат да помогнат за предотвратяването на появата на опасни комари, каза експертът.
"Много от огнищата, които наблюдаваме, са в градски райони. Не точно в центъра на градовете и не в селата, а по средата - на места, където хората имат къщи с градини. Там, където има относително висока концентрация на хора и всеки има градина и цветя, може би малък басейн. Няма как да промените градската среда там, тя е организирана по този начин. В парковете в градовете обаче може би трябва да се подменят местата със застояла вода и на тяхно място да има течаща вода. Трябва да се мисли за това предварително. Смятам, че е хубаво да има зеленина в градовете, но още при планирането трябва да са налице определени очаквания за комарите и да се мисли по същия начин, както и за плъховете. Ако включите природата в градовете, трябва да обмислите как това ще се отрази на хората и животните".
България е сред страните в Европа, в които трайно има установяване на азиатския тигров комар (Aedes albopictus), който пренася вируси като денга и зика. Колко голям е рискът в страната ни да има случаи на заразени вследствие на ухапвания от комари на територията на България:
"Част от България вече е засегната. Предполагам, че в България има по-малко хора, завръщащи се от тропически райони в сравнение със страна като Франция. Тя е изложена на по-голям риск заради нейните острови в Карибския регион. За България и Гърция рискът е много по-малък от гледна точка на завръщащи се пътници с денга. Но видът комар е там, условията от гледна точка на околната среда са налични, така че има риск от заразяване на местно ниво с денга или чикунгуня", обясни Селин Госнер.
Вицепрезидентът Илияна Йотова се надява партиите да проявят разум в петък и да изберат председател на Народното събрание, за да има работещ парламент: "Надявам се утре да се поздравим с избран председател на Народното събрание, защото рискът парламентарната криза да прерасне в конституционна е твърде висок. И аз наистина мисля, че партиите ще проявят..
От почти едно столетие Българската православна църква чества Деня на християнското семейство заедно с църковния празник "Въведение Богородично", който се отбелязва на днешната дата 21-ви ноември. Евангелският текст разказва за въвеждането на Пресвета Богородица в храма. Нейните родители - праведните Йоаким и Ана - са хората, които първи..
Бившият депутат от ИТН в 45-ото и 46-ото Народно Петър Димитров оглави партия "Център", създадена от бизнесмена Васил Божков. За това съобщи самият Божков с публикация във Фейсбук. "ЦЕНТЪР вече официално e регистрирана като политическа партия. Въпреки опитите на институциите да ни спрат. За председател избрахме Петър Димитров. Заедно ще изринем..
В парламента се проведе среща между представители на групите на "Има такъв народ" и "БСП – Обединена левица", на която бяха обсъдени възможностите за подкрепа на кандидатурата на Силви Кирилов като председател на 51-вото НС. Отново неуспешен опит за избор на председател на 51-вото НС Президентът напомни, че може да започне консултации за..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На практика ставаме в пъти по-неефективни , затова искаме среща с министър Красимира Стоянова, за да си изясним въпросите. Това сподели в интервю пред БНР Петър Бунев, председател на синдиката в..
Червен код за силен вятър е издаден за областите Враца и Монтана за петък, 22 ноември, сочи справка в сайта на НИМХ. За областите София-град, София-област, Видин, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Пловдив, Хасково и Кърджали кодът е оранжев, за всички останали - жълт. През нощта срещу 22 ноември вятърът ще отслабва и ще се ориентира от..
КС ще извърши спасителна операция, т.е. изчистване на възможни конфликти, от които могат да произтекат кризи. Това каза пред БНР проф. Емилия Друмева, бивш конституционен съдия и бивш съветник на президента Румен Радев по правните въпроси, във връзка с повторното сезирана на Конституционния съд от държавния глава за промените в Конституцията,..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
Партийната система се девалвира от елитите на големите партии . Тази позиция изрази в интервю за БНР политологът Георги Киряков. "Това не е криза..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..