Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политологът смята, че Борисов и Пеевски трябва да предложат смислени политически планове и хора

Димитър Аврамов: Пеевски би спечелил много по-убедително и трайно позициите си в ДПС, ако не ги налага силово

"Всяка партия, която се е докоснала до ГЕРБ, е оцелявала един мандат, след което е имало скандали и разпад. Сега това се случва по странен начин на ДПС"

| Интервю
Димитър Аврамов
Снимка: БНР

"Част от министрите, номинирани в този кабинет, са участвали в правителството, което прави "Турски поток" в България. Как правиш правителство, което нямало да подарява България на Путин, с хора, които са подарявали газопровод на "Газпром". 

Така политологът Димитър Аврамов коментира състава на кабинета "Желязков", който ще бъде подложен на гласуване днес. 

В него няма почти нищо ново, смята той. 

"Господин Борисов предлага повече от същото - манджата, която обществото върна. Това е слаба политическа преценка. ГЕРБ е голяма партия, която спечели изборите. В нея има и млади хора. Ако господин Борисов мисли, че тези изхабени политически лица са бъдещето на ГЕРБ, тогава ГЕРБ няма бъдеще или има само при намаляваща електорална маса. Партията е изпаднала в капсулация". 

ГЕРБ никога не са имали партньор, който да харесват, напомни политологът. 

"Всяка партия, която се е докоснала до ГЕРБ, е оцелявала един мандат, след което е имало скандали и разпад. Сега това се случва по много странен начин на ДПС - още преди да са влезли в официално партньорство".

Политологът анализира думите на Делян Пеевски, че избирателите са му дали мандат, за да има правителство, както и че ако няма такова, подаряваме страната си на руския президент. 

"На терена на политическия анализ това може са се прочете по няколко начина. Първи – господин Пеевски е искрен прозападен политически лидер и ще води такъв курс. Втори – обслужва личните си интереси с надеждата да подобри отношенията си с хората, създаващи и управляващи списъка "Магнитски". Трети – геополитиката е поредното извинение на българските политици, за да направят удобно за тях статукво. 

Става въпрос за човек, който е действен и системно е придобивал политическо влияние".

"Очевидно е, че господин Пеевски има такова и в ГЕРБ", посочи още Аврамов. 

Делян Пеевски би спечелил много по-убедително и трайно позициите си в ДПС, ако не ги налага силово, смята политологът.

"Политиката е игра на убеждение и на пипане с кадифени ръкавици, а не на силово натискане на хората". 

Димитър Аврамов допусна, че е възможно Рамадан Аталай също да не действа по алтруистични убеждения. 

Политологът отбеляза в предаването "Преди всички", че не е имало нито една причина конституционното мнозинство между ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС да бъде развалено.

"Намираме се в парадоксална ситуация, при която няма криза на политическата система, а по-дълбока - на политическото представителство, защото обществото не успява да извади алтернатива. 

Разпадът на политическото пространство ще трае до момента, в който смислена група хора, които имат виждания, се обединят и получат висока подкрепа".

Той обаче не вижда такова за момента.

"Хората, които са отговорни да направят правителство – на първо място господин Борисов, на второ – господин Пеевски, трябва да предложат смислени политически планове и хора, които да будят доверие в обществото", посочи Димитър Аврамов. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Путин призна ролята на Русия в катастрофа на азербайджански самолет през 2024 г.

Руският президент Владимир Путин призна за първи път, че страната му е изиграла роля в катастрофата на азербайджанския пътнически самолет през декември миналата година, който след като е бил отклонен от полета си до Грозни в Чечения извърши аварийно кацане в Казахстан и загинаха 38 от 67-те души на борда. На среща с азербайджанския президент Илхам..

публикувано на 09.10.25 в 22:07

Оскверниха гроба на Робер Бадентер в деня на символичното му въвеждане в Пантеона

В парижкото гробище Баньо е бил осквернен гробът на Робер Бандентер, беше символично въведен днес в Пантеона за приноса си към премахването на смъртното наказание във Франция. Това предаде Франс прес, като се позовава на съобщение от кметството. Президентът Еманюел Макрон веднага осъди "онези, които са искали да осквернят" паметта на Бадентер...

публикувано на 09.10.25 в 22:01
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Израелският кабинет обсъжда споразумение с Хамас по плана на Тръмп за край на войната в Газа

Кабинетът за сигурност към израелското правителство е приключил заседанието си за постигнатото през миналата нощ споразумение с Хамас по първата фаза от плана на Доналд Тръмп за прекратяване на войната в ивицата Газа. Вече е ход заседание на цялото правителство на Бенямин Нетаняху, което трябва да одобри споразумението преди то да влезе в сила...

публикувано на 09.10.25 в 21:59
Щети от наводнението в

Басейновите дирекции ще изготвят комбинирани карти на районите с риск от наводнения

Министърът на околната среда и водите Манол Генов е възложил на четирите Басейнови дирекции да изготвят комбинирани карти на районите с риск от наводнения. Те ще обединяват кадастрални и сателитни данни за по-точен анализ на уязвимите територии. Пилотното изпълнение започва във Варна. Мярката е част от усилията на МОСВ за по-добра превенция на..

публикувано на 09.10.25 в 21:45

По данни на НОИ към края на 2024-та: Над 80 хил. българи с пенсии и добавки от чужбина

Над 80 хиляди са били към края на миналата година хората с пенсии и добавки, отпуснати по европейски регламенти и международни договори, отчете Националният осигурителен институт. Това са българи, работили в държави от Евросъюза и страни, с които България има договорни отношения. 80% от тях  живеят в страната ни.  Най-много 12 500 са хората с..

публикувано на 09.10.25 в 21:20

8,4% се очаква да бъде приносът на туризма в БВП на страната през тази година

8,4% ще бъде приносът на туризма в брутния вътрешен продукт на страната през тази година по прогноза на Световния съвет за пътуване и туризъм. Това съобщи заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева по време на блиц контрол в ресорната парламентарна комисия. Тя представи отчета за изпълнението на програмния бюджет на Министерството на туризма..

публикувано на 09.10.25 в 20:43
Атанас Зафиров

Зафиров след заседанието на Борда по водите: За водна криза към днешна дата не може да се говори

За водна криза в страната към днешна дата не може да се говори, заяви вицепремиерът Атанас Зафиров след днешното второ заседание на Националния борд по водите. За 10 дни броят на хората без достъп до питейна вода е намалял наполовина. Вицепремиерът Зафиров обобщи, че  към момента хората, засегнати от безводие в страната,  от 360 000   са..

публикувано на 09.10.25 в 20:33