Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

100 години Академичен хор "Гусла"

Академичен хор "Гусла" с диригент Валентин Бобевски

През 2024 г. се навършват 100 години от основаването на прочутия мъжки хор „Гусла“. Вече цял век хорът присъства в нашия музикален живот много активно, дори и сътресенията в последните години, които ликвидираха много от нашите елитни хорови състави, не повлияха “Гусла“ - той продължава дейността си и остана еталон за мъжкото хорово пеене у нас.

Идеята за мъжки хор се поражда у патриарха на българската хорова песен Добри Христов след края на Първата световна война. Той дирижира хора при църквата „Свети Седмочисленици“ и там се включват група певци от Софийската опера. След това, по думите на Добри Христов от негова статия, "се основа хор „Гусла", датиращ по-рано, от 1921, като хор „Лира“,...след това като хор „Гусла“, който под ръководството на артиста от Българската народна опера Добри Хаджиянков си постави задача да изпълнява художествено предимно народни песни и се наложи постепенно сред народа. Участието им в една екскурзия до Мюнхен през 1927 г. и неочакваните им успехи сред немците ги насърчиха в подетото с възторг дело“.  

В Мюнхен хорът прави първия си запис - песните “Сивляно“ и “Не плачи“ от Добри Христов. През следващата година изнасят последния си концерт под диригентството на Добри Хаджиянков, който заминава на специализация в чужбина. Следващият диригент на състава е младият Христо Манолов. Отново са поканени от мюнхенската фирма “Парлофон“, за която записват две песни на Добри Христов - “Пиле пищи“ и „Милкано моме“. 

Понеже съставът е малък, 16-17 хористи, канят попълнение от другия мъжки хор в София - „Кавал“. Успехът на „Гусла“ довежда до това, което често се случва у нас - разделят се на две и за известно време съществуват едновременно два хора с това име. Едната част, на която е наследник съвременната „Гусла“, поема големият ни оперен диригент Асен Димитров, който ръководи хора повече от 30 години. С него съставът израства професионално, изнася много концерти, става популярен. Сред най-значимите събития в този период е участието на хора в първото изпълнение на Деветата симфония на Бетовен, участието в спектаклите на Софийската опера в “Борис Годунов“ и „Княз Игор“, бляскаво турне в Италия - в Рим, Торино и Анкона - само с българска музика. 

През 1930/1940 години в „Гусла“ се изявяват много млади певци, които впоследствие стават оперни певци със световна слава, като Борис Христов, Любомир Вишегонов, Тодор Мазаров.

Много германски фирми канят хор “Гусла“ за записи и издават отново българска музика - 22 авторски и обработени народни песни от Добри Христов и  няколко песни на Георги Спасов. Така, още в началото, в репертоара основно място заема българската музика - традиция, която хорът спазва и днес, когато ръководител е Валентин Бобевски.  

По случай 65-годишнината на хор „Гусла“ вълнуващ поздрав изпраща великият бас Борис Христов - записът е от 1989 г. и се съхранява в Златния фонд на БНР. Чуйте го в звуковия файл.


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Яфа Яркони представи представлението "Повярвай ми, ще дойде ден"

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57